Maminka.czMaminka roku

Porotkyně Maminky roku je sama hrdinkou. Teď má naději, že syn začne chodit

Tereza Víchová 23.  5.  2021
Marketingová manažerka Mattel pro ČR, SR a Maďarsko Lenka Koenigsmark má devítiletého syna Bena a také pětiletého Maxe. A právě Maxík je od narození postižený. Lenka Koenigsmark se nám v době, kdy vrcholí přihlašování do Maminky roku, svěřila, proč právě teď v rodině panuje velká naděje.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Není žádným tajemstvím, že Maxík vyžaduje speciální péči. Přesto váš hlas zní nabitý energií.

Maxík je na vozíku a nemluví. Kvůli tomu často vypadá více opožděný ve vývoji, než skutečně je. Velmi dobře ale rozumí a denně pracujeme na tom, aby byl soběstačný. A momentálně máme jeden obrovský pokrok!

Pochlubte se, na čem jste zapracovali?

Momentálně se Max pokouší slézt z vozíčku a postupně se bude pokoušet o chůzi. To je naše velká novina z rehabilitací v Motole, kam s ním jezdí manžel.

Gratulujeme, to je skvělá zpráva. Musíte mít velkou radost.

Manžel se synem přijel do Motola ke starší praktičce a ta s ním asi hodinu cvičila a zkoušela, co dovede. Mimo jiné i Bobathovu metodu – mimochodem podle manžela bych pohled na to, co se dělo, nevydržela. A pak ta odbornice řekla, že to nebude tak hrozné a že se podle ní Max chodit naučí.

S tím by určitě přišly další pokroky, je to tak?

Ano, když se posunete motoricky, jde to i psychicky. Mám vždycky pocit, že pokroky se odehrávají ve vlnách. Teď je třeba moc hezké, když Max ráno v postýlce  „čte”, úplně to miluje. A proti tomu, že dříve jen ležel, teď i klečí. Těžko vyslovuje, ale my mu rozumíme, miluje třeba prasátko Pepu.

Dokážete si teď představit, že vám Max třeba jednou uteče?

To by bylo úžasné! Já věřím v pozitivní afirmace a vizualizace. Představuju si, jak chodí, jak jde vedle mě... třeba to tak nebude, ale určitě je to lepší přístup, než si říkat „všechno je špatné”. Pomalu mi začíná připadat, že po temnějších letech je všechno na dobré cestě.

Projekt Maminka roku je v plném proudu. Kdo budou letošní finalistky?
Každá máma, která zvládá dítě a domácnost, je hrdinka, říká Ewa Farna
Témata: Časopis Maminka, Syn, Sam, Maminka roku 2021, Šobes, Prasátko, Porotkyně, Slovensko, Mattel pro ČR, Ted, Lenka Koenigsmark, Maminka, Pepa, Maxík, Klec, Maďarsko, Chod, Motol