Maminka.czTěhotenství

Porodní báby v novém století

Ivana Ašenbrenerová 22.  1.  2012
Kdysi dávno se porodní báby snažily ulehčit maminkám příchod děťátka na svět pomocí různých bylinek. Přítomnost lékaře nebyla obvyklá a vlastně ani žádoucí. Dnes tuto roli převzaly porodní asistentky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přála jsem si, aby můj porod vedla porodní asistentka Jana, kterou znám už spoustu let. Samozřejmě jsem věděla, že pokud by došlo k nějaké komplikaci, pokračoval by porodník. S Janou jsem prošla celým těhotenstvím, chodila jsem k ní na předporodní kurz, navštěvovala mě i doma, když jsem potřebovala, a nakonec byla u mého porodu v porodnici. Všechno proběhlo podle mých představ a díky Janě mám jenom příjemné vzpomínky. Spolu s manželem byla mou psychickou oporou,“ vzpomíná dvaatřicetiletá Karolína z Brna.

Kdo je porodní asistentka?

Je to osoba, která má zdravotnické vzdělání a specializuje se na péči o těhotnou ženu v průběhu fyziologického těhotenství (tedy nekomplikovaného, nerizikového) a porodu. Může však v péči pokračovat i v šestinedělí - některé zdravotní pojišťovny proplácejí 3 návštěvy porodní asistentky v domácím prostředí. V jiných případech si je musíte zaplatit sama.

S porodní asistentkou se setkáte v porodnicích na porodních sálech, na odděleních péče o těhotné a šestinedělí, v gynekologicko-porodnických ordinacích, v různých centrech pro budoucí maminky či při provozování soukromé praxe. Řada z nich vede například kurzy těhotenského plavání či později kurzy kojeneckého plavání a podobně.

Většina porodních asistentek pracuje ve zdravotnických zařízeních, některé provozují soukromou praxi a mohou se tak náplní své práce velmi přibližovat dulám - jen s tím rozdílem, že ty nemají zdravotnické vzdělání a nemohou proto samostatně vést porod. Porodní asistentky mohou v ČR vést porod bez odborného dohledu a bez indikace lékaře (v případě fyziologického porodu). „Když jsem rodila, neměla jsem svou porodní asistentku, ale s porodníkem jedna na sále neustále spolupracovala.

Když bylo potřeba, vyšetřila mě, dávala mi informace, protože lékař musel třeba odběhnout někam jinam. Byla naprosto úžasná,“ říká pětatřicetiletá Tamara z Prahy. Porodní asistentka nemusí konkurovat lékaři, jejich péče se může skvěle doplňovat. Ovšem pokud začnete náhle rodit a porodník bude právě u nějaké jiné maminky, porodní asistentka ho může bez problémů zastoupit a vy se nemusíte obávat, že by nekomplikovaný porod nezvládla.

Co všechno může?

  • Potvrdit nebo diagnostikovat těhotenství.
  • Provázet celou graviditou a poskytovat informace, připravovat vás na porod, upozorňovat na možná rizika a také uklidňovat, být tedy i jakýmsi hromosvodem všech vašich emočních situací.
  • Provádět, doporučovat i předepisovat vyšetření, která jsou nutná ke sledování fyziologického těhotenství.
  • Ošetřit porodní a poporodní poranění a pečovat o rodičku bezprostředně po porodu.
  • Poskytovat péči i miminku, včetně prvního ošetření.
  • Provádět návštěvy v rodinách po porodu.
  • Sledovat stav miminka v bříšku a rozpoznat případná rizika. Pokud nějaká zjistí, předá vás do péče lékaře gynekologa či porodníka.
  • Vést samostatně fyziologický porod a pečovat o ženu ve všech porodních dobách.
  • Zavolat porodníka, pokud dojde ke komplikacím.
Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Těhotenské plavání, Sto, Pór, Fyziologické těhotenství, První ošetření, Fyziologický porod, Století, Baby, Báb, Zdravotní vzdělání