Maminka.czMaminka v porodnici

Porodnice v Thomayerově nemocnici v pražské Krči: Soukromí na pokoji zdarma, v budoucnu i volba vlastní porodní asistentky

Vanda Stöckbauerová 17.  10.  2022
S naším projektem Maminka v porodnici jsme tentokrát nemuseli příliš daleko. Naše kroky vedly do porodnice v pražské Krči, kde nás přivítali vřele a s úsměvem na tváři. Jakými specifiky se toto zařízení pyšní? A v čem je porodnice jedinečná?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ve vstupní hale nás vítá vrchní sestra Lenka Cejpková a jdeme dělat první rozhovor s maminkou, která tu před pár dny přivedla na svět syna. Procházíme oddělením šestinedělí a já si přesně vybavuji, ve kterém pokoji jsem před třemi lety ležela s dcerou Stellou. Měly jsme zdarma samostatný pokoj s vlastní koupelnou. To je specifikum místní porodnice – nejsou zde tzv. nadstandardy.

V nabídce jsou jen jednolůžkové nebo dvoulůžkové pokoje a všechny mají vlastní sociální zařízení. Lenka Cejpková vypočítává: „Na dvou odděleních šestinedělí máme dohromady 29 pokojů, z toho 8 je dvoulůžkových, zbylé jsou jednolůžkové. Za pokoje se neplatí.“ To je pro maminky, které mají rády své soukromí, velká výhoda. A ještě ušetří.

Moderní porodní pokoje

Následuje prohlídka porodního sálu. Primář MUDr. Petr Kolek říká: „Máme tu čtyři porodní pokoje a jeden operační sál na císařské řezy.“ Porodní pokoje, jejichž součástí je i koupelna se sprchou a toaletou, jsou nově zrekonstruované a vypadají moc hezky. Pro tatínky je tu odpočinková část se sedačkou, kuchyňkou a kávovarem. Maminky mají k dispozici různé druhy úlevových pomůcek."

Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem

„Ženy mohou zajít do sprchy, pohupovat se a uvolňovat na gymnastickém míči. Na masáže máme šátky Rebozo, které jsou nyní hitem. Dále nabízíme vaginální napářku, jsou zde na ni připravené stoličky a bylinky, k dispozici máme také olejíčky na aromaterapii. Ženy si mohou přinést vlastní hudbu,“ vyjmenovává vrchní sestra.

Role porodních asistentek

Porodnice je jedinečná v tom, že porody nízkorizikových žen tu historicky vedou porodní asistentky. Lenka Cejpková vysvětluje: „V naší porodnici od sedmdesátých let rodí ženy porodní asistentky, je to standardní věc. Mají k tomu kompetence a o ženu se dokážou komplexně postarat. Umějí porodit dítě i placentu, ošetřit genitálie, po porodu ošetřit a označit miminko. Když je potřeba, umějí novorozené dítě i zresuscitovat. Platí u nás pravidlo, že u každého porodu je přítomen lékař gynekolog a u indikovaných porodů i lékař pediatr. Pokud dojde v průběhu porodu ke komplikaci, jde o vteřiny, a proto je lékař ihned k dispozici.“

U porodu může být s ženou doprovodná osoba, třeba tatínek nebo certifikovaná dula. „Chceme, aby to byla osoba, která se bude rodičce plně věnovat. Tatínka umíme zaškolit a vysvětlit mu, jak má ženě pomoci a jak využít pomůcky, které jsou součástí vybavení porodního pokoje,“ říká Lenka Cejpková. Do budoucna se chystá i zpoplatněná služba výběru vlastní porodní asistentky z místního týmu. „Jsme také smluvní porodnicí pro odběr a úschovu pupečníkové krve pro vlastní potřebu,“ doplňuje vrchní sestra.

Registrace a předporodní kurzy

Pokud tu chtějí nastávající maminky rodit, musejí se registrovat ve 14. týdnu těhotenství. Primář Kolek vysvětluje proč: „Registrace stále máme. Víceméně je používáme k evidenci, abychom věděli, kolik těhotných žen se nám hlásí do porodnice. V rámci Prahy je to takový regulátor, aby se ženy rozptýlily mezi všechny zdejší porodnice.“ Výběr porodnice může ženě usnadnit návštěva. Exkurze se tu pořádají dvakrát měsíčně. Nastávající maminky mohou využít i nabídku cvičení a různé předporodní kurzy.

Soukromá porodní asistentka: S čím pomůže nejvíc a jak přání žen mění samotný porod, popisuje Anna Fančovičová

Prvním tématem je příprava do porodnice a porod, dále kojení, manipulace s dítětem a péče o něj, šestinedělí a cvičení v šestinedělí. A v neposlední řadě přednáška na téma onemocnění a první pomoc u dětí do jednoho roku věku. „Kurzy i cvičení vedou zkušené a proškolené porodní asistentky z našeho oddělení. Každé téma je dvouhodinové a stojí 700 korun na osobu. Všechny potřebné informace ženy najdou na našich internetových stránkách,“ říká Lenka Cejpková

Péče a porodní plány

Dosud platilo, že těhotná je do 36. týdne těhotenství v péči svého gynekologa, pak ji přebírá porodnice. Žena do porodnice docházela pravidelně jednou týdně na kontroly a monitory ozev plodu. Nyní se péče upravila tak, že těhotná přichází do porodnice na tzv. check in v 36. týdnu těhotenství.

Při této kontrole jsou zhodnocena rizika a předává se zpět do péče svého gynekologa. Další kontrola je tu až v termínu porodu – nejpozději v 41. týdnu těhotenství. Před 36. týdnem žena dochází do porodnice pouze v případě zdravotních komplikací. Některé těhotné si dopředu sestavují porodní plán. Probrat ho mohou s lékaři nebo porodními asistentkami v poradně, během předporodních kurzů nebo až při příjmu na porodní sál.

V pokračování pro předplatitele také najdete

S jakými porodními plány se místní zdravotníci setkávají?

Co znamená získání titulu Baby Friendly Hospital v praxi?

Jak se podařilo změnit pošramocenou pověst?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Časopis Maminka, Maminka v porodnici, Porodnice, Porodní asistentka, Premium, projekt, Unicef, baby-friendly, porodnice Krč, Laktační liga, WHO, Praha, Pokoj, Krč, Hospitál, Hale, Lenka Cejpková, Baby friendly hospitál, Kvalita, Česká republika, Maminka, Petr Kolek, Check-in, Thomayerova nemocnice