Maminka.czMaminka v porodnici

Porodnice Brno: Co je to dobrá porodní zkušenost a jak ji zajistit?

Tereza Víchová inf vas 16.  11.  2023
Snad každá nastávající maminka touží po hezkém zážitku z porodu. Ve Fakultní nemocnici Brno přijdou na svět tisíce miminek ročně, a přesto to není "továrna na děti", ale nabízí tu intimní a respektující prostředí pro každou ženu. Podívejte se na videoreportáž.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Fakultní nemocnice Brno disponuje před velkou rekonstrukcí prozatím porodnicemi na dvou místech. První je v areálu Bohunic a ve druhé – té na Obilním trhu – jsme natáčeli. O fyziologické porody se tu starají porodní asistentky, protože právě tuhle práci umí nejlépe, a díky tomu vzniká prostředí pro vzájemnou důvěru.

Bezpečný porod v rukou porodní asistentky

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno doc. MUDr. Vít Weinberger, Ph.D., vysvětluje roli porodních asistentek: „Z pohledu lékaře jsou obrovské výhody v tom, že se lékař zbytečně nedostává do situací, které vlastně nezná, protože my jako lékaři nejsme vůbec školení a nejsme vzděláváni ve fyziologii a ani se tomu ve větší míře nevěnujeme. My dokážeme rozlišit, kdy je to fyziologie a kdy je to patologie, ale abychom dokázali pomoct nějakými přirozenými technikami, aby proces zůstal stále ve fyziologické oblasti, v tom si myslím, že nejsme úplně odborníci. A tady naopak nastupuje role porodní asistentky, která se v tom vzdělává a zná ten porod ve všech možných oblastech. Je to její expertiza a ona ženu úplně nejlépe dokáže provést jak tím fyziologickým těhotenstvím, tak i porodem, který když zůstane v mantinelech fyziologie, je právě v rukou porodní asistentky v podstatě nejbezpečnější.“

V Brně funguje Centrum porodní asistence, nízkoriziková těhotná žena si může vybrat svou porodní asistentku a poznat ji už dávno před porodem. „Máme fungující ambulanci porodní asistence, kde se mohou rodičky setkat s porodními asistentkami, které potom budou i u jejich porodu a zároveň potom na šestinedělí. Máme edukovaný tým porodních asistentek, které řeší problematiku šestinedělí a eventuálně nějakých potíží,“ vysvětluje doc. Weinberger.

Důvěra, komunikace, navázání vztahů. O tom všem mluví zdravotníci jako o nejdůležitějších milnících pro dobrou porodní zkušenost. Stejně důležitý je i realistický pohled na věc.

Proč je důležité svěřit se do rukou lidí, kteří s porody umí pracovat? Jak na porod vzpomíná maminka Michaela? A k jaké péči se bude směřovat v nové supermoderní porodnici? Podívejte se na video v úvodu článku.

Centrum porodní asistence Brno: Co nabízí těhotným?

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Porodní asistentka, Nejlepší video, reportáž, FN Brno, Fyziologie, Bohunice, Maminka, Brno, Eve, Fakultní nemocnice Brno, Továrna, Lékař, Vít Weinberger, Michaela