[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Porodní bolesti, které mají otevírací efekt, začínají pravidelnými stahy děložního svalstva. Nastávající maminky při nich často pociťují nepříjemné tvrdnutí břicha. Ze začátku je můžete pociťovat jako táhnutí nebo křeče v tříslech, někdy mohou vystřelovat do stehen. Přestávky mezi kontrakcemi se postupně zkracují a délka a intenzita bolesti se naopak prodlužují.
Tzv. poslíčky jsou nepravidelné, nezvyšuje se jejich frekvence, trvání ani intenzita. Při pohybu, například při chůzi, dochází k uvolnění nebo oslabení stahu. Maminka cítí nepříjemné až bolestivé pocity v oblasti zad, třísel a celého břicha. K jejich zmírnění pomůže teplá vana.
Knižní tip: Blanka Čermáková: K porodu bez obav, Albatros Media, 159 Kč. Autorka, zkušená porodní asistentka, předává laskavým způsobem své zkušenosti, které pomohou připravit se na příchod miminka tak, že si porod mnohem lépe užijete.
Prvorodička by měla do porodnice vyrazit ve chvíli, kdy jsou kontrakce pravidelné po 4–5 minutách a trvají alespoň hodinu.
K zabalené tašce si přidejte těhotenskou průkazku, vyplněný dotazník o jménu dítěte, osobní doklady včetně kartičky pojišťovny a mobil s potřebnými kontakty. Vezměte si s sebou k porodu jen to nejnutnější, na porodním sále často není prostor pro odložení rozměrnější bagáže. Pro další pobyt s miminkem vám postačí, když vám věci přinese tatínek. Co tedy vzít s sebou krom dokladů k porodu?
Tatínkův seznam je o něco zábavnější