Maminka.czZdraví žen

PORADNA: Křečové žíly. Čím zabránit jejich zhoršování a jaké máte možnosti?

Simona Procházková 28.  8.  2023
Jaké jsou příčiny a také účinná prevence při chronické žilní nedostatečnosti a vzniku nevzhledných a mnohdy bolestivých křečových žil, vysvětlí zkušená fyzioterapeutka.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

OTÁZKA:

Je mi 34 let a jako památku na dvě těhotenství mám na nohou nevzhledné křečové žíly. Jím zdravě, chodím cvičit, nekouřím. Existuje nějaká prevence, jak zabránit zhoršování „křečáků“ a vyhnout se otokům a bolestem? Slyšela jsem, že může pomoct i lymfodrenáž...  Jana M.

VIDEO: Křečové žíly a metličky - MUDr. Júlia Černohorská

ODPOVĚĎ:

Mgr. Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky, fyzioklinika.cz

Křečové žíly vznikají rozšířením a prodloužením jakékoli povrchové žíly na podkladě degenerativních procesů a ztenčení vaziva v žilní stěně. Křečové žíly (neboli varixy) patří ve vyspělých zemích k tzv. civilizačním chorobám, které postihují značnou část obyvatel. Riziko onemocnění stoupá s věkem, ale velmi často se s problémy potýkají už ženy po dvacítce.

Vleklé onemocnění žilního systému dolních končetin je možné vnímat jako daň za vzpřímenou chůzi člověka. Vzniká, jak už bylo zmíněno, rozšířením a prodloužením jakékoliv povrchové žíly na podkladě degenerativních procesů a ztenčení vaziva v žilní stěně. Dlouhé stání stejně jako dlouhé sezení, těžká a statická práce, vyšší věk, nadváha, kouření, zácpa – to vše napomáhá rozvinutí křečových žil. Častou příčinou křečových žil u žen jsou hormonální změny, ať už kvůli těhotenství, užívání hormonální antikoncepce nebo během klimakteria. My ženy jsme však také hodně zvyklé chodit v podpatcích, těsných kalhotách a vsedě dávat nohu přes nohu, což jsou všechno návyky, které mohou výskyt nevzhledných křečových žil urychlit.

Obtíže spojené s křečovými žilami, jako jsou brnění, pocit tíhy a napětí, bolestivost nebo otoky, se zhoršují během dne, nejvyšší bývají večer a v letních měsících. Zmírňují se při vyvýšené poloze končetin a v menší míře při chůzi, kdy odtoku krve z končetiny napomáhá žilně-svalová pumpa. K obvyklým obtížím patří svalové křeče, podle kterých nese onemocnění svůj název. Objevují se v noci hlavně v lýtkových svalech. Postižená končetina je ohrožena zánětem, v těžších případech dochází ke vzniku bércového vředu.

Vhodnou prevencí jsou dostatek pohybu, strava bohatá na vlákninu, občasné sprchování nohou studenou vodou nebo domácí masáže lýtek. Lidé s náběhem na křečové žíly by se měli vyvarovat silové zátěže, kdy jsou povrchové žíly utlačovány svalem. Nedoporučují se sporty, při nichž je výrazně zvyšován nitrobřišní tlak. Určitě je žádoucí udržovat si optimální tělesnou hmotnost, a to pravidelnými pohybovými aktivitami, například plaváním, turistikou, jízdou na kole. Při dlouhém sedu zkuste často zatínat lýtkové svaly, procvičovat kotníky kroužením a napínat chodidla pata-špička.

Jako prevenci i terapii žilní nedostatečnosti má moderní fyzioterapie k dispozici dva účinné nástroje, a to přístrojovou lymfodrenáž a rázovou vlnu. Při přístrojové lymfodrenáži leží pacient oblečený ve speciálních kalhotách s až 24 komorami. Ty se postupně od špiček po pás naplňují vzduchem a „mačkají“ svaly tím způsobem, že vytlačují lymfu i krev směrem k srdci. Procedura zvyšuje cirkulaci lymfy a zlepšuje odtok krve, což působí preventivně proti vzniku křečových žil i jako zamezení dalšímu prohlubování stávajících křečových žil a metliček.

Klepněte pro větší obrázek
Mgr. Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky, fyzioklinika.cz
 
Témata: Zdraví, Těhotenství, Tipy a rady v těhotenství, Těhotenská poradna, Zdraví žen, Nemoc, onemocnění, Fyzioterapie, Zhoršování, Dostatečnost, Iva Bílková, Fyzioterapeutka, Prevence, Poradna, Křečová žíla, Otok, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat