Maminka.czVaše příběhy

Pořídili byste svému dítěti kojnou?

25. 4. 2016
Pořídili byste svému dítěti kojnou?
Víte, že povolání kojné bylo ve středověku a starověku běžné a podmínky pro jeho výkon byly stanoveny lékařským dekretem? V současnosti je povolání kojné dosti neobvyklé, své o tom ví maminka Anna.

Už ze starověkých záznamů z Egypta, Říma či Řecka je patrné, že práce kojné bývala naprosto běžnou součástí kvalitní péče o ty nejmenší. Přesněji o nejmenší děti ze zámožných rodin. (Ostatně bájní zakladatele Říma, bratři Romulus a Remus, měli podle legendy také kojnou – vlčici!)

Ve středověku pak byla v evropských zemích mezi vyššími vrstvami obyvatel značně rozšířená praxe, kdy šlechtičny posílaly své potomky v prvním roce života ke kojné na venkov, nebo využívaly jejích služeb ve svých sídlech. Urozené miminko mělo tedy nejen „svou“ chůvu či chůvy, ale i kojnou, která musela splňovat přísná kritéria.

Ve starověku dokonce vypracoval gynekolog Sóranós z Efezu jakýsi dekret, obsahující seznam přísných kritérií pro potencionální kojné. Kojná musela být například krásná, mladá, zdravá a musela mít odkojené až 3 zdravé děti. Přísné nároky byly pochopitelně i na vzhled prsou a kvalitu mléka a dokonce i dobré mravy.

V dekretu byl popsán i jídelníček kojné a dokonce i tělesná cvičení, která měla pravidelně vykonávat! V některých zemích byly považovány za lepší kojné ženy tmavší pleti či alespoň vlasů. Urozené dámy obvykle nekojily, protože to bylo považováno za „sprosté“ a společensky nepatřičné. Dámy si též nechtěly ničit postavu. Dávní učenci měli za to, že mateřské mléko je vlastně krev, která byla upravena v prsních žlázách.

Dnes již pochopitelně víme, že mléko není krev a kojení je pro zdraví dítěte neobyčejně přínosné. Věděla to i paní Anna, která své miminko kojit nemohla a tak pro ně, v dnešní době poněkud nezvykle, našla kojnou.

Kojit nemohla, tak zaměstnala kojnou

Anna (jméno bylo redakčně změněno) je známá mé sestry. Anna je velmi schopná a vytížená dáma, která poprvé a poněkud nečekaně otěhotněla až v 37 letech. Anna byla již několik let smířená s tím, že nemůže mít děti, a tak celou svou životní sílu obrátila ke kariéře a cestování.

S manželem se jí podařilo vybudovat menší životaschopnou firmu, kterou „nepoložilo“ ani to, když z ní po mnoha letech vztahu manžel odešel. Rozvedl se a Anna ho vyplatila. Práce Annu bavila a naplňovala. Naplňovalo ji i cestování, na které si vždy několikrát do roka udělala čas.

Z jedné z cest si naprosto neplánovaně dovezla nejen krásné vzpomínky, ale i nezvyklý „suvenýr“. Anna otěhotněla s jedním z přátel, se kterými cestovala. Nevzali se. Nebyli kompatibilní. Anna si samozřejmě miminko nechala a byla šťastná. Díky prosperující firmě a skvělému materiálnímu zázemí nebyl problém, aby se o děťátko starala a zároveň pracovala. Samozřejmě spolu s chůvou, kterou miminku našla ještě před narozením. Jenže nakonec se z chůvy stala i kojná.

Dcera miluje tátu tak, že zapomíná i na kojení!

Chůva byla svobodná maminka s milou holčičkou v batolecím věku, kterou stále kojila. Anna uvítala, že její syn bude první tři roky života vyrůstat nejen po boku laskavé chůvy, ale i její malé slečny. Vše vypadalo ideálně. Porod byl nečekaně hladký, bohužel ani ne po měsíci bylo jasné, že Anna nebude kojit.

Jelikož je Anna dáma s nadhledem, nebojí se jít proti proudu a má mnoho zkušeností z různých zemí světa, rozhodla se požádat chůvu, zda by se jejímu synovi nestala i kojnou. Vše nakonec nečekaně lehce „klaplo“. Chůva se po domluvě s Annou podrobila zevrubné zdravotní prohlídce a testům. Anna vše ještě konzultovala se známou gynekoložkou, která Anně poblahopřála k odvaze a upozornila ji na to, že bude možná čelit jistým předsudkům (…a měla pravdu).

Synkovi Anny jsou nyní tři roky a už pár měsíců chodí do školky. Kojený byl necelý rok. Odstavil se sám. Po celou dobu kojení bydlela chůva i s dcerkou u Anny v domě, kde měla svou garsonku. Přes noc kojila jen výjimečně, chlapeček naštěstí neprotestoval při dokrmování odstříkaným mlékem. Chůva se o chlapce stará dál, příležitostně ho vyzvedává ze školky, chodí společně na hřiště apod.

Jít tak trochu proti proudu se v Annině případě vyplatilo nejen jí samotné a synkovi, ale i chůvě a její dcerce. Chůva neřešila finanční nouzi (jako mnohé maminky samoživitelky na mateřské) a neřeší ani hledání práce, stále je „tetou“ Annině synkovi.

(z vyprávění Romany Z.)

Témata: Děti, Vaše příběhy, Kojení, Kvalitní péče, Egypt, Prsní žláza, Annin

Mohlo by vás zajímat
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci

Horoskopy

Vodnář Po pravdě řečeno, březen nebyl vaším nejsilnějším měsícem a jste si toho patřičně vědomi. Usmysleli…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Emanuel, Lara, Manuela

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu