Maminka.czPorod

Porod bez chemie? Jde to! Vsaďte na masáž, bylinky, sprchu nebo afirmace

Michaela Láchová 28.  4.  2018
Království za epidurál! Dejte mi všechny tišicí prostředky, které tam máte! Takovéhle věty porodníci slýchávají od nastávajících maminek během porodu poměrně často. Věděly jste ale, že bolest lze úspěšně zmírnit i bez chemie?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Existuje mnoho různých způsobů, které mohou během náročných chvil vyčerpané mamince ulevit. Mezi nejčastěji používané patří všemožné farmakologické prostředky – od opiátů přes sedativa až po lokální anestezii. Bohatou nabídku nám ale servírují i ověřené nefarmakologické metody.

Ty se přitom dají navíc hezky zkombinovat, aniž by při jejich použití hrozily jakékoli vedlejší účinky. A hlavně – jejich působení lze kdykoli přerušit. Podívejte se, kolik máte možností:

Masáž a akupresura

Doteky mají obrovskou moc. A o to větší, míří-li k vám od milovaného člověka. Nechte partnera, aby vám u porodu pomohl od bolestí masáží. Pomůže to vám a pomůže to i jemu – během porodu totiž muži často trpí tím, že nemohou ženě pomoct ničím jiným než svou přítomností a tím, že si dobrovolně nechají drtit ruku.

„Masáž může krásně dopomoci k uvolnění a tišení bolesti i k odpočinku, může dokonce stimulovat uvolňování oxytocinu a endorfinu,“ doplňuje dula Simona Lazzari.

Masírovat vám může šíji nebo ramena, zatímco sedíte na velkém míči, postupně se může přesunout k dlaním a k zápěstí. Opatrně masírovat lze i oblast kosti křížové, do které často během kontrakcí bolesti vystřelují.

Velice uvolňující je pak masáž nohou, především reflexních bodů, které se nacházejí okolo kotníku a paty. Tlak by ale neměl být příliš silný, jen takový, aby byl mamince příjemný.

Aromaterapie: jemný, ale překvapivě účinný pomocník v těhotenství

Hudba a aromaterapie

Příjemné prostředí je základ psychické pohody a obzvlášť během porodu dokáže sehrát dost zásadní roli. Pro to, abyste si ho vytvořila v maximální možné míře, můžete hodně udělat. Vezměte si sebou k porodu svůj oblíbený polštář nebo deku, cokoli, s čím se budete cítit víc „jako doma“. Pusťte si svou oblíbenou hudbu, která vás v běžných situacích uklidní nebo vám zvedne náladu.

Ulevit vám můžou i všemožné vůně. Nejenomže společně s nimi dosáhnete harmonie těla a mysli, zbavíte se napětí a strachu z porodu, ale pomůžou i uvolnění bolavých svalů. Sáhněte po čistě přírodních olejích.

Olejíčky můžete buď inhalovat (nakapat pár kapek na papírový kapesník), použít do teplé koupele nebo k již zmiňované masáži. V některých porodnicích vám mohou zapůjčit i aromalampu, raději na to ale nespoléhejte a zabalte si ji s sebou.

„Výběrem vhodných éterických olejů  lze rodící mamince navodit příjemnou a bezpečnou atmosféru. Éterické oleje jsou schopné harmonizovat dýchání, působit proti bolesti, poskytují celkový pocit pohodlí a uvolnění. Dokážou probudit spontánnost, posílit sebe­důvěru a podpoří ženu v jejím „poslání“,“ vysvětluje profesionální aromaterapeutka Ludmila Kotalíková.

Tip: Stále oblíbenější jsou tzv. Bachovy esence z různých květů a rostlin, které pomáhají člověku zvládnout nejrůznější záporné emoce a harmonizovat mysl. Během porodu skvěle funguje tzv. Krizová esence (Rescue Remedy), což je směs speciálně namíchaná tak, aby pomáhala při pocitech úzkosti, rozrušení, ztráty kontroly či slabosti (bachovaterapie.cz).

Aromaterapeutka Ludmila Kotalíková radí, jaké silice je možné využít při porodu (více na aromadoteky.cz)

Levandule uklidňuje, uvolňuje napětí, dodává vyváženost. Díky ní se mohou kontrakce rozběhnout bez dalších bloků a zábran a zároveň nezesílí na příliš bolestivé.

Heřmánek římský zklidňuje, přináší sílu a moudrost. Jeho působení lze označit za analgetické. Harmonizuje mysl při „nesnesitelných stavech“, pomáhá tak přijmout bolest a složitou situaci, kterou porod je.

Majoránka je silné nervové tonikum a působí protikřečově. Je vhodná při křížových bolestech (masírovat dolní oblast zad). Kontraindikací může být u majoránky nízký krevní tlak.

Cypřiš je vhodný k inhalaci při přechodné fázi porodu. Dokáže ženu povzbudit a pomoct jí najít sílu na poslední fázi porodu. Zastavuje děložní krvácení a působí proti křečím.

Rozmarýn zkuste použít při vyčerpávajícím a dlouhém porodu. Celkově posiluje, povzbuzuje, rozproudí krev. Je výborný na posílení sebevědomí.

Koupel nebo sprcha

Voda je báječným uvolňujícím prostředkem. Dokáže značně ubrat bolestem na intenzitě během první doby porodní. „Ideální je horká voda. Ráda své rodičky vodím do sprchy, kde je usadím na balon, takže dochází současně k pohybu i vertikalizaci, bez čehož se porodní mechanismus neobejde.

Zahřívám především partie spodních zad, vnitřní stehna, rozkrok nebo nechávám stékat horkou vodu pouze po páteři od krku dolů.

Teplo postupně prohřeje jmenovaná místa a efekt se dostaví v podobě lepšího prokrvení dělohy a porodních cest, tím dochází k rychlejšímu otevírání porodní branky a zároveň k výraznému ulehčení od bolesti,“ popisuje Simona Lazzari s tím, že sprcha má význam alespoň na dvacet minut, aby žena zaznamenala očekávaný výsledek. Je-li k dispozici vana, pak jistě svůj blahodárný účel splní i ta.

Takto vypadáme po porodu my, normální ženy, vzkazují Kate tyto maminky

Volné pole působnosti

Těhotenství není nemoc, lékaři k němu tak ale často přistupují. Upoutají rodící ženu na lůžko a nutí ji ležet, nejlépe na zádech, napojenou na monitor a s preventivní kanylou v ruce. Zejména v první době porodní k tomu ale často nebývá důvod. Pokud má naopak nastávající rodička možnost pohybu, může zaujímat různé, v určitý okamžik pro ni nejpohodlnější polohy, které mohou výrazně ztlumit bolest.

Změna poloh totiž mění také vztahy mezi hmotností a kontrakcemi. Platí tady jednoduché gravitační zákony – vzpřímená poloha zkrátka urychluje průchod miminka porodními cestami. Měňte polohy a hledejte takovou, která je pro vás v daném okamžiku nejúnosnější.

Pro mírnění bolesti je alfou a omegou především uvolnění fyzické i psychické, mentální nastavení. Vždy vycházím z konkrétní situace a je-li některá poloha pro budoucí maminku nepříjemná, vyhneme se jí.

Obvykle se osvědčí široký klek, sed na balonu a pomalá houpavá chůze. Vše závisí na okolnostech, jak se porod vyvíjí, kolik sil má rodička a také na tom, jaké jsou požadavky ze strany personálu porodnice,“ doplňuje Simona Lazzari.

Musí porod bolet? Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody epidurálu

Homeopatika

Dalším pomocníkem mohou být homeopatika. Pomohou připravit porodní cesty a zabrání jejich poranění během porodu. Homeopatika je vhodné užívat také v případě císařského řezu, kdy zabraňují nadměrnému krvácení. Působí i proti slabosti a porodnímu vyčerpání nebo strachu, který může nastávající maminka pociťovat.

K asi nejčastěji používaným homeopatickým lékům při porodu patří lék Arnica montana. Před porodem posiluje cévní stěny, a tím omezuje krvácení, vznik otoků a snižuje riziko komplikací. 

Během porodu mírní krvácení a podporuje hojení, je to hlavní lék na bolest. Po porodu pak urychluje hojení, napomáhá vstřebání hematomů. Konkrétní dávkování i další vhodné přípravky je ale třeba vždy konzultovat s lékařem nebo se zkušeným homeopatem.

Staňte se MAMINKOU ROKU. Můžete vyhrát ceny v hodnotě až 700 000 Kč!

Akupunktura

Metoda tradiční čínské medicíny, při níž dochází k harmonizaci funkcí organismu díky stimulaci akupunkturních bodů na těle, skvěle účinkuje nejenom u chronických nemocí, ale i jako alternativní možnost usnadnění porodu. Je využívána pro řadu gynekologických a porodnických obtíží, například při ranních nevolnostech a pro vyvolání porodu.

Slibné výsledky má ale akupunktura podle výzkumů právě i při zmírňování porodních bolestí. „Ačkoli jsou výsledky velice slibné, v současnosti zatím nemáme dostatečné množství podkladů, abychom mohli akupunkturu v tomto směru doporučovat plošně,“ uvedl jeden z autorů čerstvé studie, lékař Hyangsook Lee.

Do budoucnosti má ale potenciál především proto, že je levná, efektivní a nepotřebuje podporu jiných léků.

Naučte se správně dýchat na začátku těhotenství, je to dobré pro vývoj miminka

Dýchání a relaxace

Pro správný průběh porodu je hodně důležité i dýchání. Nejenomže usnadní horké chvilky rodičce a umožní jí lépe se uvolnit, přes placentu se i k miminku dostane víc kyslíku. Během porodu se využívá hned několik různých způsobů, které v daném okamžiku nejvíce pomohou úspěšně porod urychlit.

Často na ně ale rodička nemá čas myslet, někdy je lepší spolehnout se na vlastní intuici. V podstatě platí jen jedno důležité pravidlo: Hlavně nezadržujte dech!

„Nedá se to absolutně paušalizovat, jak má v ten který okamžik žena dýchat. Učím maminky, aby sledovaly své tělo, vyhověly svým pocitům, potřebám. Některé od samého začátku dýchají rychle, povrchně – používají tzv. psí dýchání. To jsou obvykle ženy, které neprošly přípravou a neumí pracovat se svým tělem. Pak jsou rodičky, které dýchají plynule hluboce a vydrží jim tento způsob dýchání třeba do samého konce první doby porodní,“ přibližuje své zkušenosti Simona Lazzari.

Čtěte také: Jak vypadá hypnoporod, kterým rodila Kate? Můžete si ho dopřát i v Česku!

Vizualizace a afirmace

Během porodu si ale mnoho žen může ulevit i pomocí tzv. vizualizací a afirmací. Při prvně zmíněném si rodička při každé kontrakci snaží představit, co přesně se děje s jejím tělem, nejčastěji se děložní hrdlo přirovnává k poupěti růže, které se postupně rozvíjí a rozkvétá.

Afirmace je vlastně opakování jakési mantry, třeba „Zvládnu to“ nebo cokoli jiného… Obrovskou roli hraje v tomto případě psychika, důvěra v sebe sama. Tato metoda funguje také jako odpoutání pozornosti při bolesti jiným směrem.

Komplexní přístup přípravy na porod a tzv. hypnoporodní techniky si můžete osvojit ve speciálních předporodních kurzech.

„Hypnoporod je osvědčená metoda, která používá systém relaxací, vizualizací, afirmací a dýchání. Jedná se o velice jednoduchou metodu, která funguje na principu Pavlovova reflexu (naučená podvědomá reakce na určitý podnět). Pokud žena v těhotenství hypnoporodní techniky pravidelně procvičuje, může si stejný stav uvolnění a sebedůvěry nezbytný pro hladký porod navodit v průběhu porodu,“ vysvětluje Kateřina Plzáková, která společně s Petrou Zavadilovou pořádá kurzy hypnoporodu nazvané Porod je krásný.

TENS přístroj

Mezi nejnovější přístup mírnění bolestí během porodu patří i transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS). Pracuje na bázi jemných elektrických impulzů elektrodami přes kůži do nervových vláken. V závislosti na frekvenci tyto impulzy způsobují, že se v mozku uvolňují látky, které tlumí bolest a které jsou v těle přirozeně produkovány.

Během porodu se elektrody nejčastěji umisťují na záda. V Česku se zatím ale tento přístroj během porodu příliš nepoužívá. „Tato metoda není dle mých zkušeností, respektive zkušeností mých rodiček, příliš účinná. Věřím, že ženy přišly na to, že práce s tělem a metody, které jsou již obecně uznávané, stačí k tomu, aby žena porodila v klidu, s jasnou myslí a neovlivněná farmakologií. To je alespoň má praxe a dlouholetá zkušenost,“ uzavírá Simona Lazzari.

VIDEO: Orgasmický porod

Vévodkyně Kate porodila třetí dítě. Je to kluk! Jaké bude mít jméno?
Existují rozdíly mezi porodem chlapce a holčičky?
Neuvěřitelné zrození. Miminko se dere na svět při „přírodním“ císařském řezu
Témata: Porod, Časopis Maminka, Hypnoporod, Bachovy esence, Hematom, Endorfin, Heřmánek, Rozrušení, Majoránka, Kateřina Plzáková, Jednoduchá metoda, Rodící žena, Hladký porod, Pór, Zápěstí, Vizualizace, Budoucí maminka, Tišicí prostředek, Porod beze strachu, Lokální anestezie, Akupunktura, Rodící maminka, Velký míč, Sprcha, Příjemné prostředí