Maminka.czKojenec

Pořád plná plenka

, Časopis Maminka
27. 6. 2011
Pořád plná plenka
Řídká, někdy zelená a vodnatá stolice většinou signalizuje, že tělo bojuje s virovou nebo bakteriální infekcí. U dětí se průjem vyskytuje poměrně často a může mít nejrůznější příčiny. Nepodceňujte ho!

Máte doma malé děťátko, které má měkkou stolici? U kojeného dítěte to není nic neobvyklého. Takové miminko má řidší stoličku dokonce několikrát denně. Pokud se mu ale jinak daří dobře, není třeba se znepokojovat.

Jindy je průjem reakcí na nějakou potravinu (alergie na mléko nebo obiloviny) a v dalším případě je jeho příčinou infekce. Správnou diagnózu by měl určit lékař.

Ráj rotavirů

„Terezka trpěla poměrně často na rotavirové průjmy. Vždy to zjistila paní doktorka při výtěru. Řešila jsem to dietou – banánem, Glukopurem do černého čaje a rýží. Když pak začal mít průjem mladší Honzík, rozhodla jsem se, že ho nechám očkovat proti rotavirovým infekcím. Od té doby máme pokoj. Vřele doporučuji,“ říká osmadvacetiletá Romana.

Obvyklým důvodem akutního průjmu u dětí bývají kromě bakterií také viry, a to především rotaviry. Právě ty způsobují u našich nejmenších do 5 let nejvíce akutních průjmů, a to bez ohledu na to, jak pečujete o hygienu. K přenosu totiž dojde poměrně rychle, rotavirové infekce jsou velmi nakažlivé.

Šíří se jednak přímým kontaktem mezi lidmi (neumyté ruce po použití toalety), ale i vzduchem. Vzácněji pak vodou a potravinami. Doba od nákazy k začátku nemoci je krátká – do dvou dnů. Rájem rotavirů jsou dětská kolektivní zařízení a malý pacient pak dokáže nakazit celou rodinu (nic příjemného, zvláště pokud je početná). Vir překoná obranný systém trávicí trubice a dostane se do tenkého střeva, kde vyvolá zánět na sliznici.

Poznáte, že jde o infekci?

S rotaviry se setká spousta novorozenců i kojenců a průběh onemocnění se liší podle věku. U kojených dětí je mírnější (díky ochranným látkám, které jsou v mateřském mléce). Častěji tato infekce útočí na jaře a na podzim. Po krátké inkubační době (1–2 dny) se objeví nechutenství, bolesti břicha, horečka i zvracení.

Silné opakované zvracení trvá jeden až dva dny, pak se přidá průjem a zvracení přestává. Dítě má četné vodnaté a páchnoucí stolice bez příměsi hlenu a krve, což může trvat 4–5 dnů, někdy i déle. Opakované rotavirové infekce nemusí mít všechny příznaky – nemoc někdy proběhne jen v podobě bolesti bříška či nechutenství. U malých dětí se ale obvykle objeví všechny symptomy.

S návštěvou lékaře rozhodně neotálejte příliš dlouho – pokud dítě má průjem a zvrací déle než 6 hodin a odmítá pít, raději jeďte do nemocnice. Ztráta velkého množství tekutin je nejnebezpečnější právě v kojeneckém věku. Jak říká MUDr. Alexandra Vidnerová, při akutním průjmu dochází ke ztrátě tekutin a solí, proto se musí doplnit. V těžších případech dehydratace je nutná hospitalizace.

Základem jsou tekutiny

Kojíte-li, čiňte tak dál, ale přidávejte i další tekutiny (po lžičkách). Při lehčím průběhu je můžete doplňovat rehydratačním roztokem (například Kulíšek a podobně). Před kojením můžete dítěti nabídnout menší množství mrkvového nebo rýžového odvaru (max. 20–50 ml). U nekojených dětí vybírejte mléko s nízkým obsahem laktózy a podávejte jim rýžový či mrkvový odvar, rýžovou kaši a postupně přecházejte na mléko, které pilo dítě před infekcí.

Později pokračujte s dietou – strava musí být netučná, rohlíky zavádějte až druhý den, z ovoce jen banány. Pak podávejte vařené netučné jídlo, přidávejte rýži, mrkev, maso, pátý den jsou možné jogurty. Samozřejmě respektujte věk dítěte – vždy se poraďte s lékařem.

Po dohodě s ním můžete vyzkoušet také léky, které upravují střevní mikroflóru – například Enterol, Hylak či probiotika. Prevencí je hygiena a také vakcinace, očkovací látka je ve formě roztoku, který malý pacient spolkne. Lze ji aplikovat od 6. týdne věku dítěte.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Zdraví, Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Pořad, Malé děťátko, Plen, Nutná hospitalizace, Plenka, Kolektivní zařízení, Obranný systém, Rehydratační roztok, Trávicí trubice, Kojeného dítě, Kulíšek, Mrkvový odvar, Opakované zvracení

Mohlo by vás zajímat
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte

Horoskopy

Lev Kolegové k vám vzhlížejí a šéf je velice spokojený. Co víc si vlastně přát? Domů odcházíte s příjemnou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lenka, Eleonora, Lena

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné