Maminka.czSauna

PORADNA: Proč se v létě saunovat? Budete lépe snášet letní vedra, ulevíte kloubům po sportu a pročistíte tělo

Simona Procházková 24.  7.  2023
Považujete prohřívání těla v sauně v létě za bláznovství? Zní to možná jako paradox, ale saunování v teplém období má velké zdravotní benefity. Jaké to jsou, vysvětlí Michaela Matějovská, manažerka wellness center Infinit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

DOTAZ:

V létě doslova trpím, špatně snáším vysoké teploty, které jsou obzvláště v posledních letech až extrémní. Navíc trpím pylovou alergií a astmatem a v současném vedru se mi hůře dýchá. Slyšela jsem, že by mi mohlo pomoct saunování. Je to pravda? Připadá mi nelogické chodit dobrovolně z vedra, které panuje venku, do ještě většího horka. Magda Z.

ODPOVĚĎ:

Michaela Matějovská, manažerka wellness center Infinit

Saunování v letním období pomáhá stabilizovat a posilovat termoregulační systém vašeho těla. Díky krátké době v saunové kabině se tělo dostatečně vypotí, aniž by se nadměrně přehřálo. Následné osvěžení ve sprše nebo ochlazovacím jezírku člověka příjemně zchladí a zvýší jeho odolnost vůči extrémním teplotám. Po ochlazení těla, nejlépe vlažnou až studenou vodou, se totiž přestává potit. Venku se tak po saunování budete cítit opravdu báječně, a to bez ohledu na vysoké teploty vzduchu.

VIDEO: Otužování - Jak začít? Vyzpovídali jsme profesionály!

Letní očista těla v sauně je ideálním procesem, jak bojovat s únavou a nepříjemnými fyzickými stavy. Detoxikace spojená s pocením dokáže očistit organismus od polychlorovaných bifenylů, pesticidů, dioxinů a těžkých kovů. Působením tepla ale můžete z těla odplavit i řadu dalších cizorodých látek, které se v něm nahromadily.

Může se na první pohled zdát, že v létě je lidské tělo méně náchylné k nemocem. Není to ale pravda. I v létě totiž dostává naše imunita zabrat. Takové kolísání teplot nebo klimatizované prostory mohou velice snadno přispět k onemocnění. Také nejrůznějším bakteriím a virům jsme vystaveni během celého roku, bohužel angíny a různé virózy nejsou o prázdninách výjimkou. Pravidelné návštěvy sauny pomáhají právě těmto vlivům odolávat stejně dobře jako v zimě.

Dalším benefitem saunování je regenerace svalů po sportovních aktivitách, třeba po horské túře nebo cyklovýletu. Sauna zlepšuje látkovou výměnu, odplavuje únavové látky a zlepšuje zásobování kyslíkem. Také prohřeje klouby a kosti, předejdete tak nepříjemnému pobolívání. Pokud tedy jste zvyklí chodit pravidelně do sauny, bylo by veliká škoda to během teplých měsíců přerušovat. Je to podobné jako se sportem, jakmile v tréninku přestanete, tělo začne uvadat.

Klepněte pro větší obrázek
Michaela Matějovská, manažerka wellness center Infinit, infinit.cz
Témata: Zdraví, Imunita, Nemoci, Sport, Poradna pro rodiče a děti, Tělo, léto, Astma, otužování, nachlazení, Sauna, Infinitum, Vedro, Klíma, Saunování, Kloub, Wellness, Zdraví na Heureka.cz