[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Dotaz:
Jsem v 10. týdnu těhotenství. Ráda bych se zeptala, jak je to s preventivními prohlídkami u zubního lékaře. Kolikrát za těhotenství bych ji měla absolvovat a mám ji hrazenou zdravotní pojišťovnou? V případě, že by byl potřeba rentgen, je to v graviditě bezpečné? A jak je to s anestezií, pokud by mi lékař chtěl vytrhnout zub? Prý by byla více než vhodná extrakce osmičky dole neboli zubu moudrosti – mám s tím počkat raději až po porodu? Marie Š. (31)
MDDr. Erika McGregor, stomatoložka, Dental Office H33, dental-office.cz
Během těhotenství je možné navštívit ošetřujícího zubního lékaře 2x v rámci preventivní prohlídky hrazené zdravotní pojišťovnou, a to s odstupem minimálně tří měsíců. Při takové preventivní prohlídce zubní lékař zkontroluje především stav dásní. Často se totiž stává, že během těhotenství dásně více krvácejí a může dojít i k jejich zduření. Dásně pak bývají zarudlé, hladké, lesklé a při čištění zubů silně krvácejí. Vše je způsobeno hormonálními změnami a nedokonalou ústní hygienou. Je třeba dbát na opravdu perfektní zubní hygienu a pravidelně a dokonale čistit i mezizubní prostory.
Při takové preventivní prohlídce se rentgenové snímky nezhotovují. U těhotných rentgenujeme pouze v případě, jedná-li se o závažný akutní stav. V těhotenství není žádný problém s aplikací anestezie, je naprosto v pořádku, objedná-li se gravidní pacientka na opravu zubního kazu, na čištění kořenových kanálků, broušení na korunku a tak dále.
Co se týče chirurgických výkonů, ty zcela nedoporučujeme. Je-li zub moudrosti dle posledního rentgenového snímku v pořádku, není nutné ho trhat. Jsou-li s ním nějaké subjektivní obtíže nebo je-li objektivně lékařem zhodnoceno, že by měl být vytržen, je nejvhodnější doba ve druhém trimestru či na začátku třetího. Je-li extrakce osmičky více než vhodná, určitě by se odkládat do doby až po porodu neměla.