Maminka.czKariéra a zaměstnání (poradna)

PORADNA: Návrat do práce po rodičovské dovolené. Na co nezapomenout?

Simona Procházková 2.  10.  2023
Návrat do práce po rodičovské dovolené přináší celou řadu změn. I když se vracíte na své původní místo, kromě vyřízení některých formalit budete nejspíš postavena před výzvu, jak sladit řadu nových povinností s těmi rodičovskými. Praktické rady má Zuzana Dragounová, vedoucí personalistka společnosti Provident Financial.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

DOTAZ:

Zanedlouho mi končí rodičovská dovolená a chystám se po třech letech na návrat do původního zaměstnání. Můžete mi poradit, co všechno potřebuji v souvislosti s návratem do práce zařídit, abych něco nezanedbala a na něco důležitého nezapomněla?   Iva B.

VIDEO: Adaptace na školku: Často si hůř zvykají rodiče

ODPOVĚĎ:

Kromě dohody se zaměstnavatelem na termínu, v němž do práce nastoupíte, je třeba se po vašem návratu do zaměstnání podívat především na stávající pracovní smlouvu. Myslete na to, že v případě smlouvy na dobu neurčitou je zaměstnavatel povinen držet vám místo do tří let věku dítěte, ne však nutně totožnou pozici. Mění-li se tedy po vašem návratu právě pracovní pozice, zkracuje se úvazek nebo budete-li pobírat jinou mzdu, je potřeba tyto změny zohlednit a zakotvit nové podmínky v aktuální pracovní smlouvě.

Vyjasněte si pracovní harmonogram. Věc, která se může někomu zdát jako druhotná, je pro rodiče vracejícího se zpět do pracovního procesu zcela zásadní! Ujasněte si se zaměstnavatelem předem, zda se do práce vrhnete rovnou po hlavě v rámci celého úvazku, nebo začnete zvolna. Zkuste přitom myslet především na sebe a svou rodinu, odhadnout své síly i situaci doma.

Přece jen návrat do práce může být po všech směrech celkem náročný, a než si vše sedne, můžete se se zaměstnavatelem dohodnout na částečném úvazku, který později můžete postupně navyšovat. U nás ve firmě se s maminkami, které se k nám vracejí po rodičovské dovolené, pokud to jen trochu jde, snažíme dohodnout na takovém – řekněme – adaptačním režimu. Stejně jako jejich děti, které si zvykají na novou školku, i ony potřebují čas, aby vklouzly zpátky do procesů, které se za dobu jejich nepřítomnosti mohly změnit, ale především aby měly prostor sladit rodičovskou a pracovní roli.

Připravte se na to, že práce s malým dítětem bude v mnohém jiná než v dobách před rodičovstvím. Nástup do školky, práce, změna režimu. To vše může chod vaší domácnosti ovlivnit. Také proto je dobré začít trochu více plánovat, což může řadu věcí usnadnit. Zkuste si sestavit rozvrh denních povinností zohledňující pracovní povinnosti, péči o dítě, domácnost a čas pro sebe a svého partnera. Nebojte se do svých plánů zahrnout všechny členy domácnosti, ať vše neleží jen na vás.

Mějte také na paměti, že pravděpodobně nastanou situace, které se do žádného plánu předem zařadit nedají. Třeba nemoci, kterých může přijít, obzvláště při nástupu do školky, celkem dost. V takovém případě máte plné právo se o své dítě postarat, a pokud není možné zajistit práci z domova, využít „ošetřování člena rodiny“. Ani na to ale nemusíte zůstat sama. Zkuste se dohodnout například s partnerem, že v případě častějších nemocí se v péči vystřídáte, abyste se i v dobách podzimních rýmiček a nachlazení mohla částečně věnovat i své práci.

Klepněte pro větší obrázek
Zuzana Dragounová, vedoucí personalistka společnosti Provident Financial
Témata: Kariéra, Mateřská škola, Finance, Pracující matky, Zpátky do práce, Peníze a kariéra, Kariéra a zaměstnání (poradna), Práce na mateřské, Návrat, Poradna, Rada, Zaměstnání, Provident Financial, Zuzana Dragounová, Rodičovská dovolená, Personalistka, Zaměstnavatel