Maminka.czKrása

Porodní make-up. Kontroverzní trend líčení k porodu rozděluje maminky

Vanda Stöckbauerová 19.  6.  2024
I do porodnice některé ženy přicházejí s dokonalým večerním make-upem. Říkáte si, co je to za nesmysl? Omyl. Na TikToku se objevil nový trend – líčení k porodu. Pod hashtagem #birthingmakeup sdílejí maminky své zkušenosti a názorná videa. A jak už to tak bývá, tento fenomén rozděluje lidi na dva tábory. Jedni mu fandí, druzí ho odsuzují za propagaci nerealistických standardů krásy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když si vzpomenu na své dva porody, jediná kosmetická vychytávka, kterou jsem využila, byl balzám na rty. To poslední, na co jsem myslela, byl make-up. Navíc mi to přišlo dost nepraktické. Nechtěla jsem být zapatlaná od rozteklé řasenky. Jediné, co jsem chtěla, bylo mít u sebe zdravé děti. A ani si nevzpomínám, že bych v porodnici viděla nějakou výrazně nalíčenou maminku. Ale časy se mění…

Na druhou stranu je dobré uvést, že tento trend není úplně nový. Už v polovině 20. století byly ženy povzbuzovány k tomu, aby vypadaly dobře za všech okolností a reprezentovaly tak nejen sebe, ale i své muže. Tento tlak je viditelný zejména u celebrit a královských rodin, kde se novopečené maminky objevují před médii pár hodin po porodu dokonale upravené. Vzpomeňte si na princeznu Kate, která po každém ze svých tří porodů vždy vypadala perfektně. 

Klepněte pro větší obrázek

Podle průzkumu webu Cosmetify 68 % britských žen cítí „potřebu“ se nalíčit na den porodu, přičemž mezi ženami ve věku 18–32 let je to dokonce 77 %.

Vizážistka Sarah Stillenberg uvedla, že její Instagram je plný žádostí od žen, které chtějí být nalíčeny na příchod svého potomka na svět. „Mnoho žen, které mají plánované císařské řezy, zná přesné datum a čas, a tak mají pocit, že mají čas se ke mně objednat. Také se ženy ptají, jaký je nejodolnější základ nebo která voděodolná řasenka je nejlepší, aby na poporodních selfie vypadaly dobře,“ řekla pro Glamour.

Kontroverze a reakce veřejnosti

Trend porodního líčení ale vyvolává rozporuplné reakce. Někteří ho kritizují za podporu nereálných standardů krásy a označují ho za škodlivý pro ostatní ženy. Naopak druzí chválí maminky, že se chtějí cítit při tak důležité události dobře a sebevědomě. „Je skvělé, že chceš udělat dobrý dojem na své dítě,“ zní jeden z pozitivních komentářů na sociální síti. „Ženy by měly podporovat jiné ženy, ať už s make-upem, nebo bez něj,“ píše další. 

Osobní zkušenosti maminek

Pro některé ženy může být líčení způsobem, jak se cítit lépe v těžké situaci. Klára, maminka dvou dětí, řekla: „U prvního porodu jsem nepoužila žádný make-up, a teď se na ty fotky nemůžu dívat. Vypadám na nich strašně unaveně a vyčerpaně. U druhého porodu už jsem to nepodcenila a nanesla si aspoň trochu make-upu a voděodolnou řasenku. A fotky s miminkem na prsou vypadají o poznání líp. Pomohlo mi to cítit se sama sebou.“

I když některá videa z TikToku vypadají dost výstředně, podstatné je to, že každá žena by měla mít právo volby. Pro některé je porodní make-up jednoduchým způsobem, jak se cítit sebevědoměji, zatímco pro jiné to může být další nesmyslný tlak na dodržování zkreslených představ o tom, jak by měla žena po porodu vypadat. Ať tak, či onak, každá maminka je jedinečná a je důležité, aby se cítila podporována, a ne zesměšňována ve svých rozhodnutích. Hlavní je cítit se dobře, protože porod je sám o sobě dost náročný. A jak jste to měla vy? 

Anketa: Líčila jste se k porodu? Hlasujte!

VIDEO: Večerní líčení krok za krokem

Témata: Porod, Instagram, Krása, Krása a styl, Kosmetika, žena, obličej, Trendy, TikTok, Líčení, Řasenka, Trend, Make-up, Maminka, Kate, Seč