Maminka.czZdraví žen

PORADNA: Myomy v děloze a těhotenství. Jak se léčí?

Simona Procházková 27.  2.  2023
Proč vznikají děložní myomy a z jakých důvodů se nevyplácí je podceňovat? Mohou být příčinou problémů s menstruačním cyklem, hormonální nerovnováhy, bolestí břicha i neplodnosti. Kdy už je potřeba neotálet s léčbou a jak je řešit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Od mládí trpím na děložní myomy. Poprvé je objevil můj gynekolog, když mi bylo 21 let. Vysvětlil mi, že jsou malé, takže jsme se domluvili, že dokud nebudou zlobit, bude je pouze sledovat. Několik let se nic nedělo, jen jsem pozorovala, že mám stále silnější menstruaci. Pak se objevily bohužel další dva a ty jsou již větší. Lékaři se ale shodli, že prozatím mě operovat nebudou. Dnes je mi 32 let a s partnerem se pokoušíme již déle než rok o miminko. Jednou se mi již podařilo otěhotnět, v sedmém týdnu jsem ale bohužel spontánně potratila. Přemýšlím, zda příčinou nemůžou být právě myomy. Mám si je nechat odstranit? Můj lékař se domnívá, že bych měla podstoupit operaci ještě dříve, než otěhotním, jelikož v těhotenství by se můj stav mohl vlivem hormonů ještě zhoršit. Je to pravda?" ptá se Martina.

VIDEO: Lipom a cysta. Jak moc jsou nebezpečné a jak se léčí?

MUDr. Pavel Otevřel, gynekolog a vedoucí lékař kliniky Reprofit v Brně, reprofit.cz

Myom, někdy také nazývaný fibrom, je uzlík na děloze tvořený shlukem svalů a vaziva. Může se vyskytovat samostatně nebo může být na děloze myomů více. Jedná se o nezhoubný nádor. Riziko, že se z něho stane nádor zhoubný, je zcela minimální, určitě menší než 1 %. Většinou nemá žádné projevy a žena se o přítomnosti myomu dozví na pravidelné preventivní gynekologické prohlídce. Myom roste, pokud má žena dostatek ženských hormonů (tzv. estrogenů).

Jakmile se ale pacientka dostane do období přechodu, myom ztratí podporu a přestane růst, nebo se dokonce zmenší. Proto se většinou s myomy nic nedělá, operace nebo hormonální léčba nejsou ve většině případů nutné. K podávání léků, které zastavují růst myomu, nebo k operaci – uzavření cév a zablokování přítoku krve do myomu – se přistupuje pouze v případě, že je myom velký a svou velikostí nebo uložením tlačí na okolní struktury v pánvi (močový měchýř, konečník a podobně). 

Není zcela jasné, jak negativní vliv má výskyt myomů na možnost otěhotnění. Pokud je myom uložen těsně pod sliznicí, může zhoršovat prokrvení sliznice děložní, způsobovat nepravidelné krvácení, a tím zhoršovat možnost uhnízdění embrya. V souvislosti s léčbou neplodnosti se doporučuje hormonální nebo operační léčba takových myomů, které jsou větší než 3 cm a jsou uloženy těsně pod sliznicí nebo se tlačí do dutiny děložní.

Pokud žena nemá problémy, jako jsou bolesti a krvácení, léčba se většinou neprovádí. Každé operační řešení totiž přináší riziko komplikací, jako je zjizvení dělohy, po nichž pak stav v děloze může být horší než před operací. Takže opatrnost a individuální přístup jsou prioritou.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Než otěhotníte, Gynekologie a porodnictví (poradna), Zdraví žen, Plodnost, polycystická ovária, Bolesti břicha, Pavel Otevřel, Příčina problémů, Myom, Děloha, Menstruační cyklus, Léčba, Nerovnováha, Bolest břicha, Poradna, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat