[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Výše porodného je v Česku sice stejná jako v loňském roce, ale nižší než v minulosti. Například v roce 2007 dosahovalo dokonce výše 17 760 Kč na jedno narozené dítě. Přestože porodné kleslo, je v Česku pořád na evropské poměry průměrné.
V mnoha evropských zemích totiž maminky nedostanou od státu po porodu vůbec žádný příspěvek.
Porodné je dávka státní sociální podpory, která jednorázově přispívá mamince na náklady související s narozením dítěte. Na tuto dávku mají nárok všechny maminky bez ohledu na to, zda před porodem pracovaly (a za kolik) či nikoli. Nárok na porodné má otec dítěte pouze v případě, že při porodu zemřela maminka dítěte. Současně však může o porodné požádat osoba, která dítě mladší jednoho roku převzala do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Abyste porodné dostali, musíte si o ně požádat na předepsaném tiskopise. Kontaktními úřady jsou odbory státní sociální podpory při úřadech práce, v Praze úřady městských částí. Kontaktní místa jsou ve všech větších městech. Seznam všech úřadů spolu s úředními hodinami, adresou a telefonem můžete najít na internetu http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/local.
Nejlepší pro vás bude zajít na úřad rovnou s vyplněnou žádostí. Ušetříte si tak jednu cestu. Vyplnění formuláře není složité. Formulář si můžete stáhnout z internetu -http://forms.mpsv.cz/sspforms/. K žádosti o porodné je potřeba, abyste na úřadu předložili průkaz totožnosti a rodný list dítěte. Můžete si rovněž vybrat, zda chcete převod finančních prostředků na účet či poštovní poukázkou. Nárok na porodné můžete uplatnit do jednoho roku po narození dítěte. Vaše žádost musí být příslušným úřadem vyřízena do 30 dní.
Rodinná politika nabírá na významu ve všech evropských zemích. Hlavním důvodem je nízká porodnost. Jednotlivé evropské vlády se proto snaží vytvářet mladým rodinám dobré sociální podmínky. Dochází tak ke zvyšování přídavků na děti, rodičovského příspěvku či porodného. Hlavním problémem u nás však v současné době nejsou nízké příspěvky pro mladé rodiny, ale především nedostatek rodinných služeb a možností skloubit práci a rodinný život pro mladé maminky. Je zde například nedostatek pracovních příležitostí na zkrácený pracovní úvazek, problémem je také nedostatek školek a jejich krátká provozní doba a zaostávají i další rodinné služby.
Vyšší porodné v žádné zemi dosud porodnost nezvýšilo. Nejnižší porodnost vykazuje Itálie a Německo (8,18 porodu na 1000 obyvatel za rok), Rakousko (8,65) a právě Česko (8,83). Nejvyšší porodnost z členských zemí Evropské unie má Irsko (14,23), což však při světovém srovnání stačí na 149. místo.
V Evropské unii čerpají rodiče značné ekonomické výhody na své děti: nižší daně, přídavky na děti, porodné. Je to naprosto v pořádku, vždyť bezdětní občané budou (minimálně zčásti) pobírat například státní důchod, který bude vyplácen z odvodů mladší generace. Nejspravedlivější z uvedených výhod je daňové zvýhodnění na děti. V Česku činí daňové zvýhodnění 890 Kč na každé dítě.
Občan mající dvě děti zaplatí na dani z příjmu fyzických osob každý měsíc o 1780 Kč méně než bezdětní občané. Dlouhodobě se ve světě osvědčuje i společné zdanění manželů. Možnost podat společné zdanění je výhodná pro rodiny, ve kterých jeden z rodičů pobírá rodičovský příspěvek a druhý pracuje. Nebo když jeden z rodičů má nízký příjem z důvodu práce na zkrácený úvazek. Uplatnění společného zdanění manželů má v některých vyspělých zemích dlouholetou tradici. V Česku bylo společné zdanění manželů zrušeno (po třech letech), za rok 2008 však došlo ke zvýšení slevy na dani na manžela/ku na částku 24 840 Kč za rok. Tato úprava má alespoň částečně kompenzovat zrušení společného zdanění manželů.
Výše porodného v roce 2008 v Evropě (v eurech)
Lucembursko 1741Lichtenštejnsko 1304Belgie 1064Francie 855Velká Británie 742Švýcarsko 373-931Irsko 635Španělsko 451Lotyšsko 425Řecko 389Litva 301Slovinsko 251Estonsko 320Polsko 261Slovensko 130Rumunsko 60
Zdroj: Europaesiche Komission: Sozial Kompass Europa