Maminka.czPediatrie (poradna)

PORADNA: Alergie na kousnutí od komára nebo klíštěte? Je to možné. Jaký hmyz ohrožuje (nejen) alergiky?

Simona Procházková 21.  8.  2023
Může vás kousnout čmelák? A víte, že existuje také méně známá alergie na kousnutí od komára nebo od klíštěte? Kterého hmyzu se bojíme zbytečně, a který naopak lidé podceňují? Vysvětlí odborník na alergie.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

OTÁZKA:

Já sama jsem alergik od mládí, kromě sezonní alergie na traviny mě trápí i poměrně silná alergie na včelí jed. Od jara do podzimu musím užívat léky a moje pětiletá dcera zřejmě podědila pylovou alergii. Lékařka u ní navíc z testů zjistila poměrně silnou alergii na roztoče i zvířecí srst. Jednou jsme dokonce skončili v nemocnici, protože se osypala a otekla po žihadle od vosy. Nebyl to pěkný zážitek a ráda bych se zeptala, zda může mít podobně silnou reakci třeba po štípnutí „obyčejným“ komárem? A můžou být pro alergika nebezpečné třeba také klíště nebo muchničky?   Andrea P.

VIDEO: Vosí a včelí píchnutí: Jak dítěti pomoci a kdy volat doktora

ODPOVĚĎ:

Michal Závacký, odborník na alergie z portálu ProAlergiky.cz 

Hmyz je od jara do podzimu doslova postrachem některých alergiků. A netýká se to vždy jen včel, vos a dalších blanokřídlých druhů. Alergici se často zbytečně obávají třeba pestřenek, které svým zbarvením připomínají vosy. Jsou to ale neškodné mouchy a od vos je rozeznáte podle stylu létání – na rozdíl od nich totiž dokážou ve vzduchu „stát“ jako vrtulník.

Alergie na kousnutí komára není příliš častá, ale může se objevit. Projevuje se silnějším svěděním, otokem pokožky či kopřivkou. Příznaky zasahují mnohem větší plochu, někdy i mimo oblast kousnutí. Ojediněle může dojít i k zánětu lymfatických cév a zduření uzlin. Typický je také růžový pruh táhnoucí se od místa kousnutí k nejbližší uzlině. Velmi vzácně se můžou objevit dušnost nebo celková slabost (anafylaxe).

Lidé s potvrzenou alergií na včelí jed by si měli dát pozor kromě samotných včel i na včelí produkty. Největším rizikem je pro ně mateří kašička. Vyskytují se v ní totiž bílkoviny, které jsou chemicky podobné bílkovinám ve včelím jedu. Med, zvláště je-li nefiltrovaný, může být naopak problematický spíše pro pylové alergiky.

Blízký příbuzný včele je čmelák. Samička je vybavena žihadlem, ale používá ho vzácně a v obraně spíše kousne svými kusadly. Toto kousnutí ale kromě nepříjemného pocitu nemá žádné následky. Trubci žihadla nemají.

Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno. Španělští lékaři tento jev zdokumentovali na základě případu pěti pacientů s alergickou reakcí po vypití burčáku. Rozbor ukázal, že nápoj obsahoval stopové množství vosího jedu. Máte-li alergii na vosí bodnutí, pozor na burčák.

Lidé se někdy až panicky obávají žihadla od sršně. Sršně svou velikostí vzbuzují respekt, ale i když jejich bodnutí je bolestivější než vosí, jejich útočnost ani alergenicita jedu nejsou o moc větší než u vos. Řeč je samozřejmě o naší sršni obecné. Sršeň asijská, která se jako invazivní druh šíří v západní Evropě, může být k člověku agresivnější.  

Také kousnutí klíštětem velmi vzácně způsobuje alergickou reakci. O něco častěji ale může přivodit alergii na maso. Děje se tak v případech, kdy klíště v minulosti hodovalo na divokém zvířeti, například srně nebo kanci. Z jeho krve pak po přisátí na nás do těla přenese jeden sacharid, na který si naše tělo může vytvořit alergii. Protože se tento sacharid vyskytuje i v jiném červeném mase, konzumace tohoto masa pak začne vyvolávat alergickou reakci.

Účinným řešením proti hmyzu v interiéru jsou sítě do oken. Stačí je nainstalovat do toho okna, kterým obvykle větráte. Existují sítě, jejichž instalace je velmi jednoduchá, není potřeba žádné vrtání, dají se kdykoliv z okna zase odstranit. 

Proti komárům, muchničkám a dalšímu drobnému polétavému hmyzu ochrání past na komáry. Ta pomocí ultrafialového a tepelného záření simuluje teplo lidského těla a tím láká hmyz. Nalákaný hmyz pak nasaje do pasti podobně jako vysavač. Na rozdíl od jiných lapačů nebo odpuzovačů hmyzu nevytváří elektrický výboj ani neuvolňuje toxické výpary a pachy.

Klepněte pro větší obrázek
Michal Závacký, odborník na alergie z portálu ProAlergiky.cz 
 
Témata: Pediatrie (poradna), Imunita, Alergie, Poradna pro rodiče a děti, Astma, Alergik, Hmyz, Vosa, Klíště, Poradna, Michal Závacký, Čmelák, Žihadlo, Komáři, Kousnutí