Maminka.czVaše příběhy

Pořídili byste svému dítěti kojnou?

25. 4. 2016
Pořídili byste svému dítěti kojnou?
Víte, že povolání kojné bylo ve středověku a starověku běžné a podmínky pro jeho výkon byly stanoveny lékařským dekretem? V současnosti je povolání kojné dosti neobvyklé, své o tom ví maminka Anna.

Už ze starověkých záznamů z Egypta, Říma či Řecka je patrné, že práce kojné bývala naprosto běžnou součástí kvalitní péče o ty nejmenší. Přesněji o nejmenší děti ze zámožných rodin. (Ostatně bájní zakladatele Říma, bratři Romulus a Remus, měli podle legendy také kojnou – vlčici!)

Ve středověku pak byla v evropských zemích mezi vyššími vrstvami obyvatel značně rozšířená praxe, kdy šlechtičny posílaly své potomky v prvním roce života ke kojné na venkov, nebo využívaly jejích služeb ve svých sídlech. Urozené miminko mělo tedy nejen „svou“ chůvu či chůvy, ale i kojnou, která musela splňovat přísná kritéria.

Ve starověku dokonce vypracoval gynekolog Sóranós z Efezu jakýsi dekret, obsahující seznam přísných kritérií pro potencionální kojné. Kojná musela být například krásná, mladá, zdravá a musela mít odkojené až 3 zdravé děti. Přísné nároky byly pochopitelně i na vzhled prsou a kvalitu mléka a dokonce i dobré mravy.

V dekretu byl popsán i jídelníček kojné a dokonce i tělesná cvičení, která měla pravidelně vykonávat! V některých zemích byly považovány za lepší kojné ženy tmavší pleti či alespoň vlasů. Urozené dámy obvykle nekojily, protože to bylo považováno za „sprosté“ a společensky nepatřičné. Dámy si též nechtěly ničit postavu. Dávní učenci měli za to, že mateřské mléko je vlastně krev, která byla upravena v prsních žlázách.

Dnes již pochopitelně víme, že mléko není krev a kojení je pro zdraví dítěte neobyčejně přínosné. Věděla to i paní Anna, která své miminko kojit nemohla a tak pro ně, v dnešní době poněkud nezvykle, našla kojnou.

Kojit nemohla, tak zaměstnala kojnou

Anna (jméno bylo redakčně změněno) je známá mé sestry. Anna je velmi schopná a vytížená dáma, která poprvé a poněkud nečekaně otěhotněla až v 37 letech. Anna byla již několik let smířená s tím, že nemůže mít děti, a tak celou svou životní sílu obrátila ke kariéře a cestování.

S manželem se jí podařilo vybudovat menší životaschopnou firmu, kterou „nepoložilo“ ani to, když z ní po mnoha letech vztahu manžel odešel. Rozvedl se a Anna ho vyplatila. Práce Annu bavila a naplňovala. Naplňovalo ji i cestování, na které si vždy několikrát do roka udělala čas.

Z jedné z cest si naprosto neplánovaně dovezla nejen krásné vzpomínky, ale i nezvyklý „suvenýr“. Anna otěhotněla s jedním z přátel, se kterými cestovala. Nevzali se. Nebyli kompatibilní. Anna si samozřejmě miminko nechala a byla šťastná. Díky prosperující firmě a skvělému materiálnímu zázemí nebyl problém, aby se o děťátko starala a zároveň pracovala. Samozřejmě spolu s chůvou, kterou miminku našla ještě před narozením. Jenže nakonec se z chůvy stala i kojná.

Dcera miluje tátu tak, že zapomíná i na kojení!

Chůva byla svobodná maminka s milou holčičkou v batolecím věku, kterou stále kojila. Anna uvítala, že její syn bude první tři roky života vyrůstat nejen po boku laskavé chůvy, ale i její malé slečny. Vše vypadalo ideálně. Porod byl nečekaně hladký, bohužel ani ne po měsíci bylo jasné, že Anna nebude kojit.

Jelikož je Anna dáma s nadhledem, nebojí se jít proti proudu a má mnoho zkušeností z různých zemí světa, rozhodla se požádat chůvu, zda by se jejímu synovi nestala i kojnou. Vše nakonec nečekaně lehce „klaplo“. Chůva se po domluvě s Annou podrobila zevrubné zdravotní prohlídce a testům. Anna vše ještě konzultovala se známou gynekoložkou, která Anně poblahopřála k odvaze a upozornila ji na to, že bude možná čelit jistým předsudkům (…a měla pravdu).

Synkovi Anny jsou nyní tři roky a už pár měsíců chodí do školky. Kojený byl necelý rok. Odstavil se sám. Po celou dobu kojení bydlela chůva i s dcerkou u Anny v domě, kde měla svou garsonku. Přes noc kojila jen výjimečně, chlapeček naštěstí neprotestoval při dokrmování odstříkaným mlékem. Chůva se o chlapce stará dál, příležitostně ho vyzvedává ze školky, chodí společně na hřiště apod.

Jít tak trochu proti proudu se v Annině případě vyplatilo nejen jí samotné a synkovi, ale i chůvě a její dcerce. Chůva neřešila finanční nouzi (jako mnohé maminky samoživitelky na mateřské) a neřeší ani hledání práce, stále je „tetou“ Annině synkovi.

(z vyprávění Romany Z.)

Témata: Děti, Vaše příběhy, Kojení, Prsní žláza, Kvalitní péče, Annin, Egypt

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Má za sebou sedm operací hlavy, přesto je Karolínka usměvavé dítě
Chci, aby dcera žila pravdivě a měla ráda lidi, říká senátor Marek Hilšer
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Mámy, bojujte za své malé tužby, vzkazuje Marie Doležalová ve fejetonu
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová

Horoskopy

Rak S partnerem se sice nehádáte, ale požadujete od něj mnohá vysvětlení. Vztah chcete posunout dále.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ivo, Gertruda, Gerda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu