Maminka.czPříběhy

Porod v krytu, císařský řez během bombardování… Děti přicházejí na svět i během války

Simona Procházková 10.  3.  2022
Narozeni ve válce… Koho by byť jen náznakem ještě před pár týdny napadlo, že v roce 2022 se budou rodit miminka v protileteckých krytech a provizorních porodnicích vybudovaných ve sklepeních? Pro ukrajinské maminky je právě tahle hrůza jen těžko uvěřitelnou realitou dnešních dní. Jejich statečnost, odhodlání a síla si zaslouží hluboký obdiv a úctu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Žádná maminka si něco podobného vůbec nedokáže představit. Vytoužený uzlíček štěstí, nový čistý život, se má přece narodit do bezpečného světa, obklopen láskou a obrovskou radostí. V bombardovaných ukrajinských městech jsou miminek plné kryty a během dvou týdnů trvající ruské invaze už několik desítek čerstvých maminek sevřelo své děťátko poprvé v náručí právě v nich. Místo něhy a pocitů ničím nezkaleného štěstí se ale tyto ženy potýkají se strachem o život a pronásledují je myšlenky, jak ochrání své milované miminko před válkou a běsněním kolem.

VIDEO: Kam se obrátit, když chcete pomoci Ukrajině

Doslova celý svět obletěla fotografie novorozené holčičky Mii, která přišla na svět v ukrajinském Kyjevě v prvních dnech válečného konfliktu. Na sociálních sítích se objevil nespočet přímých svědectví od lidí, kteří byli u toho a rodící mamince pomáhali. „I pod těžkou palbou a během bombardování měst se každý den ozývá pláč novorozenců. Život jde dál i uprostřed děsivé války,“ napsal na Twitter ukrajinský ministr zdravotnictví.

Klepněte pro větší obrázek

Těhotné ženy a maminky, které jsou těsně před porodem, se evakuují do protileteckých krytů, schovávají se v nemocničních suterénech, ve sklepeních vznikají provizorní porodní sály i jednotky intenzivní péče pro novorozená miminka. Své děti pak vítají na svět společně s lékaři, kteří jsou nezřídka vyzbrojeni puškami, odhodláni bránit své svěřence a pacienty do posledního dechu.

Jedním z prvních novorozeňat narozených v podzemních krytech, konkrétně v neprodyšně uzavřené stanici metra, byla již zmíněná Mia. Její fotografii zveřejnila novopečená maminka – ukrajinská politička a bývalá poslankyně Hanna Hopko. „Mia se narodila dnes v noci v krytu, ve velmi stresujícím prostředí, a to během bombardování Kyjeva. Její máma je po tomto velmi náročném porodu šťastná. Ve chvíli, kdy Putin zabíjí Ukrajince, voláme matky z Ruska a Běloruska, aby protestovaly proti této nesmyslné válce. Bráníme životy všech lidí,“ napsala ke snímku.

Zpátky v matčině náručí: Dojemný příběh z ukrajinských hranic se šťastným koncem

Její příběh dojal a rozplakal lidi po celém světě, tady jsou jen některé z reakcí a komentářů na sociálních sítích:

„Celý svět by to měl vidět. Malá Mia se narodila přímo uprostřed bombardování Kyjeva. Bůh žehnej tomuto malému andílkovi.“

„Porodila jsem svou dceru v době, kdy jsem byla covid pozitivní, nemocnice byly přetížené, všude panoval chaos… Myslela jsem si, že nic horšího už nemůže být. Mýlila jsem se. Proti tomu, co se děje nyní, to nebylo vůbec nic. Mé srdce krvácí!“

„Jako matka si dokážu jen těžko představit, jaké to pro vás je. V myšlenkách jsem s tebou, nádherná holčičko. Tvoje máma je tak silná a odvážná matka! Ukrajinská matka! Kéž vás vaše odhodlání neopustí a sílu vám dodává milovaná Mia v náručí.“

„Vítej na světě, Mio. Je mi moc líto, že ses narodila do této hrozné doby. Ale přinesla jsi nejen své rodině obrovskou naději. Po celém světě jsou tisíce lidí, kteří na tebe i tvou maminku myslí a podporují tvou rodinu i celý ukrajinský lid.“

Podobné porodní drama se odehrálo v nemocnici v Luhansku, kde museli být všichni urychleně evakuováni do podzemního krytu, jelikož město překvapilo masivní ostřelování.

Pomoc lidem prchajícím před válkou: Blesk spustil web ProUkrainu.cz s informacemi v ukrajinštině.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Před výbuchy raket jsme se rychle přemístili do suterénu, včetně rodiček a čerstvých maminek z porodnického a novorozeneckého oddělení. Pro každou pacientku jsme připravili provizorní lůžko a vše potřebné pro porody nebo péči o novorozence. Pro případ nouze a výpadku elektřiny byly po ruce také petrolejové lampy a generátory. V této situaci jsme si museli poradit i s akutním zákrokem, kdy právě během náletů dorazila do nemocnice žena, která potřebovala okamžitou sekci. Bylo to velmi dramatické. Odoperovali jsme ji na sále a poté ihned převezli (i s právě narozeným tříapůlkilovým chlapečkem) do podzemí do krytu. Další nový život, který už má válku v genetickém kódu,“ popsal jeden z lékařů luhanské nemocnice.

Klepněte pro větší obrázek

pomoc těhotným ukrajinským ženám

V Brně vzniká systém prvního ošetření a souhrn informací pro těhotné ženy z Ukrajiny. Ty přicházejí často vyčerpané po dlouhé cestě a jsou plné nejistoty. Do pomoci se zapojují porodní asistentky, duly, lékařky a lékaři. Těhotné ženy a ty, kterým se blíží termín porodu a potřebují zdravotní pomoc, mohou vyhledat lékařskou péči prostřednictvím asistenčních center ve Fakultní nemocnici Brno, a to i bez potřebných úředních formalit. Po registraci u cizinecké policie, která probíhá právě v krajském asistenčním centru, se každý člověk stává automaticky pojištěncem.

  • Česká asociace dul – informace v ukrajinštině: duly.cz
  • Bezplatná pomoc praktického lékaře: lekariproukrajinu.cz
Témata: Těhotenství, Porod, Příběhy, Miminko, Zajímavosti, Životní příběh, Císařský řez, Ukrajina, válka, policie, Malá Mia, Odhodlání, Putin, Luh, Kryt, Fakultní nemocnice Brno, Nemocnice, Bombardování, Realita, Ruska, Svědectví, Běsnění, Invaze, Maminka, Kyjev