Maminka.czPředškolák

Porodné, mateřská a rodičovská: Stručně, jasně, přehledně

2. 2. 2012
Porodné, mateřská a rodičovská: Stručně, jasně, přehledně
Porodné, mateřská a rodičovská. Tři slova, která zajímají všechny nastávající rodiče. Pro velký zájem našich čtenářů přinášíme ještě jednou souhrnný přehled pro rok 2012. Najdete v něm všechno, co jste chtěli vědět.

Porodné

Začněme dobrou zprávou. Tedy alespoň pro nastávající maminky a tatínky, kteří mají nízký příjem. Vláda zvýšila životní minimum. A to znamená, že na porodné dosáhne o něco víc lidí. Při výpočtu nároku na porodné se totiž operuje právě s výší životního minima. Vzoreček výpočtu je jednoduchý – na porodné má v Česku nárok pouze rodina, jejíž čistý měsíční příjem v předchozím kalendářním čtvrtletí nepřesahoval 2,4násobek životního minima. Vůbec přitom nezáleží na tom, zda jsou rodiče dítěte manželé, nebo žijí na psí knížku – jejich příjmy se v obou případech pro účely výpočtu sčítají.

Máte nárok na porodné? Více vám poví naše kalkulačka.

Konkrétně to znamená, že rodina ve složení matka, otec a jedno čerstvě narozené dítě bude mít letos nárok na porodné, pokud její čistý měsíční příjem nepřekročí 18 504 korun. Loni byla hranice nastavena o 1500 korun níže. Důležité je vědět, že do rozhodného příjmu se započítává podpora v nezaměstnanosti, invalidní důchod i peněžitá pomoc v mateřství. Nezapočítává se tam naopak přídavek na dítě ani rodičovský příspěvek.
Podrobenější výčet nových částek životního minima:

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: 7 věcí, které by chytrá máma nikdy neměla kupovat nové

Částky životního minima v roce 2012

  1. pro jednotlivce 3410 Kč
  2. pro první osobu v domácnosti 3140 Kč
  3. pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem 2830 Kč
  4. pro nezaopatřené dítě ve věku do 6 let 1740 Kč
  5. pro nezaopatřené dítě ve věku 6 až 15 let 2140 Kč
  6. pro nezaopatřené dítě ve věku 15 až 26 let 2450 Kč

Životní minimum své domácnosti si můžete zkusit zkalkulovat na naší Kalkulačce životního minima.

Výše porodného zůstává 13 tisíc korun. Nadále se vyplácí pouze v případě prvního živě narozeného dítěte či dětí. Pokud vám příroda nadělí dvoj- či vícerčata, dostanete 19 500 korun. Dávka se vyplácí jednorázově a nárok na ni můžete uplatnit do jednoho roku od porodu. Kromě biologických rodičů na ni má nárok také člověk, který převzal dítě mladší jednoho roku do trvalé péče a péči rodičů tak nahradil.

Mateřská dovolená v roce 2012

Pravidla pro výplatu mateřské se v roce 2012 příliš nemění. Došlo jen ke kosmetickým úpravám, které ocení hlavně studentky. Ale vezměme to pěkně od začátku.

V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě má matka (zaměstnankyně) nárok na mateřskou dovolenou v délce 28 týdnů. Pokud se jí narodí dvoj- či vícerčata, protahuje se na 37 týdnů. Žena dovolenou obvykle nastupuje šest týdnů před očekávaným porodem. Po celou dobu mateřské dovolené je jí vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, která je v podstatě finanční náhradou za mzdu a vyplácí se z nemocenského pojištění.

ČTĚTE TAKÉ: Fotografie! Čadek si odváží Jitku i malou Elenku domů!

Z toho ovšem vyplývá, že na mateřskou mají nárok pouze ženy, které si nemocenské pojištění platily, případně je za ně platil zaměstnavatel. A to alespoň po dobu 270 dnů za uplynulé dva roky. Nárok na mateřskou tedy nemají ženy dlouhodobě nezaměstnané a ženy pracující jako OSVČ, pokud si ovšem nemocenské pojištění samy dobrovolně neplatily.

Výše peněžité podpory v mateřství je přímo úměrná předchozímu výdělku – konkrétně dělá 70 procent redukovaného vyměřovacího základu za kalendářní den. Ten se vypočítává z hrubé mzdy za poslední rok. Pokud žena pracovala kratší dobu, počítá se podle celkové délky zaměstnání.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má také otec dítěte nebo manžel ženy, která dítě porodila. Musí však s matkou uzavřít písemnou dohodu o tom, že dítě přebírá do péče. Aby mu vzniknul nárok na mateřskou, musí splňovat stejné podmínky, které byly výše popsané pro ženy. Ženu však může v péči vystřídat až po šestinedělí, tedy od sedmého týdne po porodu. Peněžitá pomoc v mateřství mu pak náleží 22 týdnů. Od roku 2012 však musí nově převzetí do péče otcem trvat alespoň sedm kalendářních dní. Ještě loni stačil jediný den. Počet střídání zákon neomezuje.

A teď slibované změny pro studentky. Do doby 270 dní pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství započítává i doba studia na střední, vyšší odborné a vysoké škole nebo konzervatoři. Doba studia se považuje za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění za předpokladu, že studium bylo úspěšně ukončeno. Od začátku roku 2012 se navíc zrušila podmínka, podle které nárok na mateřskou vznikal, pouze když začátek šestého týdne před porodem spadal do období 270 dnů od úspěšného ukončení studia.

Pokračování >>>

den deti
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Mateřská a rodičovská dovolená, Předškolák, Mateřská, Peníze a kariéra, Vícerčata, Přídavek na dítě, Porodné, Peněžitá pomoc, Životní minimum, Kalendářní čtvrtletí, Máť, Nízký příjem, Kalendářní den, Přehled, Budoucí povolání, Úspěšné ukončení, Chytrá máma

Mohlo by vás zajímat
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Rak Své city projevujete na maximum. Vzali jste si k srdci dosavadní výsledky přemýšlení. Čas strávený s…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kamila, Petronila, Petronela

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné