Maminka.czGalerie

Porodní realita bez cenzury: 90 dojemných a syrových snímků s tatínky

Vanda Stöckbauerová 25.  6.  2024
Porod je jedním z nejintenzivnějších a nejdojemnějších momentů v životě. Většina pozornosti se zaměřuje na matku a její novorozené dítě, ale fotografie ze soutěže International Association of Professional Birth Photographers (IAPBP) ukazují, jak důležitou roli hrají i otcové.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Fotografie v galerii oslavují krásu porodů a zachycují emoce, bolest i radost, které přicházejí s příchodem nového života na svět. Asociace porodních fotografů, která sdružuje více než 1100 členů z 55 zemí, nabízí opravdový pohled na celý porod.

Oceněné snímky ukazují proces od prvních kontrakcí až po okamžik, kdy miminko vykoukne na svět. Fotografie nejenže dokumentují fyzické aspekty porodu, ale také odhalují syrové a autentické emoce rodičů. Muži na těchto snímcích nejsou jen pasivními pozorovateli; jejich role je nepostradatelná a jejich přítomnost a podpora jsou klíčové pro celkový průběh porodu.

VIDEO:  Maminka v porodnici: Byli jsme svědky císařského řezu v porodnici Krnov

Otcové mají při porodu mnohem významnější roli, než si mnozí lidé uvědomují. I když to vypadá, že jsou v pozadí, jejich přítomnost a podpora mají obrovský význam. Podávají vodu, pomáhají s praktickými věcmi. jako je doprovod na toaletu, zajišťují pohodlí v cizím prostředí. Fyzická pomoc, například opora při kontrakcích nebo masáže, je důležitá, ale ještě podstatnější je psychická podpora, být zdrojem bezpečí a lásky, což zásadně ulehčuje celý porodní proces. Snaží se vyhovět každému přání ženy, a kdyby to bylo možné, přenesli by část její bolesti na sebe. 

Fotografie ze soutěže IAPBP jsou krásným a emotivním připomenutím toho, jak intenzivní a důležité jsou tyto okamžiky pro celou rodinu. Oslavují nejen krásu porodů, ale také sílu a podporu, kterou otcové svým partnerkám poskytují. Díky těmto snímkům je možné vidět, jak hluboké a autentické mohou být emoce obou rodičů.

Fotky porodů: Intimní, syrové, dojemné! Podívejte se na 120 nejlepších snímků, které vás ohromí

Když muž není oporou

Ale je pravda, že ne každý muž přichází na porodní sál připravený na to, co se bude dít. Může se stát, že vystresovaný budoucí tatínek bude do průběhu porodního procesu negativně zasahovat svým chováním a působením na ženu. Někdy se může u porodu nudit a dává pak najevo, že už to "trvá dlouho", může bojovat se zdravotníky, nemusí umět svou ženu podpořit. Někteří muži mohou mít obrovský strach a své obavy šíří dále, což významně komplikuje celý porodní proces. Je proto důležité, aby byl muž přesvědčený, že u porodu chce být a nebyl do toho nucen. Jen tak může být ženě oporou a zajistit jí pocit bezpečí. 

 
Témata: Porod, Galerie, tatínek, Fotografie, Otec, Emoce, Otcové, Krnov, Otec u porodu, Fotografka, Cenzura, IAPBP, Realita, Soutěž