Maminka.czKariéra a zaměstnání (poradna)

PORADNA: Jak zvládnout odchod na mateřskou, když se vám z práce moc nechce?

Simona Procházková 4.  9.  2023
Co je potřeba vyřídit a jak se rozloučit v práci před odchodem na mateřskou dovolenou, jak a proč zůstat ve spojení se zaměstnáním i s kolegy a kam se obrátit v případě, že byste se do práce ráda vrátila dříve, objasní Zuzana Dragounová, vedoucí personalistka ve společnosti Provident.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

OTÁZKA:

Za dva měsíce odcházím na mateřskou. Mám moc ráda svou práci i kolegy, a taky proto se ve mně teď mísí dva pocity. Natěšení na novou etapu života a zároveň obavy, že ze všeho, co se týče práce, na dlouhou dobu vypadnu. Co když se mi na mateřské bude po práci stýskat? Co když budu potřebovat jít do práce dřív, než jsem měla v plánu? Nebo co když se mi zase naopak vůbec nebude chtít? Jak si můžu udržet nějaký kontakt s kolegy a svým oborem, i když vím, že budu řešit úplně jiné věci?   Leontýna B.

VIDEO: Viola Hejlová: Dá se vyjít s mateřskou?

ODPOVĚĎ:

Zuzana Dragounová, vedoucí personalistka společnosti Provident

Ráda bych vás nejprve uklidnila, že podobné pocity nezažíváte sama. Možná to má co dělat s tím, že právě odchod z oblíbeného kolektivu i práce, která vás po většinu času naplňuje, je jakýmsi symbolickým vstupem do světa, v němž budete spíš nováčkem. Věřte ale, že vše je tak, jak má být, a i svou nejdůležitější životní roli maminky si brzy osvojíte. Navíc se pro vás dost pravděpodobně stane i jakýmsi celoživotním „kurzem“ nových dovedností, které mohou být užitečné i po návratu do zaměstnání. Jen málokdo má totiž tak dobrý time management i psychickou odolnost jako právě maminky.

Pokud chcete z práce odcházet s takzvaně „čistým stolem“, prvním krokem je samozřejmě vyřízení všech formalit. A to nejen těch povinných, jako je odevzdání žádosti o peněžitou pomoc v mateřství, ale i těch neformálních. Pokud jste v rámci své práce v kontaktu s dodavateli, externími spolupracovníky či dalšími lidmi, s nimiž přímo nesdílíte kancelář, informujte je o vašem odchodu na mateřskou. Rozlučte se s nimi a poděkujte za dosavadní spolupráci. Nezapomeňte také poslední dny v práci věnovat rozlučce s kolegy. Ti ji jistě ocení a vy jim jen dokážete, jak moc vám budou chybět.

Zkuste zůstat v obraze. Prvních pár měsíců rodičovství bude vaše pozornost zcela přirozeně patřit primárně vašemu děťátku. S postupem času, jak si některé věci zautomatizujete, chod domácnosti se stabilizuje, možná přijdou i myšlenky na to, co se děje v práci, co kolegyně a podobně. Nebojte se jim proto ozvat, sejít se s nimi na kávu nebo poprosit zaměstnavatele, aby vás nevynechával z mailing listu firemního newsletteru, pokud nějaký ve firmě máte. U nás ve společnosti běžně maminkám, pokud si to před odchodem na mateřskou přejí, posíláme aktuální informace o dění ve firmě. Dostávají e-maily o tom, co se chystá a co již proběhlo. Zůstává jim také přístup do firemního intranetu i interních skupin na sociálních sítích a zveme je i na větší oficiální akce pořádané firmou.

Je dost možné, že ještě před ukončením rodičovské dovolené začnete uvažovat o částečném návratu do pracovního režimu. V takových chvílích se nebojte ozvat svému zaměstnavateli. Možná právě ocení pomoc v podobě zkušené síly, a to třeba i na pár hodin týdně. Některé firmy zapojují maminky na rodičovské například v době letních dovolených nebo do některých činností, které lze například vykonávat z domu. Sáhnou tak v podstatě do svých řad a nemusí zaučovat nové, nezkušené brigádníky. Takový vztah jde celkem snadno ošetřit formou dohody o provedení práce.

Pokud je maminka ochotna i připravena pracovat ve větší míře, je možné domluvit se například na zkráceném úvazku. Ve chvíli, kdy se ale necítíte pro takový částečný návrat do práce nebo to prostě není potřeba, máte naprosté právo užívat si rodičovskou bez dodatečných pracovních povinností. Rozhodnutí je na vás.

Klepněte pro větší obrázek
Zuzana Dragounová, vedoucí personalistka společnosti Provident
Témata: Kariéra, Mateřská, Pracující matky, Peníze a kariéra, Práce na mateřské, Kariéra a zaměstnání (poradna), Mateřská dovolená, Viola Hejlová, Poradna, Personalistka, Kolega, Práce, Zaměstnání, Provident, Hejlová, Zuzana Dragounová