Maminka.czPorodnice

Porodnice v Praze? Dula doporučuje Bulovku, kde respektují přání rodičky

redakceTereza Víchová 21.  1.  2020
Porodnice v Praze? Dula doporučuje Bulovku, kde respektují přání rodičky
Kde v Praze můžete rodit? Na výběr máte hned několik pražských porodnic. Dula Lenka Trešlová doporučuje tu Na Bulovce. Proč? O ženu se zde stará výhradně porodní asistentka, lékař přijde, jedině vyskytnou-li se komplikace.

Kde tu můžete rodit? 

  • Porodnice Apolinář, Praha
  • Ústav péče o matku a dítě, Praha - Podolí
  • Thomayerova nemocnice, Praha 4
  • Fakultní nemocnice v Motole, Praha 5
  • Nemocnice Na Bulovce, Praha 8
  • Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha 10

LENKA TREŠLOVÁ, certifikovaná dula České asociace dul, radí:

Můj aktuální tip na pražskou porodnici je Bulovka. Nově, od doby, kdy se přednostou porodnice Na Bulovce stal prof. MUDr. Michal Zikán, Ph. D., se zde mnohé změnilo. V únoru 2019 bylo založeno Centrum porodní asistence (CPA), kde je respekt k přáním rodičky, podpora přirozeného porodu a individuální přístup samozřejmostí. O ženu se zde stará výhradně porodní asistentka, lékař pouze v případě komplikací, ať už v předporodních poradnách, či přímo u porodu.

Víte, jak a kde chcete rodit? Důležitý je respekt a komunikace!

Navíc je zde možnost objednat si k porodu svou konkrétní porodní asistentku, což je samozřejmě služba placená, ale poměrně levná – nyní v začátcích. Já toto velmi doporučuji svým klientkám. O ženu tak pečuje během porodu „její“ porodní asistentka (PA), kterou zná z předporodních poraden, PA zná rodičku, její přání a preference. Vše je ještě v plenkách, ale moje zkušenost duly z doprovodu rodičky k porodu v CPA je velmi dobrá. Odmítnutí zajištění žíly bylo respektováno, žena si mohla vybrat polohu pro vytlačení miminka dle svých pocitů, odmítnutí aplikace oxytocinu po porodu nebyl problém, více se u ženy sledovalo krvácení, a to bylo v normě, tak oxytocin nebylo nutné aplikovat. Velmi milé byly lékařky, se kterými bylo možné vše v klidu domluvit předem přímo u porodu, včetně nerušeného kontaktu miminka na kůži matky ihned po porodu.

Miminko je sledované čidlem nalepeným na ručičku, sleduje se okysličení jeho organismu a tepová frekvence. Za těchto podmínek může zůstat na břiše maminky, samo se doplazit k prsu, přeje-li si to maminka, a tulit se celé dvě hodiny po porodu, kdy matka zůstává na porodním sále. Také přístup prof. Zikána k ženám po císařském řezu (CS) je v rámci pražských porodnic velmi nestandardní.

Chci rodit po svém! Projekt časopisu Maminka pomáhá najít vlastní cestu

Ženě po CS je nabídnuta možnost přesunout se po operaci na nadstandardní pokoj za podmínek, že s ní zůstane její partner jako pomoc při péči o miminko. Maminka tak nemusí být oddělena od miminka, na nadstandardním pokoji může proběhnout kontakt kůže na kůži za pomoci otce dítěte, o ženu je zde pečováno stejně jako na JIP.

Porodní dům v nemocnici? Jde to! Takhle se rodí Na Bulovce

Martina rodila v Praze Na Bulovce
(dcera Marianna, 3 měsíce)

Marianna se narodila v 8.35 ráno, 10 minut po prasknutí vody, asi 25 minut po příjezdu do porodnice. Chytila jsem si ji sama, když se vyklubala celá ven (rodila jsem na kolenou, rukama opřena o zvednutou přední část postele) a sama jsem si ji hned dala na břicho. Co se mi na Bulovce líbilo? Naprosto respektující přístup porodní asistentky. Se vším souhlasila, nic nebylo problém, ačkoli dosavadní běžná praxe byla třeba jiná (měření Apgar skóre většinou probíhá v postýlce vedle rodičky, u mě ho na požádání měřili na mém těle a malou Mariannu mi vůbec nebrali).

Bylo dobré, že jsem si s jinou porodní asistentkou ještě před porodem při běžné prohlídce prošla své porodní přání a ona mi k tomu dala komentář, co není problém, co se u nich dělá jinak, a poradila mi, na co by bylo dobré včas při samotném porodu upozornit personál porodnice. Líbilo se mi, že jsem si malou sama přiložila na břicho a nikdo mi ji nebral, jen nás v klidu přikryli. Nikdo nám neříkal, co máme dělat, na vše se mě ptali, jak bych si to přála.

Témata: Porod, Miminko, Porodnice, Chci si rodit po svém, Císařský řez, Nemocnice na Bulovce, Porodní asistentka, Asistentka, Apolinář, Podolí, Dula, Praha, Pražský, Asociace, Pór, Prasknutí, Bulovka, Michal Zikán, Rodička, Thomayerova nemocnice, Marianna, Přání, Měření
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
7 věcí, které s dětmi musíte zažít o adventu
Víchová Tereza
Advent
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Batole
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Mateřství
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy