Maminka.czKojenec

Poradna: Jaké jsou vady sluchu u nejmenších? Dají se řešit?

Simona Procházková 5.  3.  2018
Jaké jsou nejčastější vady sluchu u kojenců a kolik jich je již vrozených? Dají se poruchy řešit i u nejmenších dětí?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Odpovídá primář MUDr. Michal Jurovčík, zástupce přednosty ORL kliniky z FN Motol Praha, fnmotol.cz:

Ano, sluchové vady dělíme na vrozené a získané. U novorozenců se setkáváme téměř výhradně s vrozenými. Těžké sluchové postižení na úrovni praktické hluchoty se vyskytuje zhruba u jednoho novorozence na sto tisíc porodů. Poruchy sluchu se rovněž vyskytují u vrozených vad, kdy je postiženo zevní nebo střední ucho chybou vývoje, například chybění boltce nebo zvukovodu.

Možnosti léčby vrozených vad se odvíjejí od včasné diagnostiky a rozlišení typu sluchové vady. U kojenců a batolat je v případě zjištění vrozené hluchoty indikována kochleární implantace. Ideálně okolo roku a půl až druhého roku věku.

Malý Jonathan se narodil hluchý. Doktoři mu však voperovali implantát, a tak mohl poprvé uslyšet svoji maminku

Poslední tři roky se v ČR v indikovaných případech implantuje oboustranně. U starších dětí se již častěji objevují i jiné typy sluchových vad, zejména získaných, které se řeší individuálně, například zavedením ventilačních trubiček nebo jiných pomůcek. Zjednodušeně lze říci, že v současné době si dokážeme poradit s každým typem sluchové vady. 
 

Slyší, nebo ne? Všechno, co potřebujete vědět o vyšetření sluchu
Bude dítě nedoslýchavé, pokud trpím vadou sluchu?
Gynekologie a porodnictví (poradna)

Bude dítě nedoslýchavé, pokud trpím vadou sluchu?

Desatero pro uši prvňáčka
Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Kojenec, Rodina, Miminko, Kojení, pořad, Jonathan, NEJ, Druhý rok, Michal Jurovčík, Hluchota, Vada, Nejmenší dítě, Postižení, Porucha, Sluchové postižení, Jake, Jak, Indikovaný případ, Zástupce přednosty, Česká republika, Vrozená vada, Poslední rok, Zdraví na Heureka.cz