Maminka.czPorod

Porodní přání. Pište body, ne romány, radí porodní asistentka

Michaela Láchová 23.  10.  2023
Časy se mění a s nimi i zvyklosti u porodu, Dnes už je běžné k němu nosit svá porodní přání. Jaká jsou ta nejčastější? A jak by svůj „porodní plán“ sepsala zkušená porodní asistentka a trojnásobná maminka?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jestli chcete rozesmát pánaboha, řekněte mu o svých plánech, říká se. I proto, že každý porod je jiný a často nevyzpytatelný, se upouští od pojmu „porodní plán“ a nahrazuje ho „porodní přání“. Plánování ve stylu „první dítě – první dovolená – tady se stávám zástupcem ředitele“ může totiž ve výsledku přinést zklamání, pokud vše nejde podle našich představ. A co si pod pojmem porodní přání vlastně představit? Jde o ucelený soupis toho, jaký by měl váš porod ideálně být z hlediska dílčích úkonů a přístupu zdravotníků, popis toho, co od porodu očekáváte. „Většinou si maminky tvoří porodní plán samy nebo s nějakou dulou, aby se držely určitých pravidel, která se musí v porodnici dodržovat. Vždycky maminkám říkám, že je dobré se dopředu informovat v konkrétní porodnici, ve které budou rodit, co jsou u porodu schopní jim umožnit, a co ne,“ podotýká porodní asistentka Dagmar Vlčková (cordeus.cz) s tím, že nejzásadnější je vždycky domluvit se právě s porodní asistentkou, která se o ženu stará na porodním sále.

VIDEO:  Maminka v porodnici: Porodní plán v porodnici Rakovník

Jak předejít zklamání?

Podle Dagmar Vlčkové přichází s porodním plánem k porodu zhruba polovina žen: „Často mají přání maminky prvorodičky. Ale realita bývá někdy úplně jiná, takže se občas stane, že jsou pak z průběhu zklamané. Je proto lepší brát svá porodní přání spíš jako představu, návod pro porodníky, co od porodu očekávám, jestli chci porod co nejvíc přirozený, nebo jestli samotného soupisu porodních přání, doporučuje se zaměřit na jednotlivé porodní doby a stručně napsat, co si v které přejete nebo nepřejetete."

Můžete přidat i informaci k císařskému řezu, kdyby k němu na porodním sále došlo. Porodní plán si můžete pro „strýčka Příhodu“ připravit už během třetího trimestru a jeden výtisk s sebou vzít do porodnice, kam budete ke konci těhotenství docházet na kontroly a monitory. Sestřička vám jej založí do dokumentace.

V pokračování pro předplatitele také najdete

První doba porodní

Druhá doba porodní

Tipy, jak konkrétně sepsat porodní přání

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Těhotenství, Porod, Porodnice, Tipy a rady porod, Porodní asistentka, Porodní sál, Román, Vypich, Rakovník, Zdravotníci, Dagmar Vlčková, Příhoda, Porodní plán, Maminka, Přání

Video