Maminka.czKojenec

Poraďte si s odsávačkou mléka

, Časopis Maminka
16. 5. 2016
Poraďte si s odsávačkou mléka
Kojení skloňuje každá těhotná ve všech pádech. Není dobré se bát ani předem házet flintu do žita. Spíš se připravit a vědět, že existují další možnosti, jak dopřát miminku mateřské mléko. Třeba odstříkáváním.

Již v průběhu těhotenství by žena měla sbírat informace a připravovat se na kojení. Ideální je poradit se s lékařem při pravidelných preventivních prohlídkách, na předporodních kurzech, oslovit můžete laktační poradkyně (například na webu www.kojeni.cz najdete nejen seznam akreditovaných poradkyň z řad zdravotníků i maminek, ale i odpovědi na základní otázky, poradnu, návody, rady a další užitečné informace).

S lékařem proberte užívané léky a jejich vhodnost při kojení, životosprávu kojící ženy, aby miminko dostávalo jen potřebné a přitom strava podporovala tvorbu mateřského mléka. 

Pozornost je třeba věnovat také bradavkám a dostatečné péči o ně. Například vpáčené nebo krátké bradavky lze stimulací tvarovat už v průběhu posledního trimestru. 

Na předporodních kurzech by se rodička měla seznámit s technikou kojení, tedy jak nejlépe držet prs, jak o něj pečovat, prakticky si nacvičí jednotlivé polohy při kojení. Nepátrejte po „katastrofických scénářích“, těch na sociálních sítích najdete dost. Zaměřte se spíš na klidnou přípravu a snahu najít někoho, kdo bude připravený pomáhat. 

Tip: Oživte a rozšiřte si aktuální informace o trendech v kojení, péči o prsy, i když už jste zkušená a čekáte další miminko. „Poprvé se mi vůbec nedařilo malého rozkojit. Byla jsem zoufalá, plakala, dostala jsem zánět prsu, protože jsem špatně přikládala, a navíc se mi prsy pořádně nevyprázdnily,“ vzpomíná Lucie. „Ale dokázala jsem se přesvědčit, že podruhé to půjde. Našla jsem si v porodnici zdravotní sestru, které jsem opravdu věřila, popovídaly jsme si o tom, byla můj přítel na telefonu a povedlo se to.“

Kdy a jak odstříkávat 

Při jakýchkoli překážkách kojení (zadržování – retenci – mléka v prsech, oddělení maminky a miminka, u předčasně narozených dětí, do zásoby…) je důležité dopřát miminku mateřské mléko a zvolit správnou techniku. Odstříkávat mléko můžete mechanicky ručně nebo pomocí odsávaček.

Při odstříkávání rukou vám stačí důkladně omyté prsy, vyvařená nádoba na odstříkané mléko a omyté ruce. Před začátkem přiložte na prs teplý vlhký obklad (nebo si zvláště zpočátku nahřejte prsy ve sprše), pomáhají krouživé masáže rukou od základu prsu směrem k bradavce k povzbuzení vypuzovacího reflexu. Nakonec prsy lehce vyklepejte v předklonu. Takto připravena můžete začít:

 1. Špičku palce položte na dvorec, špičku ukazováku pod dvorec, aby prsty tvořily písmeno C. Prsty a bradavka musejí být v jedné linii.
 2. Celý prs přitiskněte zbývajícími prsty a dlaní k hrudníku.
 3. Rytmicky stlačujte bradavku, až mléko začne odkapávat.
 4. Opakujte tento trojdobý pohyb a měňte pozice prstů na dvorci.
 5. Prsty nesmějí bradavku vytahovat dopředu a nesmějí opouštět kůži, aby se neodřela.
 6. Velký nebo příliš nalitý prs podložte dlaní druhé ruky.
 7. Odstříkávejte 20–30 minut, několikrát za tu dobu prsy vystřídejte. Pak prsy otřete, osušte, případně bradavky natřete bepanthenem, aby se zklidnily.
 8. Pokud používáte odsávačku, hygienické zásady i příprava prsů je stejná, stačí podle návodu přiložit pomůcku.

Signály s předstihem 

Už několik týdnů před samotným porodem a bezprostředně po něm je v prsech přítomné takzvané mlezivo (kolostrum). Právě díky rychlému přiložení novorozence k prsu (do 30 minut po porodu) se urychluje a pozitivně ovlivňuje tvorba a spuštění mléka. Druhý až třetí den začíná žena cítit teplo a stoupající napětí v prsech.

Ty se zvětšují (takzvaně nalijí), tlak může být někdy i dost silný. Prsy jsou překrvené, uvolní je teplé obklady a pravidelné sprchování teplou vodou před kojením. V pauzách mezi krmením naopak uleví obklady studené. Za dalších přibližně dvanáct hodin se otok uvolní a ženě začne vytékat z prsů mléko. 

Dítě postupně začne pít větší dávky. Do té doby bylo přikládání a sání doslova téměř symbolické, i proto novorozenec v prvních dnech tolik nepřibývá, ale naopak ztratí 10 až 15 procent své porodní váhy, a žena může začít část mléka také odstříkávat. To je zásadní nejen pro dostatečné množství mléka, ale i z toho důvodu, abyste předešla zánětům prsní žlázy.

Tip: Zůstaňte v klidu, pokud nejste zrovna učebnicový příklad. Zhruba u deseti procent žen totiž nastává pozdní nástup tvorby mléka, přestože poporodní období probíhá nekomplikovaně. Nalití prsů se může opozdit dokonce až o týden po porodu. Za tvorbu a produkci mléka zodpovídá hormon prolaktin. Jeho produkci zvýšíte stimulací bradavek a co nejčastějším přikládáním miminka.

Uklidnění pro ženy, které nemohou přikládat miminko okamžitě (například pokud podstoupily císařský řez): prolaktin postupně stoupá v průběhu celého těhotenství, několik hodin před porodem jeho hladina v krvi klesne, aby pak opět výrazně stoupla do tří hodin po narození dítěte. Hladina zůstává vysoká celý první týden po porodu, bez ohledu na kojení.

Asi až do dvanáctého týdne přetrvává dvakrát až třikrát vyšší základní hladina prolaktinu a sáním stoupá až dvacetkrát. Po třetím měsíci po porodu klesá prolaktin k běžným hodnotám, ale laktace pokračuje nadále. Mírný vzestup hladiny hormonu způsobuje i odstříkávání mléka ručně nebo pod tlakem, tedy za pomoci odsávačky.

Šest kroků šetrného odstříkávání  

Péče o mléko 

Skladovat a sbírat odstříkané mléko můžete až 24 hodin v ledničce a během této doby ho musíte použít. Ihned po odstříkání ho šetrně zchlaďte pod tekoucí vodou, v ledničce uložte co nejdál od dvířek, abyste ho uchránila změn teploty.

Pokud ho zamrazíte ve speciálních sáčcích nebo nádobách, vydrží i tři měsíce. Doporučuje se zamrazovat menší dávky, jedna dávka se totiž musí zpracovat naráz, znovu zamrazit ji nelze. Mléko rozmrazujte při pokojové teplotě, ne v mikrovlnce (příliš velký rozdíl teplot, její nerovnoměrné rozložení, snížení obsahu vitaminu C). A co dělat tehdy, když máte mléka „na rozdávání“?

Odsávačky: 

 • Manuální: Jsou vhodné pro ženy s bezproblémovou laktací, které si občas potřebují uvolnit prsy před kojením nebo „doodsát“ mléko po krmení, aby se prsy vyprázdnily do úlevy, stoprocentně to nebude nikdy.
 • Elektrické: Pomohou ženám s velkou laktací pro vyprázdnění prsů a přebytek mléka pak lze zamrazit nebo nabídnout v bance mateřského mléka.
 • Jednofázová, nebo dvoufázové? Jednofázový systém šetrně odsaje přebytečné mléko při běžné laktaci. V prvních dnech se vyvarujte mechanické pístové odsávačky, ta by mohla poškodit citlivé bradavky. Dvoufázový systém napodobuje sací rytmus miminka. Je šetrná k prsům, hodí se maminkám, které potřebují stimulovat laktaci, stejně jako maminkám, jež po porodu nemohou miminko kojit. 

Můžete ho stejně jako maminka Martina nabídnout potřebným miminkům v porodnicích s bankami mateřského mléka. „Matěj vůbec nebyl schopný mléko zpracovat, takže jsem používala odsávačku a plnila ledničku,“ vzpomíná Martina. Pak mě napadlo, že bych mohla nabídnout mléko maminkám, které nemají takovou produkci. Přihlásila jsem se ve své porodnici a nabídli mi banku mateřského mléka.“ Těchto bank je v Česku pět, seznam a další informace najdete rovněž na stránkách www.kojeni.cz 

Témata: Děti, Zdraví, Časopis Maminka, Kojenec, Kojení, Výživa a stravování, Katastrofický scénář, Poporodní období, Pauza, Pořad, Pór, Bepanthen, Přebytečné mléko, Preventivní prohlídka, Učebnicový příklad, 1. týden těhotenství, Poslední trimestr, Odstříkané mléko, Nádoba, Písmeno, Banka

Mohlo by vás zajímat
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Kdy je nejlepší čas na dítě? Možná o dost později, než si myslíte
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Proč chtějí batolata číst stejnou knížku pořád dokola? Možná vás to překvapí!
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí

Horoskopy

Kozoroh I když si to nechcete připustit, síla úplňku na vás ohromně působí. Záleží jen na vás, zda to bude…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ingrid, Ingeborg, Inna

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné