Maminka.czPorod

Porodnické násilí v 21. století? Ženy ho zažívají stále. Pomůže jim nové centrum

Tereza Víchová 25.  1.  2022
Nedůstojné zacházení, nerespektování a výsměch. Zásahy do porodu, o kterých matka ani neví. Nebo se jí nikdo na souhlas nezeptá. Výsledkem je ale zdravé miminko, tak mají být všichni spokojení? Ženy, na nichž se někdo dopustil porodnického násilí, se teď mají kam obrátit. Liga lidských práv pro ně otevřela centrum v Brně.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Ústřední myšlenkou prvních týdnů, kdy bych se bývala měla sžívat s miminkem, bylo jít rovnou na policii a ohlásit znásilnění. Připadala jsem si jako po mučícím gang rapu vrcholícím obřízkou a tím nejhorším myslitelným trestem, únosem dítěte.“ Tolik výmluvný citát, který zveřejnilo na svém webu Hnutí za aktivní mateřství. Žena, která svou zkušenost popisuje, má dlouhodobé psychické následky po svém porodu. Až po dlouhé době se odhodlala je řešit.

VIDEO: Jak se projevuje poporodní deprese?

Co je to porodnické násilí?

Všeobecný termín zahrnuje mnohé – od rutinních nástřihů hráze až po psychický nátlak na rodičku.

“Porodnické násilí je pro mnohé novým pojmem. Jednání, které lze takto definovat, je přitom velmi rozšířené. Spadá sem nejen fyzické násilí, které nemusí být v civilizovaných zemích tak časté. Porodnickým násilím je i psychický nátlak, nerespektování soukromí a intimity, slovní urážky, velmi poškozující je i nedostatečná komunikace s rodící ženou. Samozřejmě sem patří i provádění zákroků bez informovaného souhlasu či bez dostatečného vysvětlení, zadržování ve zdravotnickém zařízení, zabraňování časnému kontaktu matky a dítěte, poškozování vztahové vazby matka, respektive rodič a dítě,” shrnuje Petra Sovová, zástupkyně organizace Hnutí pro aktivní mateřství.

Podpoříme ženy v jejich volbě péče u porodu, slibuje nová vláda. Přiblížíme se tak západním zemím?

Stále je to realita

V době, kdy se práva ženy u porodu řeší čím dál více, může znít nepravděpodobně, jaké věci se stále odehrávají. Zástupkyně organizace Hnutí za aktivní mateřství ale potvrzují kruté zkušenosti žen.

„Obrací se na nás ženy, které chtějí dát porodnici najevo, že to, co v ní prožily, je v mnoha ohledech velmi zranilo. Nejde jim většinou o pomstu, ale o poskytnutí zpětné vazby. Přejí si, aby se podobné násilné jednání už neopakovalo, aby ho nemusely zažívat další ženy,“ doplňuje Petra Sovová.

CENTRUM PRO OBĚTI PORODNICKÉHO NÁSILÍ

  • Je určeno obětem současného porodnického násilí. 
  • Ženám pomůže v případě porušení jejich práv v těhotenství, při porodu nebo v šestinedělí. 
  • Je součástí dvouletého projektu podpořeného fondy EHP a Norska.
  • Bližší info najdete na porodnictvibeznasili.cz

Jak postupovat, když chcete služby centra využít?

Centrum by mělo především vytvořit bezpečný prostor pro zpětnou vazbu, mělo by bourat bariéry mezi zdravotníky a ženami.

 “Centrum pro oběti porodnického násilí má domluvenou spolupráci s Gynekologicko-porodnickou klinikou FN Brno. Ženu doprovodí naše právnička. Na neutrální půdě může žena poukázat na to, v čem spatřuje porušení svých práv. Za pomoci mediátora mohou společně nalézt řešení,” říká právnička Ligy lidských práv Sandra Pašková. 

„Porodnické násilí a nedobrovolná sterilizace jsou oblasti, které považuji za jedny z nejhlubších ran na důstojnosti ženy nejen na jejím těle, ale i na její duši. A právě proto mně i Nadačnímu fondu Propolis jsou tato témata nesmírně blízká. Jsme rádi a je nám ctí, že můžeme podpořit Ligu lidských práv v tom, aby se o těchto činech začalo mluvit, aby se jim začalo předcházet a také aby se mohla poskytnout adekvátní podpora obětem. Držím palce a mým velkým přáním je, aby jednoho dne taková centra nebyla potřeba, protože se již nebudou dít a nebudou se odehrávat tristní okolnosti a trestné činy tohoto charakteru. Nicméně do doby, než se to takto napraví, tak nám všem přeji, ať je takových center v republice co nejvíc a každá poškozená žena si najde oporu," říká k tématu Lilia Khousnoutdinova, zakladatelka Nadačního fondu Propolis, který Ligu lidských práv podporuje. 

Témata: Porod, Mateřství, Miminko, Gynekologie a porodnictví (poradna), Porodnice, znásilnění, FN Brno, oběť, práva žen, Norsko, Centrum, Lilium Khousnoutdinova, Právo, Policie, Žena, EHP, Brno, Lidská práva, Respektování, Fakultní nemocnice Brno, Násilí, Petra Sovová
Mohlo by vás zajímat
Vyroste z toho? Zploštělá hlavička miminka není jen vada na kráse
Láchová Michaela
Psychomotorický vývoj
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
GALERIE: Naštvaní důchodci, kteří snědli všechnu moudrost světa. Tato miminka vás dostanou!
Mrázková Dita
Galerie
K čemu je CRP test a co všechno umí odhalit? Rychle ukáže, zda dítě potřebuje antibiotika!
Machová MartinaProcházková Simona
Zdraví
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender