Maminka.czPoradna pro rodiče a děti

Poradna: Jak zajistit dětem krásné letní prázdniny co nejlevněji?

Simona Procházková 19.  6.  2023
Letní prázdniny jsou každoroční výzvou pro většinu rodičů. Přitom řeší, jak děti zabavit, ale zároveň jejich letní aktivity ufinancovat. Stejně jako začátek školního roku i prázdniny totiž mohou být pořádným zásahem do rodinného rozpočtu. Jak je tedy zvládnout co nejlevněji? Poradí Lubomír Brůha, ředitel kreditních rizik ve společnosti Provident.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

DOTAZ:

Čekají nás letní prázdniny, na které se děti nesmírně těší. Já z nich ale mám spíš hrůzu. Dcera už chodí s tím, kam všude její spolužáci letos pojedou, a já se bojím jí říct, že mi letos zvládneme tak maximálně stan někde v kempu a zbytek asi u babičky. Na víc mi prostě už nezbývá. Přitom bych si tak přála, aby mohla vyrazit na tábor nebo někam, kde si to fakt užije. Už jsem uvažovala i o půjčce, ale je to dobré řešení?  Petra H.

VIDEO:  Dá se vyjít s mateřskou? Poradí Viola Hejlová alias w/@mazanamatka

ODPOVĚĎ:

Lubomír Brůha, ředitel kreditních rizik ve společnosti Provident

Je naprosto pochopitelné, že rodiče mají z prázdnin obavy, i pokud jde o finance. Tábory, dovolené u moře, zážitkové kurzy… Léto otevírá spoustu možností a v dětech budí očekávání, která chce každý rodič přirozeně naplnit. Půjčka jako prostředek splnění všech dětských přání ale určitě není zodpovědnou volbou. Myslete na to, že prázdniny trvají dva měsíce, děti během nich mohou zažít spoustu dobrodružství, a to i bez toho, abyste se zbytečně zadlužili a spláceli tento závazek i několik měsíců po skončení prázdnin. Zkuste tedy spíše hledat způsoby, jak zvládnout prázdniny zábavně a zároveň i levně. Nabízím několik tipů, jak na to chytře.

  • Na výlet vyrazte vlakem.

Cesta vlakem vás pravděpodobně vyjde levněji než cestování autem. Navíc některé dopravní společnosti kromě slev na jízdné právě pro děti – někdy až polovina dospělé jízdenky – nabízí i speciální kupé pro rodiny s dětmi. Vlakem můžete navíc jednoduše přepravit i jízdní kola, takže není problém kombinovat výlet vlakem s cykloturistikou.

  • Najděte aktivity a akce v okolí a zdarma.

Zkuste zapátrat, co se o prázdninách děje v okolí vašeho bydliště. Veřejné akce, festivaly, koncerty, kam můžete vyrazit s dětmi a kde zároveň nemusíte utratit nic za vstupné. Dobrým pomocníkem v hledání mohou být nejen sociální sítě, různé FB skupiny, ale také specializované výletní portály. Informace najdete rovněž na webech nebo vývěskách obecních a městských úřadů nebo kulturních domů.

  • Myslete na to, že zážitky nejsou jen o penězích.

Ty nejcennější věci v životě bývají zadarmo. Děti si jistě ze všeho nejraději jednoduše užijí čas, který mohou strávit s vámi. Zkuste tedy vymyslet program či výlet, který nic nestojí. Piknik v parku, krmení zvířat či dobrodružná víkendová výprava do přírody k rybníku, na hrad nebo do lesa. Táboráku a přespání v přírodě neodolá žádné dítě. Možností je celá řada.

Klepněte pro větší obrázek
Lubomír Brůha, ředitel kreditních rizik ve společnosti Provident
Ušetřit se dá při nákupech i vaření. Tady je 14 tipů, jak nezruinovat domácí rozpočet

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Děti, Rodiče, Poradna pro rodiče a děti, Peníze, Prázdniny, Léto s dětmi, Finance, Jak ušetřit, Samoživitelky, riziko, Provident, Viola Hejlová, Letní prázdniny, Hejlová, Školní rok, Poradna