Maminka.czRodina

Poprvé přes noc bez dětí: Jak to přežít a užít si?

3. 5. 2014
Poprvé přes noc bez dětí: Jak to přežít a užít si?
A je to tu! Po několika letech vás čeká „sólovíkend“, děti spí poprvé mimo domov a vám se v hlavě rojí tisíc a jeden nápad, co všechno podniknete. Co vybrat? Jak si volno co nejlépe užít, nepohádat se a nezbláznit?

Najednou je doma ticho, půl hodiny po tom, co jste vytřela je podlaha stále čistá! Zázrak! Dokonce ani dětským pokojem neprojedete na bruslích v podobě několika pohozených autíček, nezapadnete do závějí plyšáků a kostiček lega, ani si do chodidla nezapíchnete hřbetní ostny jakéhosi řvoucího praještěra. Děti jsou totiž poprvé na noc u babičky, manžel přijde za chvíli z práce a vy už v duchu plánujete, co s neuvěřitelně volným víkendem.

„4 x POPRVÉ SAMI“: Zkušenosti čtenářek (inspirativní i odstrašující)

Jiřina, 32 let, syn: "Hrozně jsem se těšila, ale jen co se zaklaply dveře, padl na mě smutek. Syn odkráčel s úsměvem, všude bylo ticho, dětský pokoj byl podivně prázdný, manžel v práci a ve mně se mísily hormony (přestala jsem kojit) s únavou po náročných nocích. Ani nevím, jak jsem usnula, ale probudila jsem se naprosto zmatená kolem půlnoci na gauči. Manžel „pařil“ u počítače, ani nezvedl hlavu a jen mezi zuby zahuhlal: „Spi dál miláčku, navařeno máme.“ OK, když tedy máme navařeno („grrrr“, to je jeho jediná starost!?), můžu spát do rána! Víkend se nakonec podivně loudal, dlouho jsme spali, pak jsme jeli synovi koupit novou postel, dali si skvělou večeři v restauraci, po které zase doma naprosto „odpadl“ manžel. Žádná romantika se nekonala, manžel pochrupoval, já koukala na seriál a bylo mi teskno."

Andy, 28 let, 2 dcery: "Byla to naprosto šílená jízda! Holky hlídala ségra a já s partnerem strávila noc a den v posteli. A to doslova! Nejen že jsme se milovali jak v dva roky před svatbou, ale v posteli jsme i jedli, pili (hodně), dívali se na filmy, hráli karty a samozřejmě dlóóóuho spali. Všem unaveným matkám to vřele doporučuji. Je to lepší, než týden u moře a vyjde to levněji!"

Šárka, 35 let, dcera: "Přiznávám se, jsem strašně starostlivá matka (i když dělám velké pokroky!). Než dcerka odjela k babičce, půl dne jsem jí balila, vařila s sebou její oblíbené jídlo a pekla zdravé sušenky. Tchýni jsem napsala podrobný seznam toho, co má dcerka ráda a co ne, v kolik chodí spát i jak dceři čistit zuby. Manžel i skvělá tchýně se všemu smáli a uklidňovali mě. Když dcera odjela, několikrát jsem tchýni volala a chtěla s dcerkou mluvit, jenže ta si hrála s bratrancem a koťaty, pekla buřtík na ohýnku a mluvit se mnou vůbec nechtěla. Seznam jsem nakonec dostala i já, a to od manžela (pěkně si mě vychutnal), vypsal, co si mám sbalit a odvezl si mě na víkendový lázeňský pobyt pro dva. Co vám mám povídat, starosti jsem rozpustila ve vířivkách a rozmačkala na voňavých masážích…"

Jája, 38 let, 3 děti:"Děti mi nikdo nikdy nepohlídal, a tak strašně se těším, až budou větší a pojedou třeba na tábor. Sice je všechny strašně miluji, ale mít pár dní a nocí jen a jen pro sebe, je takřka nadpozemská představa! Manžel je stále v práci, pomalu se známe jen z telefonu a emailů, moc by nám společný víkend prospěl. Zatím jen tiše závidím těm, kterým fungují prarodiče a tetičky, nebo mají peníze na hlídání."

Zvládnete to vy i vaše děti

  • 1. Nešilte! Děti jste svěřila svéprávným milujícím osobám, děti i babičky vše zvládnou; ostatně i vás dokázaly vychovat!
  • 2. Neuklízejte, nevařte, nežehlete; těch pár hodin uteče, jako voda. Děti přijedou přejedené a během půl hodiny vám stejně v bytě vyrobí obvyklý nepořádek.
  • 3. Dejte si skleničku vína. Nenabádáme vás k alkoholismu, ale k uvolnění, které by možná bez lehké pomoci kapky alkoholu nepřišlo. I manžel bude mít z veselé a uvolněné „mamky“ radost.
  • 4. Pokud nejste oba domácí typy, nebuďte doma. Vyrazte do kina, divadla, sportovat, do restaurace, s přáteli na kávu nebo třeba do Paříže. Zkrátka žijte „jako zamlada“.Pozor, na partnera ale příliš netlačte, ať víkend nestrávíte výčitkami a výměnou názorů.
  • 5. Má partner trochu jinou představu o volném dni? Domluvte se na kompromisu, vždyť i on si zaslouží chvíli pro sebe! Ať jde klidně na ryby, vy si jděte zaplavat, nebo si čtěte, sázejte bylinky, zajděte za kamarádkou apod. Společné odpoledne a večer pak budou mnohem příjemnější.
Témata: Děti, Rodina, Oblíbené jídlo, Jája, Noc, Jak, Vířivka, Seznam toho, Společný víkend

Mohlo by vás zajímat
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Vendula Pizingerová: Těhotná ve dvaadvaceti a v osmačtyřiceti? V čem má být rozdíl?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Distanční výuka: Rodiče, buďme v klidu. Povinnosti nemáme téměř žádné!

Horoskopy

Ryby Své naivitě a moc bujné fantazii se musíte smát. Naštěstí už vás to přešlo a všemu se věnujete na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Andrea, Justína, Damir

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné