Maminka.czTěhotenství

Porod koncem pánevním je rizikovější, ale porodit můžete přirozeně

, Časopis Maminka
8. 9. 2016
Porod koncem pánevním je rizikovější, ale porodit můžete přirozeně
Blíží se termín porodu a vaše miminko je pořád nožičkama dolů? Jste zvědavá, jestli se ještě stihne otočit, nebo vás čeká porod koncem pánevním? Řekneme vám, co vás čeká a jaké máte možnosti.

Seznam kapitol

1. Co byste měla vědět o porodu koncem pánevním

Rychlý a bezbolestný porod a vše podle vašich představ nabarvené narůžovo. Jenže realita někdy bývá úplně jiná… Při porodu mohou nastat komplikace nebo nečekané situace, kterým budete muset čelit, není však třeba se hned děsit. Když na ně budete připravená, můžete je lépe zvládnout.

Třicetiletá Věra ze středních Čech vzpomíná, jak jí v těhotenství lékař řekl: „Váš kluk je nožičkama dolů, no, vlastně v tom vašem břiše trůní jako malý Buddha. Ale nebojte se, i kdyby se neotočil, můžete ho porodit přirozeně.“ Věra se ale bála, přece jen porod koncem pánevním (tedy když jde miminko nožičkama napřed) je rizikovější než klasický porod, kdy dítě přichází na svět hlavičkou dolů. Nakonec raději porodila císařským řezem.

Jaké máte možnosti, když je plod otočený zadečkem dolů?

Podobnou zkušenost má i Lucie: „Vydupala jsem si císaře, i když na mě primář tlačil, ať rodím přirozeně. Strašně jsem se bála, abych malé neublížila.“ Stejně tak Barbora, která na Facebooku časopisu Maminka píše: „Nikdy bych nerodila normálně. Je to pro miminko takové riziko, že raději plánovaný císařský řez, který je bezpečný a my mamky to taky nějak vydržíme.“

Méně častá poloha

Když jsme se na našem Facebooku zeptali maminek, zda mají zkušenosti s porodem koncem pánevním, strhla se doslova lavina odpovědí a názorů. Překvapivě ale nebyly jednoznačné. Některé maminky odrodily klasicky, tedy přirozeně, jiné raději císařským řezem, protože se bály. A některé tak odrodily proto, že jim císařský řez doporučil porodník a žádnou jinou variantu jim ani nenabídl.

Na začátku třetího trimestru leží hlavičkou nahoru zhruba čtyři až pět procent dětí.

 

„Moje kamarádka porodila koncem pánevním dvakrát přirozeně, i když jí to všichni rozmlouvali. Jde to, když se opravdu chce. V Podolí je prý jeden doktor, který se toho nebojí,“ píše čtenářka Olga.

Pravdou je, že poloha koncem pánevním nemusí být vůbec důvodem pro indikovaný císařský řez. Záleží na mnoha okolnostech. Na jedné straně není třeba panikařit, pokud vám váš gynekolog řekne, že je miminko pořád nožičkama dolů. Na začátku třetího trimestru takhle „leží“ v bříšku až dvacet procent miminek a v termínu porodu bývá v této poloze zhruba čtyři až pět procent dětí. A rozhodně také nejde o rizikovou polohu, jak vám možná mnozí chtějí namluvit.

„Poloha plodu koncem pánevním je považována za polohu normální, byť ne zcela běžnou,“ říká gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze 7.

Spontánně, nebo císařem?

Ve většině porodnic v Evropě a Severní Americe lékaři prakticky všem prvorodičkám a často i vícerodičkám doporučují, aby rodily plánovaným císařským řezem. U nás to není pravidlo a většina našich odborníků se shoduje v tom, že císařský řez nutný není.

Michal Koucký, vedoucí lékař oddělení rizikového oddělení Gynekologickoporodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze, říká: „Poloha koncem pánevním je sice poloha fyziologická, ale porod koncem pánevním je chápán jako porod rizikový. Dnešní podmínky, abychom ženě doporučili spontánní porod, musí být na straně plodu, který by měl vážit dva a půl až tři tisíce gramů (u menších dětí a větších plodů je vyšší riziko poruchy mechanismu porodu), poloha koncem pánevním musí být úplná (nožky a hýždě) nebo neúplná řitní (zadeček), u plodu nesmí být vrozená vada a pár dalších minoritních důvodů. Rodička musí být zdravá a mít nekomplikované těhotenství, nesmí mít za sebou operaci na děloze. Pokud tohle splňuje a přeje si rodit spontánně, umožníme jí to.“

Poloha koncem pánevním nemusí nutně znamenat, že porodíte císařským řezem!

 

Velmi často bývá císařský řez doporučen především kvůli statistikám. Podle gynekoložky Radky Gregorové i doktora Michala Kouckého bývají porody koncem pánevním zatíženy až čtyřikrát vyšším rizikem komplikací na straně plodu, ať už je to riziko hypoxie (nedostatek kyslíku), smrt a podobně.

„Ze strachu před komplikacemi, nezávisle na výše uvedených podmínkách, porodníci včetně mě doporučují spíše císařský řez, bez ohledu na počet předchozích spontánních porodů. Nicméně osobně si myslím, že pokud žena splňuje výše uvedené podmínky a je motivovaná rodit přirozeně, poučíme ji o dopředu zcela nepředvídatelných komplikacích, které se dějí, až když je půlka trupu dítěte venku, a pokud stále chce rodit spontánně, může,“ vysvětluje porodník.

Pokud tedy porod probíhá spontánně, je nutné neustálé monitorování plodu. „Porody nelze v takovém případě urychlovat nebo popostrkovat, proto je velmi důležité sledovat stav dítěte a rodičky. Ve chvíli, kdy porod nepostupuje, tělo dává jasně najevo, že je načase zvolit jinou cestu porodu, tedy císařský řez,“ říká gynekoložka Radka Gregorová.

Harry Potter - Materidouska
Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Extrémní případ, Vrozená vada, Prcek, Hýždě, LF UK, Druhý syn, Konec pánevní, První dcera, Minor, Buddha, LF UK v Praze, Podolí, Riziko, Dilema, Bezbolestný porod, Klasický porod, Speciální hmat, Zkušený porodník, Pánev, Spontánní porod, Muž

Mohlo by vás zajímat
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Beran Hurá! Je tady finále pracovního týdne, ve kterém šlo všechno jako po másle. Uvidíte, že se díky svojí…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lucie, Lucia, Lucián

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné