Maminka.czPediatrie (poradna)

PORADNA: Imunologické vyšetření. Kde se objednat, hradí ho pojišťovny a jak probíhá?

Simona Procházková 8.  5.  2023
Pokud vás trápí opakující se virózy, nachlazení nebo angíny, cítíte se oslabeni nebo pozorujete delší dobu nepříjemné projevy sezonních alergií, možná je na čase podstoupit imunologické vyšetření u specialisty. Vše potřebné vysvětlí Mgr. Viktorie Plívová, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

OTÁZKA:

Poslední dva roky bývám často nemocná. Neustále se mi vracejí virózy, rýma a kašel, během letošní zimy jsem byla čtyřikrát v pracovní neschopnosti, dvakrát angína, a nedávno dokonce bronchitida. Je mi 34 let, dodržuji zdravý životní styl, sportuji, nekouřím, užívám vitaminy, přesto mě často trápí nemoci. Uvažuji o imunologickém vyšetření, netuším ale, kde si o něj říct a jakým způsobem se ke specialistovi objednat. Dá mi doporučení praktický lékař?   Veronika B.

ODPOVĚĎ:

Mgr. Viktorie Plívová, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny, vzp.cz

Prvotní základní vyšetření zdravotního stavu provádí všeobecný praktický lékař, v případě dětí praktický lékař pro děti a dorost (pediatr). Dle podrobné anamnézy (při podezření na poruchu imunitního systému) vás může praktický lékař doporučit ke specializovanému imunologickému vyšetření v odborné ambulanci alergologie a klinické imunologie.

Imunologické vyšetření je na základě indikace praktickým lékařem plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Veškerá vyšetření a odběry je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních (tzn. u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta). V případě, že žádáte o imunologické vyšetření, přestože ošetřující praktický lékař neshledává k jeho indikaci zdravotní důvody, platíte si toto vyšetření sama jako samoplátce. Cenu pro samoplátce určuje poskytovatel zdravotních služeb.

Klinický imunolog s vámi během vstupní prohlídky nejprve projde aktuální zdravotní stav (zdravotní obtíže), anamnézu (osobní, rodinnou, sociální, pracovní) a také zjišťuje, jaké léky užíváte, zda kouříte či užíváte jiné návykové látky, včetně alkoholu. Anamnestický rozhovor má v imunologii velký význam, a bývá proto velmi podrobný.

Pacientům se také doporučuje přinést od registrujícího praktického lékaře stručný souhrn prodělaných onemocnění a absolvovaných vyšetření. Díky těmto informacím imunolog ví, jaká vyšetření pacient podstoupil a která vyšetření není nutné opakovat (předejde se tak duplicitě). Následuje fyzikální vyšetření a laboratorní vyšetření krve. S vypsanou žádankou můžete jít na odběr krve do jakéhokoli smluvního laboratorního odběrového místa. Vzorek krve je z odběrového místa následně odeslán do specializované laboratoře, která výsledky zasílá zpět indikujícímu imunologovi.

Vyšetření u klinického imunologa může být jednorázové, další dispenzární péči přebírá registrující praktický lékař (pravidelné kontroly a předepisování léků). Případně pokud to stav pacienta vyžaduje, může i nadále zůstat v péči klinického imunologa, který ho dispenzarizuje (systematicky dlouhodobě sleduje) pro jeho imunologickou poruchu, pravidelně ho kontroluje a předepisuje mu indikovaná léčiva.

Klepněte pro větší obrázek
Mgr. Viktorie Plívová, tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny, vzp.cz

VIDEO: Podcast Maminka - Alergie na pyl

Témata: Pediatrie (poradna), Alergie, Kašel, Poradna pro rodiče a děti, rýma, Astma, Atopici, nachlazení, VZP, Tisková mluvčí, Imunolog, Praktický lékař, Vyšetření, Viktoria Plívová, Tiskové oddělení, Pojišťovna, Angína, Viróza, Léky na kašel a odkašlávání na Heureka.cz