Maminka.czMaminka v porodnici

Porodnice v Thomayerově nemocnici v pražské Krči: Soukromí na pokoji zdarma, v budoucnu i volba vlastní porodní asistentky

Vanda Stöckbauerová 17.  10.  2022
S naším projektem Maminka v porodnici jsme tentokrát nemuseli příliš daleko. Naše kroky vedly do porodnice v pražské Krči, kde nás přivítali vřele a s úsměvem na tváři. Jakými specifiky se toto zařízení pyšní? A v čem je porodnice jedinečná?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ve vstupní hale nás vítá vrchní sestra Lenka Cejpková a jdeme dělat první rozhovor s maminkou, která tu před pár dny přivedla na svět syna. Procházíme oddělením šestinedělí a já si přesně vybavuji, ve kterém pokoji jsem před třemi lety ležela s dcerou Stellou. Měly jsme zdarma samostatný pokoj s vlastní koupelnou. To je specifikum místní porodnice – nejsou zde tzv. nadstandardy.

V nabídce jsou jen jednolůžkové nebo dvoulůžkové pokoje a všechny mají vlastní sociální zařízení. Lenka Cejpková vypočítává: „Na dvou odděleních šestinedělí máme dohromady 29 pokojů, z toho 8 je dvoulůžkových, zbylé jsou jednolůžkové. Za pokoje se neplatí.“ To je pro maminky, které mají rády své soukromí, velká výhoda. A ještě ušetří.

Moderní porodní pokoje

Následuje prohlídka porodního sálu. Primář MUDr. Petr Kolek říká: „Máme tu čtyři porodní pokoje a jeden operační sál na císařské řezy.“ Porodní pokoje, jejichž součástí je i koupelna se sprchou a toaletou, jsou nově zrekonstruované a vypadají moc hezky. Pro tatínky je tu odpočinková část se sedačkou, kuchyňkou a kávovarem. Maminky mají k dispozici různé druhy úlevových pomůcek."

Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem

„Ženy mohou zajít do sprchy, pohupovat se a uvolňovat na gymnastickém míči. Na masáže máme šátky Rebozo, které jsou nyní hitem. Dále nabízíme vaginální napářku, jsou zde na ni připravené stoličky a bylinky, k dispozici máme také olejíčky na aromaterapii. Ženy si mohou přinést vlastní hudbu,“ vyjmenovává vrchní sestra.

Role porodních asistentek

Porodnice je jedinečná v tom, že porody nízkorizikových žen tu historicky vedou porodní asistentky. Lenka Cejpková vysvětluje: „V naší porodnici od sedmdesátých let rodí ženy porodní asistentky, je to standardní věc. Mají k tomu kompetence a o ženu se dokážou komplexně postarat. Umějí porodit dítě i placentu, ošetřit genitálie, po porodu ošetřit a označit miminko. Když je potřeba, umějí novorozené dítě i zresuscitovat. Platí u nás pravidlo, že u každého porodu je přítomen lékař gynekolog a u indikovaných porodů i lékař pediatr. Pokud dojde v průběhu porodu ke komplikaci, jde o vteřiny, a proto je lékař ihned k dispozici.“

U porodu může být s ženou doprovodná osoba, třeba tatínek nebo certifikovaná dula. „Chceme, aby to byla osoba, která se bude rodičce plně věnovat. Tatínka umíme zaškolit a vysvětlit mu, jak má ženě pomoci a jak využít pomůcky, které jsou součástí vybavení porodního pokoje,“ říká Lenka Cejpková. Do budoucna se chystá i zpoplatněná služba výběru vlastní porodní asistentky z místního týmu. „Jsme také smluvní porodnicí pro odběr a úschovu pupečníkové krve pro vlastní potřebu,“ doplňuje vrchní sestra.

Registrace a předporodní kurzy

Pokud tu chtějí nastávající maminky rodit, musejí se registrovat ve 14. týdnu těhotenství. Primář Kolek vysvětluje proč: „Registrace stále máme. Víceméně je používáme k evidenci, abychom věděli, kolik těhotných žen se nám hlásí do porodnice. V rámci Prahy je to takový regulátor, aby se ženy rozptýlily mezi všechny zdejší porodnice.“ Výběr porodnice může ženě usnadnit návštěva. Exkurze se tu pořádají dvakrát měsíčně. Nastávající maminky mohou využít i nabídku cvičení a různé předporodní kurzy.

Soukromá porodní asistentka: S čím pomůže nejvíc a jak přání žen mění samotný porod, popisuje Anna Fančovičová

Prvním tématem je příprava do porodnice a porod, dále kojení, manipulace s dítětem a péče o něj, šestinedělí a cvičení v šestinedělí. A v neposlední řadě přednáška na téma onemocnění a první pomoc u dětí do jednoho roku věku. „Kurzy i cvičení vedou zkušené a proškolené porodní asistentky z našeho oddělení. Každé téma je dvouhodinové a stojí 700 korun na osobu. Všechny potřebné informace ženy najdou na našich internetových stránkách,“ říká Lenka Cejpková

Péče a porodní plány

Dosud platilo, že těhotná je do 36. týdne těhotenství v péči svého gynekologa, pak ji přebírá porodnice. Žena do porodnice docházela pravidelně jednou týdně na kontroly a monitory ozev plodu. Nyní se péče upravila tak, že těhotná přichází do porodnice na tzv. check in v 36. týdnu těhotenství.

Při této kontrole jsou zhodnocena rizika a předává se zpět do péče svého gynekologa. Další kontrola je tu až v termínu porodu – nejpozději v 41. týdnu těhotenství. Před 36. týdnem žena dochází do porodnice pouze v případě zdravotních komplikací. Některé těhotné si dopředu sestavují porodní plán. Probrat ho mohou s lékaři nebo porodními asistentkami v poradně, během předporodních kurzů nebo až při příjmu na porodní sál.

V pokračování pro předplatitele také najdete

S jakými porodními plány se místní zdravotníci setkávají?

Co znamená získání titulu Baby Friendly Hospital v praxi?

Jak se podařilo změnit pošramocenou pověst?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Časopis Maminka, Maminka v porodnici, Porodnice, Premium, Porodní asistentka, projekt, porodnice Krč, Praha, Pokoj, Krč, Hospitál, Česká republika, Petr Kolek, WHO, UNICEF, Baby friendly hospitál, Maminka, Thomayerova nemocnice, Kvalita, Laktační liga
Mohlo by vás zajímat
Bříško jako kámen? To chce klid! Poradíme, co s tvrdnutím břicha v těhotenství
Láchová Michaela
Těhotenství
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
RECEPT: Chalupářský buřtguláš, který připravíte během chvíle
Brožová Lenka
Recepty
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Tohle se jen tak nestává: Máma porodila dvojčata na přelomu roku. Každé tak v jiný den, měsíc i rok!
Mrázková Dita
Kuriozita