Maminka.czZdraví

PORADNA: Jak na pigmentové skvrny po létě? Prevenci a léčbu vysvětlí dermatolog

Simona Procházková 11.  9.  2023
Pigmentové skvrny neboli hyperpigmentace jsou častým problémem. K jejich vzniku přispívají nedostatečná ochrana pokožky před sluncem, hormonální změny, léky, také ale třeba parfémy nebo některé kosmetické přípravky. Vše, co je potřeba vědět, a to, jak lze problém řešit, vysvětlí dermatolog MUDr. Jan Kučera.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

OTÁZKA:

Ačkoli jsem na kožní problémy nikdy netrpěla, letos se mi přes léto udělaly na obličeji a také v dekoltu nehezké pigmentové skvrny, některé dost velké. Nevím, jestli je to tím, že kojím a hormony v těle pracují jinak, každopádně mě to trápí. Používala jsem opalovací krém s ochranným faktorem 30, zřejmě to nestačilo. Mám zajít za dermatoložkou? Jdou tyto „fleky“ vůbec nějak odstranit?  Martina Š.

VIDEO: Kožní potíže u dětí

ODPOVĚĎ:

MUDr. Jan Kučera, vedoucí dermatolog Perfect Clinic Dermatology

„Suvenýr“ v podobě pigmentových skvrn trápí po letním období mnoho žen i mužů. Nejčastěji bývají na místech, která jsou vystavena přímému slunečnímu záření, jako jsou právě tvář, dekolt či hřbet rukou.

Pigmentace vznikají nahromaděním hnědého pigmentu kůže melaninu v různých vrstvách kůže. To nastane, pokud není citlivá pokožka během léta či jara dostatečně chráněna kosmetikou s UV faktorem. Pokud víte, že jste k pigmentovým skvrnám náchylná, tak je důležité chránit se minimálně SPF 50. Zajímavostí je, že na pigmentové skvrny jsou více náchylní jedinci s tmavším odstínem kůže. Produkují více pigmentu v pokožce, díky tomu mají lepší přirozenou ochranu proti slunečnímu záření, ale také jsou ve větším riziku vzniku lokalizovaných pigmentových skvrn.

Kromě sluníčka či hormonálních změn mohou skvrny způsobit i éterické silice obsažené v parfémech, které pak zanechají pigmentaci po stranách krku. Některé složky kosmetiky jako éterické oleje mohou zcitlivět pokožku vůči slunečnímu záření a vyvolají vznik pigmentací na pokožce. Nežádoucí pigmentace může vznikat i jako reakce na různé léky, včetně léků nanášených na kůži, jako jsou například gely proti bolesti, které mohou pod vlivem slunečního záření způsobit podráždění se vznikem pigmentací.

6 osvědčených triků, jak se starat o pleť a vlasy po létě. Víte, co je booster a s čím pomůže vitamin C? Tyhle pomocníky oceníte

Pigmentové skvrny se také mohou častěji objevit s přibývajícím věkem. Čím jsme starší, tím víc se mění fyziologické funkce kůže, a to vede i ke vzniku tmavších skvrn. Jsou problémem hlavně z estetického hlediska, ale rozhodně bych je nepodceňoval. Kdykoliv pozorujete nový pigmentový projev na pokožce, který mění barvu, tvar a mění se v čase, je nejlepší navštívit lékaře. Kožní melanom totiž může někdy vypadat jako plochá skvrnka hnědavé barvy. 

Doporučuji proto nepodceňovat prevenci a jednou ročně se nechat vyšetřit dermatologem. Laik jen těžko rozpozná, zda se jedná o melanom, pigmentovou či stařeckou skvrnu.

Základ léčby všech pigmentací je pečlivá ochrana před UV zářením. Pokud skvrny nejsou příliš výrazné, a nejsou tak uloženy hlouběji v kůži, stačí používat vhodnou dermokosmetiku s bělicím účinkem, která ovlivní tvorbu pigmentu. Kromě pleťových krémů jsou praktické i depigmentační produkty, jako jsou odličovací voda či séra. K dostání jsou i speciální pera, kterými lze přesně zacílit na místa, která je potřeba šetrně zesvětlit.  

Vhodné jsou také přípravky s kyselinou glykolovou. Ta přispívá k regeneračním procesům v pokožce a navrací jí ztracený jas. Ideální je na zmírnění jemnějších pigmentových skvrn. Nejlépe se aplikuje ve formě koncentrovaných sér.

Pomoct může také chemický peeling. Jde o lékařské ošetření pokožky za pomoci aplikace nejčastěji ovocných kyselin. Peeling odstraní povrchové vrstvy kůže, a tím následuje regenerace pleti. Pro maximální účinnost se provádí v sérii několika sezení. Účinným nástrojem na léčbu pigmentací je i frakční resurfacing za pomoci CO2 laseru. Díky němu dochází k hloubkové regeneraci postižené kůže, barevnému sjednocení a bonusem je také odstranění jemných vrásek.

Klepněte pro větší obrázek
MUDr. Jan Kučera, vedoucí dermatolog Perfect Clinic Dermatology
 
Témata: Zdraví, Poradna pro rodiče a děti, léto, Zdraví žen, kůže, Parfém, pokožka, ochrana kůže, melanom, MUDr., Léčba, Dermatolog, Jan Kučera, Skvrna, Pigmentace, Zdraví na Heureka.cz