Maminka.czChování a vztahy

Poradna: Dcera nechce přijmout brášku, jsem zoufalá

, Časopis Maminka
2. 1. 2017
Poradna: Dcera nechce přijmout brášku, jsem zoufalá
Na dotaz odpovídá Ing. Kateřina Novotná, rodinná poradkyně, členka České systemické společnosti a spoluautorka Akademie rodičovství. Jako terapeutka věří, že všichni v sobě máme klíč k vyřešení svých problémů.

LINDA K.: K naší čtyřleté dceři se nám před půl rokem narodil syn. I když jsme se snažili dcerku na svět bratříčka připravit dlouho dopředu, nechtěla o něm nic slyšet, vše bojkotovala, odmítla pomoci s výběrem kočárku i hraček, mé rostoucí břicho ignorovala.

Doufali jsme, že se to zlepší po porodu, až ho uvidí, ale zmýlili jsme se. Dodnes brášku nepřijala, nevšímá si ho, odmítá se zapojit, dělá, že tu vůbec není. Jsem už vyčerpaná a zoufalá, co dělat, abychom něco nepokazili?


Ing. Kateřina Novotná: Zkusím vám nabídnout jiný pohled. Ten vaší dcery. Narodila se a měla dva milující rodiče pro sebe. Byli jste tam pro ni. A bylo to vaše první dítě. Mělo veškerou pozornost, nebylo třeba se o vás s nikým dělit. Bylo to báječné. Pak se něco změnilo. Jak hračky pro někoho jiného? Proč máma najednou nemůže běhat a dovádět jako dřív? Proč mám být opatrná na její břicho? Pro koho je ten kočárek? Proč se to mění – vše bylo perfektní. A proč mám já být toho součástí?

Vybírat hračky pro někoho cizího, někoho, kdo mi bere mámu a tátu? A máma se snaží dceru zapojit, doufá, že vše se zlepší, až bratříčka uvidí – jinými slovy, zvyšuje na dceru tlak a věří, že bude mít brášku ráda a budou si spolu hrát.

Dcera je čím dál zoufalejší a vše „bojkotuje“. Co s tím? Nabízím popsat svoje pocity a vysvětlit dceři, proč jsem se rozhodla, že budu mít další dítě. A připustit, že věci se změní. Již nebudu mít tolik času se jí věnovat. A ano, ty budeš chodit do školky a on bude se mnou doma.

Ale pořád tady pro tebe budu, pořád tě mám ráda. Dávejte jí najevo bezpečí. Ptejte se, proč se tak chová? Zkoušejte společně najít ten důvod (ona dnes nechápe, že za pár let to bude s bráchou super), pomozte jí ho vyslovit, umožněte jí mít pocity, které dnes má a umožněte jí je prožít a odžít.

Možná máš strach? Možná nevíš, co se děje? Možná jsi naštvaná? To vše je normální. Zkuste se na to podívat tak, že žijete sama s manželem a vše je perfektní. Jenže on najednou přijde a řekne:

„Lindo, od příštího týdne tady s námi bude bydlet i Petra. Pojď, půjdeme jí nakoupit věci do jejího pokoje, boty a pár kabelek do začátku. Budeš jí mít ráda, uvidíš, je bezva.“ Taky by to pro vás byl šok a určitě byste si rychle nezvykla…

Rodinné kostelace s Monikou: Prvorození  aneb jak vychovávat nejstarší dítě?
Jak na sourozeneckou rivalitu
Já nechci bratříčka!

 

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Časopis Maminka, Rodina, Chování a vztahy, Rodinné konstelace, Pořad, Milující rodič, Kateřina Novotná, Poradna, Rostoucí břicho, Dcera

Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Jak zmírnit dětské záchvaty vzteku? Tohle nám zabírá
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
100 věcí, které by mělo zažít každé dítě dřív, než půjde do školy. Má vaše aspoň půlku?

Horoskopy

Vodnář Během týdne jste byli stále v trapu a doma se moc neohřáli. Teď byste se proto měli zaměřit na rodinné…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matouš, Matúš, Debora

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné