[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Unie porodních asistentek (UNIPA) stála během „doby covidové” u zrodu projektu Rodím v klidu. Slouží mimo jiné jako zdroj důvěryhodných informací, podporuje těhotné ženy i oba rodiče během pandemie. Tady jsou základní otázky, které si klade každý nastávající rodič před porodem v dnešní době a odpovědi na ně:
VIDEO: Patří otec k porodu? Může to být i katastrofa, říká psycholog
Doprovod u porodu je možný.
Před vstupem do porodnice musí doprovod splnit jednu z následujících podmínek:
Některá zdravotnická zařízení testují přímo při příjmu do porodnice. Podrobnosti postupu je potřeba konzultovat s konkrétní porodnicí, protože se mohou v různých zařízeních od sebe lišit.
Od 22. 11. 2021 je v platnosti mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které zakazuje přítomnost třetích osob ve zdravotnickém zařízení pokud nejsou splněny následující podmínky:
V současné době neexistuje jednotný metodický pokyn. Jednotlivé porodnice se řídí vlastními pravidly. Doprovod ženy musí mít nasazen respirátor po celou dobu pobytu na porodním sále. Rodící žena musí mít nasazen respirátor při příjmu. Další postup závisí na jednotlivých zdravotnických zařízeních. Informujte se předem přímo ve vaší porodnici nebo porodním centru.
Nařízení ministerstva zdravotnictví aktualizované k 31.8.2021 z povinnosti nosit respirátor ve vnitřních prostorách vyjímá osoby:
Aktualizováno 22. 11. 2021 ministerstvem zdravotnictví:
Podmínky návštěv (časové omezení, délka pobytu a počet osob) se v rámci jednotlivých porodnic liší. Informujte se přímo v porodnici o jejich vnitřních nařízeních.
Návštěvy musí splnit jednu z následujících podmínek:
Výše zmíněné podmínky neplatí pro děti do 12ti let věku dítěte.
Po celou dobu doprovázející osoby musí mít respirátor typu FFP2 nebo KN95.
Zdroj: rodimvklidu.cz
Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínském městě Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19. Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.