Maminka.czPorodnice

Porodní dům v nemocnici? Jde to! Takhle se rodí Na Bulovce

Tereza Víchová 17.  9.  2019
Centrum porodní asistence, které se otevřelo v pražské Nemocnici Na Bulovce, nabízí budoucím maminkám rodit pouze za doprovodu porodní asistentky. V intimitě a přirozeně, bez zbytečných lékařských zásahů. To, co složitě sepisujeme do porodních přání, by se tak do budoucna mohlo stát běžnou záležitostí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vlastně jsem něco takového třikrát zažila a třikrát si (asi i díky tomu) užila hezký porod, na který ráda vzpomínám. Ale mít maminku porodní asistentku, která vše zkontroluje, odešle v pravý čas do porodnice, jede s vámi a u porodu je vám k ruce právě ona, se nepoštěstí každé z nás.

100 mimořádných fotek z porodu! Úžasný rodinný zážitek hodně zblízka

To pak máte totiž v příjemném prostředí a důvěře v „pokyny“ a rady vlastní mámy jedno ze svých dětí u sebe za dvacet minut od příjezdu, další za dvě hodiny. Z praxe tak mohu potvrdit, že když vám okolnosti dovolí nechat tělo pracovat a stres se nemá odkud dostavit, hezky porodit může většina z nás. Pokud se tedy neobjeví nečekané okolnosti.

Ale co ty ostatní scénáře? Přijetí k porodu už večer, do rána bolesti. Střídání porodních asistentek a lékařů. Světla, hluk, uklízečky, další personál. Probírání porodních nálezů před hromadou lidí. Každý předá jinou informaci. Stres, únava, delší porod, medikace, komplikace. To všechno by mělo eliminovat Centrum porodní asistence v Nemocnici Na Bulovce (CPA).

Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice

Porodní asistentky: jaká je jejich role? 

Před třiceti lety to byly ony, porodní asistentky, které ženu provedly celým procesem porodu. Lékař přišel ke slovu až v momentě, když se objevil nějaký problém. Pak nastala doba porodu jako „medicínského zákroku“. Dnes se vracíme k přirozenosti: pokud nejsou zásahy do děje nutné, není třeba je dělat.

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce profesor Pavel Zikán zdůrazňuje podporu přirozených procesů za zachování vysoké odbornosti a bezpečí. „Vytváříme respektující prostředí. Žena je ta, kdo rodí, a my jsme tady jako porodní asistence. Porodní asistentky pomohou ženu provést zážitkem porodu. Zároveň jsou stanovena jasná pravidla a kritéria komplikací porodu, kdy může být přivolán okamžitě dostupný lékař," nastiňuje porodník. 

Rajský plyn u porodu. Jak funguje Entonox a jak se liší od epidurálu?

Ta „vaše“ porodní asistentka

„Kompetence porodních asistentek se poslední roky ztrácely v podmínkách porodů vedených lékařem,“ dodává porodní asistentka Jindřiška Foldynová, která stojí u počátků fungování Centra porodní asistence.

„My si ale s maminkami ještě během těhotenství vytváříme vazbu, stáváme se na chvíli součástí jejich rodiny a je to přirozené. Naším cílem je, aby maminky odcházely s miminkem a říkaly si, že porod pro ně byl ten nejkrásnější den v životě, a ne traumatický zážitek.“ V CPA máte možnost vybrat si „svou“ porodní asistentku. A když tuhle možnost nevyužijete (bude totiž za příplatek), i tak se o vás postará ta, která má právě službu.

„Kvalifikovaná porodní asistentka je ten nejlepší pečovatel, který má pomáhat ženě u porodu,“ potvrzuje lékař Pavel Zikán, že u fyziologického procesu vlastně zásahy lékaře nejsou třeba. Porodní asistentky z centra se podle něj budou dále vzdělávat v reformovaném programu na lékařské fakultě.

Co vás bude zajímat nejvíc?

  • Pokud chcete k porodu využít Centrum porodní asistence (CPA) v Nemocnici Na Bulovce, musíte tu být registrovaná k porodu.
  • Ve 36., respektive 37. týdnu těhotenství, budete svým gynekologem odeslána do péče porodnice.
  • Netrpíte-li onemocněním, které by mohlo mít vliv na vaše těhotenství a to probíhá normálně, můžete lékaře při první návštěvě v poradně požádat o objednání do CPA, první návštěva se bude odehrávat za přítomnosti lékaře.
  • CPA budete navštěvovat až do porodu, bude se o vás starat porodní asistentka, která je ve službě. Pokud budete chtít, můžete si vybrat jednu konkrétní, která pak bude i u vašeho porodu (tato služba už je ale zpoplatněna).
  • Váš příjem k porodu a péči při porodu a pobytu na porodním sále bude provádět porodní asistentka - poskytne vám maximálně individualní péči.

Lékař za rohem

CPA je jakýmsi „porodním domem v porodnici“. V otázce existence porodních domů je nejdiskutovanější věcí jejich vzdálenost od lékařského zázemí. I dobře probíhající porod se může během pár minut zkomplikovat tak, že půjde o život.

Na to ostatně lékaři dlouhodobě upozorňují i přes výtky příliš hlasitých zastánkyň přirozenosti, že jsou takové situace výjimečné. Stát se mohou a jejich následky mohou být fatální pro matku či dítě. V CPA, které, pokud se osvědčí, může být odrazovým můstkem pro další pracoviště a může tak znamenat reformu českého porodnictví, bude pro takové situace lékař v dosahu. Dostanete se sem (ale až) ve 36. týdnu těhotenství.


A na to poukazují odpůrci tohoto konceptu - je to podle nich krátká doba na vybudování vztahu s porodní asistentkou.

Aneta Krejčíková: Do porodů jsem se zamilovala, druhé dítě se narodí doma

Bonding? Samozřejmě

V praxi je ale zajištění intimního prostředí a jedné pečující osoby pro váš porod určitě výhodnější startovní pozice než anonymita, známá z posledních pár desetiletí. I bonding by už měl být normou, o kterou se ale bohužel na mnoha místech musí stále žádat nebo jej uvádět do porodního přání. „To, po čem maminky volají, tedy okamžitý kontakt a minimální separace, už se děje a jen na to navazujeme,“ říká primář Neonatologického oddělení MUDr. Martin Čihař. „Jsme rádi, že máme i vybavení, abychom jejich tužby splnili. Miminko ošetřujeme přímo u maminky na těle a mohou zůstat spolu první dvě hodiny, než se přesunou na oddělení šestinedělí.“ Díky tomu zažijete snadnější poporodní adaptaci a rozběhnutí laktace.

Jak se rodí v Příbrami: Podporují přirozené porody a bonding hned po porodu

Proč je to důležité

Po porodní alternativě při vedení fyziologického porodu volají dlouhodobě rodičky i porodní asistentky. CPA tak následuje evropský trend a je odrazem rostoucí poptávky po respektujícím přístupu k ženě, zvýšení jejího komfortu a soukromí u porodu. Proč je všechno tohle důležité? Protože porodit můžete v pohodě a ráda na to později vzpomínat.

„Porod je přirozená věc a většina rodiček má porod nastavený v hlavě,“ říká porodní asistentka Jindřiška Foldynová. „Žena je na něj pozitivně naladěná. Ale může dojít k přerušení tohoto naladění – více lidmi kolem, otevřenými dveřmi, když s rodičkou řešíme intimní věci. Pak se procento snižuje, nastávají komplikace. Když ta narušení co nejvíce odbouráme, pozitivní nastavení zůstane a naprostá většina porodů proběhne přirozeně,“ uzavírá odbornice.

Témata: Těhotenství, Porod, Šestinedělí, Porodnice, Tipy a rady porod, Hypnoporod, Porodní dům, Neonatologické oddělení, Nemo, Nejkrásnější den, Zikán, Nemocnice, Pór, Porodní asistentka, Maminka, TAK, Asistence, Asistentka, Bulovka, Krejčíková, Lékař, Nemocnice na Bulovce, Přerušení
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
První sex po porodu: Co radí gynekoložka, psycholožka a sexuoložka?
Langrová Hana
Sex
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Chcete titul Rodič roku? Pak se těmhle větám rozhodně vyhněte! 27 rozhodnutí, která zkazila dětem celý den!
Formánková Simona
Rodičovství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie