Maminka.czPorod

Porod chce čas! Porodní asistentka doporučuje: Na nic nespěchejte a nenechte se rozhodit "babskými radami"

Hana Langrová 4.  1.  2022
Načasování porodu je velké téma. Každá z nás má svou představu, jak by chtěla rodit a kdy. Odborníci z řad lékařů vysvětlí, proč je důležité zjistit si co nejvíce informací o porodech a porodnici, ve které přivedete na svět své dítko, a jaká jsou úskalí jednotlivých typů porodu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

S porodem jako takovým není potřeba spěchat. Pokud samozřejmě není nutno lékařsky zasáhnout v případě zdravotního rizika pro miminko nebo maminku. Každá nastávající maminka je jiná a i její miminko je originál. To potřebuje hlavně svůj čas, aby dozrálo a bylo připravené na své zrození. Je zbytečné rozhazovat se „babskými“ radami, které stejně ve valné většině případů nefungují. Pokud bylo vaše těhotenství bez komplikací a lékař vám nabízí vyvolání dříve než ve 42. týdnu, buďte ostražitá a dobře si to promyslete. 

VIDEO: Podívejte se, jak si vybrat porodnici

„Ženy si říkají, kdy už to konečně bude, kdy už porodím, poslední dva týdny před termínem se jim zdají delší než celé těhotenství. Přidává se i obava z přenášení a vyvolávání porodu, myšlenky na porod samotný, jaké to bude, jak to zvládnou. To vše dohromady často těhotnou vede do situace, kdy chce porod už vyvolat a urychlit, mít ho za sebou,“ vysvětluje porodní asistentka Lucie Tereza Švrčina. 

Hlavně si nic nevyčítejte!

Potvrzuje to i psycholožka Lucie Miškóciová. „Těhotenstvím je ovlivněn každodenní život ženy. Pracovní, sociální, osobní a partnerský. Ve dne v noci a ne vždy zrovna pozitivně. 
Zároveň se i těší. Pak třeba přijde autorita v bílém plášti a zahlásí: ‚Maminko, už jste v 39. týdnu, miminko je velké, pojďte to jemu i sobě usnadnit a porodit. Naplánujeme to na středu, na víkend už budete doma s tatínkem.‘ A nejedna žena souhlasí. Nejedna toho ale pak také lituje,“
popsala úskalí předčasně vyvolávaných porodů terapeutka. 

Ženy jsou podle gynekologa doktora Martina Lašťovičky z německé porodnice St. Anna Krankenhaus v Sulzbach-Rosenberg již tisíciletí naprogramovány tak, aby vycítily, co je pro ně a pro jejich nenarozené dítě nejlepší. „Při normálním průběhu bezrizikového těhotenství se neočekávají komplikace ani u porodu. Těhotná je spojena s dítětem dlouhých devět měsíců a vnímavější ženy dokážou vycítit problém daleko dříve než preventivní kontrola u gynekologa.

NEJ fotky porodů roku 2021: Tyhle emotivní okamžiky vás dojmou k slzám!

Při normálním průběhu porodu není potřeba do něj lékařsky zasahovat, lékař by měl plnit úlohu dozoru pro případ, že se vyskytne komplikace, a v tu chvíli zasáhnout zákrokem pro blaho rodičky i dítěte,“ vysvětlil porodník a dodává, že v některých zemích je standardem, že porod vede porodní asistentka a běžné jsou i porody v porodních domech nebo doma. „V případě rizikových těhotenství nebo komplikací v těhotenství by měl správný postup doporučit ošetřující lékař nebo obvodní gynekolog – tedy případné vyvolaní porodu nebo císařský řez.“ 

Jak si ulevit od bolestí?

Úlevu od porodních bolestí může přinést odborný fyzioterapeut, který ženu v posledním trimestru naučí cviky, jež uleví zádům, pánvi i nohám a pomůžou uvolnit pánev a napomoci přípravě k porodu. „V tomto období ale nakonec nejvíce pomáhá ta nejtěžší věc, zůstat v klidu. Uklidnit se, nesnažit se za každou cenu poslední dny urychlit a ovlivnit, přijmout fakt, že miminko přijde ve správný čas a správným způsobem, tak, jak to má být. Věřit svému tělu a miminku. U někoho to bude spontánní porod, u někoho vyvolávaný – i ten může být krásný a bezproblémový. A u jiné ženy to bude třeba plánovaný císařský řez. Důležitý je klid a smíření, zdravé těšení se na miminko,“ uklidňuje nastávající maminky Lucie Tereza Švrčina.

Jaké informace o porodu je důležité si předem zjistit? A na co doporučuje psycholog se před porodem připravit? Přečtěte si celý článek v lednovém vydání časopisu Maminka. Časopis je dostání ve všech trafikách, ikiosek.czrohlik.cz a kosik.cz.

Protivník nebo pomocník? Jak čas ovlivňuje mateřství? Dozvíte se v lednovém vydání časopisu Maminka

VIDEO: Lucie Šafářová pro časopis Maminka

Témata: Těhotenství, Porod, Mateřství, Miminko, Porodnice, Tipy a rady porod, Domácí porod, Císařský řez, Porodní asistentka, vyvolávaný porod, Rada, Lucie, Lucie Šafářová, Maminka, Úskalí, Lucie Miškóciová, Lékař, Vyvolávání
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Mít deset dětí, neztrácet humor, a ještě skvěle vypadat! Jak to tahle máma dělá?
Procházková Simona
Galerie
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Herečka Kristýna Janáčková: Dětská hřiště jsem nemusela. S Luisem nám bylo líp v naší vlastní bublině!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyhle reakce tatínků vás zaručeně rozesmějí! Jak vypadají těsně po narození svého dítěte?
Formánková Simona
Galerie