Maminka.czPeníze a kariéra

Porodné není samozřejmostí

Petr Gola 14.  7.  2009
Porodné není samozřejmostí
V letošním roce činí porodné 13 tisíc korun na každé narozené dítě, u dvojčat to je 26 tisíc Kč. Částka je stejná jako v loňském roce. Kde si můžete o porodné zažádat, dokdy a za jakých podmínek? Jak vysoké je porodné v ostatních evropských zemích?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Výše porodného je v Česku sice stejná jako v loňském roce, ale nižší než v minulosti. Například v roce 2007 dosahovalo dokonce výše 17 760 Kč na jedno narozené dítě. Přestože porodné kleslo, je v Česku pořád na evropské poměry průměrné.

V mnoha evropských zemích totiž maminky nedostanou od státu po porodu vůbec žádný příspěvek.

O porodné si musíte požádat

Porodné je dávka státní sociální podpory, která jednorázově přispívá mamince na náklady související s narozením dítěte. Na tuto dávku mají nárok všechny maminky bez ohledu na to, zda před porodem pracovaly (a za kolik) či nikoli. Nárok na porodné má otec dítěte pouze v případě, že při porodu zemřela maminka dítěte. Současně však může o porodné požádat osoba, která dítě mladší jednoho roku převzala do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Abyste porodné dostali, musíte si o ně požádat na předepsaném tiskopise. Kontaktními úřady jsou odbory státní sociální podpory při úřadech práce, v Praze úřady městských částí. Kontaktní místa jsou ve všech větších městech. Seznam všech úřadů spolu s úředními hodinami, adresou a telefonem můžete najít na internetu http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/local.

Co musíte k žádosti předložit?

Nejlepší pro vás bude zajít na úřad rovnou s vyplněnou žádostí. Ušetříte si tak jednu cestu. Vyplnění formuláře není složité. Formulář si můžete stáhnout z internetu -http://forms.mpsv.cz/sspforms/. K žádosti o porodné je potřeba, abyste na úřadu předložili průkaz totožnosti a rodný list dítěte. Můžete si rovněž vybrat, zda chcete převod finančních prostředků na účet či poštovní poukázkou. Nárok na porodné můžete uplatnit do jednoho roku po narození dítěte. Vaše žádost musí být příslušným úřadem vyřízena do 30 dní.

Evropu trápí nízká porodnost

Rodinná politika nabírá na významu ve všech evropských zemích. Hlavním důvodem je nízká porodnost. Jednotlivé evropské vlády se proto snaží vytvářet mladým rodinám dobré sociální podmínky. Dochází tak ke zvyšování přídavků na děti, rodičovského příspěvku či porodného. Hlavním problémem u nás však v současné době nejsou nízké příspěvky pro mladé rodiny, ale především nedostatek rodinných služeb a možností skloubit práci a rodinný život pro mladé maminky. Je zde například nedostatek pracovních příležitostí na zkrácený pracovní úvazek, problémem je také nedostatek školek a jejich krátká provozní doba a zaostávají i další rodinné služby.

Vyšší porodné v žádné zemi dosud porodnost nezvýšilo. Nejnižší porodnost vykazuje Itálie a Německo (8,18 porodu na 1000 obyvatel za rok), Rakousko (8,65) a právě Česko (8,83). Nejvyšší porodnost z členských zemí Evropské unie má Irsko (14,23), což však při světovém srovnání stačí na 149. místo.

Rodiny s dětmi mají platit nižší daně

V Evropské unii čerpají rodiče značné ekonomické výhody na své děti: nižší daně, přídavky na děti, porodné. Je to naprosto v pořádku, vždyť bezdětní občané budou (minimálně zčásti) pobírat například státní důchod, který bude vyplácen z odvodů mladší generace. Nejspravedlivější z uvedených výhod je daňové zvýhodnění na děti. V Česku činí daňové zvýhodnění 890 Kč na každé dítě.

Občan mající dvě děti zaplatí na dani z příjmu fyzických osob každý měsíc o 1780 Kč méně než bezdětní občané. Dlouhodobě se ve světě osvědčuje i společné zdanění manželů. Možnost podat společné zdanění je výhodná pro rodiny, ve kterých jeden z rodičů pobírá rodičovský příspěvek a druhý pracuje. Nebo když jeden z rodičů má nízký příjem z důvodu práce na zkrácený úvazek. Uplatnění společného zdanění manželů má v některých vyspělých zemích dlouholetou tradici. V Česku bylo společné zdanění manželů zrušeno (po třech letech), za rok 2008 však došlo ke zvýšení slevy na dani na manžela/ku na částku 24 840 Kč za rok. Tato úprava má alespoň částečně kompenzovat zrušení společného zdanění manželů.


Výše porodného v roce 2008 v Evropě (v eurech)

Lucembursko 1741
Lichtenštejnsko 1304
Belgie 1064
Francie 855
Velká Británie 742
Švýcarsko 373-931
Irsko 635
Španělsko 451
Lotyšsko 425
Řecko 389
Litva 301
Slovinsko 251
Estonsko 320
Polsko 261
Slovensko 130
Rumunsko 60

Zdroj: Europaesiche Komission: Sozial Kompass Europa

Témata: Časopis Maminka, Sam, Peníze a kariéra, Přídavek na dítě, Estonsko, Pór, Náklad související, Rumunsko, Litva, Lucembursko, Vaše žádost, Pracovní úvazek, Švýcarsko, Belgie, Irsko, Nízký příjem, Polsko, Lichtenštejnsko, Rodinná politika, Samozřejmost, Slovinsko, Příslušný úřad
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Nejkrásnější dvojčata světa vydělávají ve 12 letech miliony! Pohádkový příběh, nebo vypočítavost matky?
Formánková Simona
Galerie
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Jedna vlastní, druhá adoptovaná: Dcery herce Toma Cruise Suri a Isabella vyrostly jako z vody! V čem našly největší vášeň?
Mrázková Dita
Děti slavných
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci