Maminka.czZdraví

Pořádná polévka! Superpotravina našich předků

20. 11. 2015
Pořádná polévka! Superpotravina našich předků
Polévka je neuvěřitelně variabilní pokrm; může být nejen zdravým, lehkým a vyváženým jídlem, ale i lékem. A co dalšího je na polévkách úžasné?

Polévky provázejí lidstvo již od doby kamenné. Dříve polévky bývaly převážně jídlem chudších vrstev a také patřily mezi oblíbené lidové medikamenty. Zvláště v období rekonvalescence, kdy bylo potřeba znovu nalézt ztracené síly – a to jak po nemoci, úraze nebo v období těhotenství, porodu a laktace.

Dnes se na tento způsob využití polévek bohužel zapomíná, zato do popředí vystoupily praktické vlastnosti, jakými jsou například: rychlost přípravy, snadná stravitelnost, obvykle nízká kalorická hodnota a třeba i skutečnost, že se jedná o nejjednodušší teplé jídlo.

ČTĚTE TAKÉ: Recept na ramen

Zatímco v době kamenné probublával masový vývar v koženém měchu obloženém žhavými kameny, starověké národy již používaly k přípravě polévek různé nádoby a také rozličné druhy zeleniny a koření. Polévky milovali Římané, Řekové, Egypťané, obyvatelé Byzance, zvláštnímu postavení se polévky těšily a těší v asijské kuchyni.

4 polévky pro chalupářky  

V Čechách polévky patřily do jídelníčku spíše chudších vrstev, mnohdy byly jediným teplým jídlem dne. Oblíbené byly polévky ze zelí, mrkve a hrachu. Velké oblibě se též těšila i vydatná polévka z propasírovaného sýra, tvarohu a také výživná pivní polévka (středověké pivo však vypadalo jinak než nyní) a samozřejmě masové vývary – bylo-li maso k dispozici.

Asi nejznámější českou polévkou chudých byl „oukrop“ – česnečka připravovaná přelitím krajíce chleba s česnekem horkou slanou vodou, nebo vodou z brambor s trochou kmínu a sádla.

10 důvodů, proč může být polévka „superpotravinou“ pro děti i dospělé

  • Zdravou a nutričně hodnotnou polévku lze uvařit nejen rychle ale i levně.
  • Polévku uvaří bez velkých kuchařských zkušeností každý.  
  • Každá polévka může obsahovat všechny základní živiny; bílkoviny, tuky a sacharidy. A to v takovém poměru, jaký strávníkovi aktuálně vyhovuje. Přidaná zelenina dodá i vitaminy, minerální látky a prospěšnou vlákninu.
  • Vhodně sestavená polévka může být pro malého (ale i velkého) strávníka hlavním jídlem. Taková polévka zasytí, prohřeje a je snadno stravitelná.
  • Polévky bývají lehce stravitelné, nemusí se kousat a proslinit, jednoduše se konzumují, a proto v dětském jídelníčku zaujímají nezastupitelné místo.
  • Polévky jsou neuvěřitelně variabilním pokrmem. Recept můžeme přizpůsobovat ročnímu období, zdravotnímu stavu (alergik, celiak apod.) i věku strávníka (kojenec či senior) a třeba i příležitosti při které se konzumují. Existují polévky teplé i studené – ochladí, nebo zahřejí. Oblíbené jsou jak vydatné krémové, tak i lehoučké zeleninové. Polévka může absolutně zohlednit aktuální potřeby strávníka i jeho chuť.
  • Polévky mají své významné místo i v pitném režimu! Talíř polévky obsahuje až čtvrt litru vody! To ocení zejména rodiče dětí, které málo pijí.
  • Zvláště pro maminky, které během těhotenství nabraly nějaké kilo navíc, může polévka představovat nízkokalorický, přesto však sytivý a výživný pokrm. Je prokázané, že milovníci polévek konzumují ve stravě méně tuků a více vitamínů, mívají nižší hladinu cholesterolu a celkově lepší stravovací návyky, než lidé, kteří polévky nejedí.
  • Polévka může být za určitých okolností i podpůrný lék. Například slepičí polévka (ideálně tzv. dlouhý vývar) či silná česnečka (ne pro děti) jsou osvědčenými léky našich babiček, které tyto polévky podávaly při nachlazení. Jiné polévky jsou zase doporučované po porodu, na podporu kojení apod.
  • Teplá polévka je pohlazením nejen pro tělo, ale i pro duši! „Teplé jídlo sice není nutností, ale dovede organismus příjemně relaxovat,“ tvrdí přední český gastroenterolog Pavel Kohout
Témata: Zdraví, Výživa a stravování, Pořad, Superpotravina, Masový vývar, Sup, Pól, Pole, Medikamenty, Egypt, Náš, Chalupa, Nezastupitelné místo, Polévka, Poradna

Mohlo by vás zajímat
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Kozoroh Urychleně si rozmyslete, co vlastně chcete. Hvězdy vám přejí hodně štěstí v nové práci, ale rovněž…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdislava, Zdislav, Zinaida

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné