Maminka.czAtopický ekzém

PORADNA: Atopický ekzém u dítěte. Jak se nemoc léčí? A jsou více ohroženi alergici?

Simona Procházková 24.  4.  2023
Jak se starat o pokožku malého atopika? Je atopický ekzém dědičné onemocnění a může s věkem zcela vymizet? Zkušená dermatoložka MUDr. Naděžda Vojáčková vysvětlí, jak si s ním poradit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

DOTAZ:

Náš šestiletý syn trpí pylovou alergií, v posledním roce se k obtížím přidal také atopický ekzém. Souvisí výskyt ekzému s jeho alergií? Zajímalo by mě, zda může atopický ekzém samovolně s věkem vymizet, a také to, jak se starat o jeho pokožku. Jaké přípravky používat, čeho se vyvarovat? Může atopikovi pomoct například změna jídelníčku?    Petra Ž. (32)

ODPOVĚĎ:

MUDr. Naděžda Vojáčková, dermatoložka a vedoucí lékařka, Dermatologické centrum Anděl, dcandel.cz

Pylová alergie, atopický ekzém a alergické astma se řadí mezi tzv. atopické choroby. Dědí se vrozená dispozice k těmto chorobám a mohou se vyskytovat samostatně nebo společně. Atopický ekzém je onemocnění převážně dětského věku, rozlišují se tři fáze právě dle věku – kojenecká, dětská a dospělých. Nejvyšší výskyt je u malých dětí, do dospělosti přetrvává jen u malého procenta pacientů. Příznaky tedy mohou zcela vymizet, ale dispozice zůstává, takže se projevy mohou později znovu objevit.

Atopický ekzém je onemocnění, které je chronické nebo chronicky recidivující, je třeba vědět, že má více příčin a je neinfekční, geneticky podmíněné a projevy na kůži vznikají v důsledku takzvaných spouštěčů, ty mohou být zevní i vnitřní. Základními příznaky atopického ekzému jsou ložiska na kůži, suchá a citlivá kůže a svědění. Projevy na kůži jsou různorodé a mohou se měnit s věkem pacienta.

Léčbu by měl vždy řídit lékař – dermatolog. Léčba se přizpůsobuje stavu kůže, ale i dalším faktorům, jako jsou lokalizace ložisek, věk pacienta, roční období. Nutná je aktivní spolupráce pacienta, v případě dítěte spolupráce rodiče. Základem je léčba místní. Velice důležité je promazávání kůže, a to dostatečně často a správně zvolenými promazávadly neboli emoliencii. Těch máme k dispozici celou řadu, ať už v lékárně či drogerii. Doporučuji přípravky z lékárny, a to buď promašťovací základy, nebo přípravky léčebné kosmetiky, které jsou určeny k ošetřování atopické kůže a jejichž hlavním cílem je obnova kožní bariéry.

Na ložiska se potom používají lokální prostředky s obsahem zinku, bílého ichthamolu, pokud je stav vážnější, pak s obsahem kortikosteroidů nebo imunomodulancia. Kdy a jak dlouho používat tyto účinné látky, o tom by měl rozhodnout dermatolog. Do komplexu péče patří také šetrná hygienická péče a režimová opatření, tedy snaha vyhýbat se spouštěcím faktorům, což znamená všemu, co ekzém u dítěte zhoršuje. Mohou to být některé složky potravy, vzdušné alergeny, zvířecí srst, peří, chlorovaná voda v bazénu, ale i psychický stres.

Klepněte pro větší obrázek
MUDr. Naděžda Vojáčková, dermatoložka a vedoucí lékařka, Dermatologické centrum Anděl, dcandel.cz

VIDEO: Podcast Maminka: Péče o dětskou kůži - ekzém

Témata: Zdraví, Pediatrie (poradna), Imunita, Atopický ekzém, Alergie, Nemoc, Poradna pro rodiče a děti, Dětské nemoci, kůže, Atopici, Astma, pokožka, Věk, Alergik, Drogérií, Dermatoložka, Poradna, Naděžda Vojáčková, MUDr., Zdraví na Heureka.cz