[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Maminka s pravidelnými kontrakcemi, které už bolí tak, že se potřebuje soustředit jen sama na sebe. A k tomu spousta otázek: Odkdy trvají? Jak dlouho? Odtekla plodová voda? Jste na něco alergická? Personál porodnice ale odpovědi znát potřebuje. Jak z toho ven? Základem je co nejvíce věcí vyřídit předem, třeba sepsání porodopisu. Do porodnice se pravděpodobně dostavíte několik týdnů před porodem a během check-inu hodně formálních záležitostí vyřídíte. A na některé akutní věci může odpovědět vás doprovod. Ať už partner nebo dula či kamarádka. Spoustu otázek mohou zodpovědět za vás.
„Obecně platí pravidlo, že cokoli ženu při porodu ruší, porod brzdí. Takže je třeba zaměřit se na podmínky, ve kterých žena rodí, aby ji nic nerušilo. To je často role tatínků při porodu. Komunikovat s personálem,” potvrzuje i porodní asistentka a psycholožka Kristina Zemánková na svém webu strom-zivota.net.
VIDEO: Jak řešit bolesti břicha v těhotenství?
Lékaři, porodní asistentky, ošetřovatelky, medici, uklízečka. K tomu leckde i další rodící maminky na dohled a na doslech. Pokud máte potřebu soukromí, ptejte se předem na možnosti. I výběr porodnice se dá částečně přizpůsobit tomu, jak moc vám záleží na intimitě. Naštěstí je dnes už běžné, že mají maminky své požadavky, za příplatky se dají využít určité porodní pokoje. Vznikají i Centra porodní asistence (např. Nemocnice Bulovka, Fakultní nemocnice Brno), kde je standardem mít svůj pokoj a péči jedné porodní asistentky, pokud nedojde k nějaké komplikaci. A porod „ve dvou”, nebo třeba v deseti lidech kolem? To je velký rozdíl.
Jsou maminky, které k porodu přistupují sebevědomě, a dokonce se na něj těší. Jsou i ty, které mají respekt, či dokonce mírné obavy. A některé ženy mají z porodu přímo hrůzu. Nic není špatně, jen je třeba předem řešit, jaké okolnosti se týkají přímo vás. S lehkou obavou skvěle pomáhají třeba předporodní kurzy, na kterých ženy získají aspoň trochu jistoty. Ta je totiž vždycky lepší než krok do velkého neznáma. A tatínek by je měl absolvovat také. I výzkumy totiž dokazují, že přítomnost poučených a vyškolených (například těch, kteří absolvovali několik lekcí předporodního kurzu) otců významně přispívá ke snížení úzkosti a negativních pocitů žen při porodu.
Pokud porod běží, jak má, umí ženy rodit bez zbytečných zásahů. To zní i ze vznikajících Center porodní asistence. Když ale dojde k přerušení tohoto naladění, nastávají často komplikace. A jedním z velmi rušivých elementů je třeba rozsvícení zářivek a řešení intimních věcí právě pod nimi a ve větším počtu lidí. Nebojte se proto předem zaměřit i na toto, je to váš porod a vaše míra intimity, kterou potřebujete, aby všechno probíhalo v pořádku.
Čas je relativní pojem. Některé ženy rodí dlouhé hodiny a celou dobu cítí bolesti, jiné mluví o tom, že to uteklo jako voda. Každopádně nikomu neprospěje, když se nahlas řeší například to, že „se porod zastavil a je třeba ho uspíšit”.
„U porodu je dobré na čas úplně zapomenout. To, co je rozhodující, je stav miminka a síly maminky. Pokud je obojí v pořádku, pak může porod běžet klidně dlouho. Je dobré s nikým se nesrovnávat. Nemít úplně jasnou představu porodu. Je dobré dovolit si mít svůj porodní příběh, dát si čas. Hodiny bych klidně schovala. Dobré je úplně vypnout mozek a prostě nechat tělo, ať dělá, co umí, a ono to umí,” doporučuje Kristina Zemánková.
Z dob porodů éry socialismu přetrvává spousta věcí. A sem patří i instrukce u porodu. Jak dýchat, kdy a jak tlačit. Jsou ale ženy, které vedení a rady potřebují, protože jsou samy nejisté a třeba jim strach brání, aby se uvolnily a poslouchaly pokyny svého těla. Jinak ale platí, že porod, který se odvíjí přímo ukázkově, není třeba rušit často zbytečnými pokyny. Určitě pomůže dobře sestavený porodní plán – ne ten stažený z internetu, ale pečlivě sepsaný třeba za pomoci duly nebo porodní asistentky.