[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Vlastně jsem něco takového třikrát zažila a třikrát si (asi i díky tomu) užila hezký porod, na který ráda vzpomínám. Ale mít maminku porodní asistentku, která vše zkontroluje, odešle v pravý čas do porodnice, jede s vámi a u porodu je vám k ruce právě ona, se nepoštěstí každé z nás.
To pak máte totiž v příjemném prostředí a důvěře v „pokyny“ a rady vlastní mámy jedno ze svých dětí u sebe za dvacet minut od příjezdu, další za dvě hodiny. Z praxe tak mohu potvrdit, že když vám okolnosti dovolí nechat tělo pracovat a stres se nemá odkud dostavit, hezky porodit může většina z nás. Pokud se tedy neobjeví nečekané okolnosti.
Ale co ty ostatní scénáře? Přijetí k porodu už večer, do rána bolesti. Střídání porodních asistentek a lékařů. Světla, hluk, uklízečky, další personál. Probírání porodních nálezů před hromadou lidí. Každý předá jinou informaci. Stres, únava, delší porod, medikace, komplikace. To všechno by mělo eliminovat Centrum porodní asistence v Nemocnici Na Bulovce (CPA).
Před třiceti lety to byly ony, porodní asistentky, které ženu provedly celým procesem porodu. Lékař přišel ke slovu až v momentě, když se objevil nějaký problém. Pak nastala doba porodu jako „medicínského zákroku“. Dnes se vracíme k přirozenosti: pokud nejsou zásahy do děje nutné, není třeba je dělat.
Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce profesor Pavel Zikán zdůrazňuje podporu přirozených procesů za zachování vysoké odbornosti a bezpečí. „Vytváříme respektující prostředí. Žena je ta, kdo rodí, a my jsme tady jako porodní asistence. Porodní asistentky pomohou ženu provést zážitkem porodu. Zároveň jsou stanovena jasná pravidla a kritéria komplikací porodu, kdy může být přivolán okamžitě dostupný lékař," nastiňuje porodník.
„Kompetence porodních asistentek se poslední roky ztrácely v podmínkách porodů vedených lékařem,“ dodává porodní asistentka Jindřiška Foldynová, která stojí u počátků fungování Centra porodní asistence.
„My si ale s maminkami ještě během těhotenství vytváříme vazbu, stáváme se na chvíli součástí jejich rodiny a je to přirozené. Naším cílem je, aby maminky odcházely s miminkem a říkaly si, že porod pro ně byl ten nejkrásnější den v životě, a ne traumatický zážitek.“ V CPA máte možnost vybrat si „svou“ porodní asistentku. A když tuhle možnost nevyužijete (bude totiž za příplatek), i tak se o vás postará ta, která má právě službu.
„Kvalifikovaná porodní asistentka je ten nejlepší pečovatel, který má pomáhat ženě u porodu,“ potvrzuje lékař Pavel Zikán, že u fyziologického procesu vlastně zásahy lékaře nejsou třeba. Porodní asistentky z centra se podle něj budou dále vzdělávat v reformovaném programu na lékařské fakultě.
CPA je jakýmsi „porodním domem v porodnici“. V otázce existence porodních domů je nejdiskutovanější věcí jejich vzdálenost od lékařského zázemí. I dobře probíhající porod se může během pár minut zkomplikovat tak, že půjde o život.
Na to ostatně lékaři dlouhodobě upozorňují i přes výtky příliš hlasitých zastánkyň přirozenosti, že jsou takové situace výjimečné. Stát se mohou a jejich následky mohou být fatální pro matku či dítě. V CPA, které, pokud se osvědčí, může být odrazovým můstkem pro další pracoviště a může tak znamenat reformu českého porodnictví, bude pro takové situace lékař v dosahu. Dostanete se sem (ale až) ve 36. týdnu těhotenství.
A na to poukazují odpůrci tohoto konceptu - je to podle nich krátká doba na vybudování vztahu s porodní asistentkou.
V praxi je ale zajištění intimního prostředí a jedné pečující osoby pro váš porod určitě výhodnější startovní pozice než anonymita, známá z posledních pár desetiletí. I bonding by už měl být normou, o kterou se ale bohužel na mnoha místech musí stále žádat nebo jej uvádět do porodního přání. „To, po čem maminky volají, tedy okamžitý kontakt a minimální separace, už se děje a jen na to navazujeme,“ říká primář Neonatologického oddělení MUDr. Martin Čihař. „Jsme rádi, že máme i vybavení, abychom jejich tužby splnili. Miminko ošetřujeme přímo u maminky na těle a mohou zůstat spolu první dvě hodiny, než se přesunou na oddělení šestinedělí.“ Díky tomu zažijete snadnější poporodní adaptaci a rozběhnutí laktace.
Po porodní alternativě při vedení fyziologického porodu volají dlouhodobě rodičky i porodní asistentky. CPA tak následuje evropský trend a je odrazem rostoucí poptávky po respektujícím přístupu k ženě, zvýšení jejího komfortu a soukromí u porodu. Proč je všechno tohle důležité? Protože porodit můžete v pohodě a ráda na to později vzpomínat.
„Porod je přirozená věc a většina rodiček má porod nastavený v hlavě,“ říká porodní asistentka Jindřiška Foldynová. „Žena je na něj pozitivně naladěná. Ale může dojít k přerušení tohoto naladění – více lidmi kolem, otevřenými dveřmi, když s rodičkou řešíme intimní věci. Pak se procento snižuje, nastávají komplikace. Když ta narušení co nejvíce odbouráme, pozitivní nastavení zůstane a naprostá většina porodů proběhne přirozeně,“ uzavírá odbornice.