Maminka.czRodina

Porozumění pro vaše živé dítě najdete u souseda jen stěží...

, Časopis Maminka
20. 2. 2013
Porozumění pro vaše živé dítě najdete u souseda jen stěží...
Do chvíle, než jste si pořídili dítě, jste o sousedech vlastně ani nevěděla. Za to teď. S hrůzou si uvědomujete, že tohle už není jen malá sousedská roztržka, která za chvíli pomine. Tohle už je otevřená válka.

Abychom vás hned na úvod uklidnili, nejste v tom sama. Diskuzní fóra napříč internetem jsou plná zoufalých matek, které dnes a denně bojují s nevrlými sousedy z dolních, případně horních pater. Nejčastější důvodem svárů je příliš hlučné hraní dětí, jejich dupání, povykování a v případě, že se jedná o miminka, samozřejmě jejich pláč.

Rušení nočního klidu

„Když byly Aničce čtyři měsíce, dostala hroznou rýmu,“ svěřuje se s úžasným sousedským zážitkem Simona. „I několikrát za noc jsem ji musela nosánek vysávat. Trvalo to asi týden. Po nějaké době jsme potkaly dole v domě naši sousedku seshora. Na můj pozdrav neodpověděla, za to se mě dost nabroušeným tónem zeptala, jestli už jsme skončili s tím luxováním uprostřed noci. Byla jsem tak vyvedená z míry, že mi chvíli trvalo, než jsem si vůbec uvědomila, o čem mluví. Začala jsem ji vysvětlovat, že malá měla rýmu a že jsem ji musela i v noci nos vysávat, aby se aspoň trošku vyspala.

Sousedka mě v tomhle bodě přerušila s tím, že je prý ráda, že se aspoň někdo vyspal, když ona nemohla, a že by velmi uvítala, kdybych toho hluku příště všechny v domě ušetřila. A že ona prý taky měla děti a tak ví, že nos se dá vysávat i bez použití luxu. Zůstala jsem na ni koukat s otevřenou pusou. Od té doby se nezdravíme a já vždycky, když na ni narazím, trnu, na co si mi bude zase stěžovat. Jestli si ale myslí, že budu malé tahat odsávačkou nudle z nosu pusou, tak to se šeredně plete,“ uzavírá Simona.

Jo, no vy nemáte ty koberce, no...

Soused mojí známé k ní zase chodí klepat pokaždé, když její dvouletý syn doma na parketách jen popoběhne. Sama jsem toho byla dvakrát svědkem. Chudák Andrea už je z toho tak vynervovaná, že když její syn tuhle spadnul z gauče, bylo prý její první myšlenkou: Bože, doufám, že to pan Sýkora neslyšel. Samozřejmě že slyšel. Naposled na ni pan soused ječel, kdy už si konečně ráčí pořídit koberce, a že dokud to neudělají, bude na ně chodit bouchat. Naštěstí se akorát vracel z práce Andrey manžel, takže pan Sýkora si dal hezky rychle zpátečku, ale Andrea mě večer brečela do telefonu, že už fakt neví, co s tím dělat. Upřímně, moc platnou odpověď jsem ji nebyla schopna dát.

Co se s tím dá dělat

  1. Můžete se odstěhovat. Účinné, ale možná trochu radikální.
  2. Můžete se seznámit s rodinnou anamnézou dotyčného souseda a zvážit, jestli za vás příroda nevyřeší tenhle problém brzo sama. Neškodné nicméně ne pro slabší povahy.
  3. Můžete si najít v domě nějakou spřízněnou duši. Sdílení neštěstí a morální podpora vás sice problému nezbaví, ale ve dvou se to lépe táhne.
  4. Můžete si na dotyčného stěžovat. Zde se dá jen těžko odhadnout reálný dopad, ale alespoň vyšlete nonverbální signál: Nenechám si to líbit!
Témata: Časopis Maminka, Rodina, Živé dítě, Děti

Mohlo by vás zajímat
Nemáš žízeň? 5 tipů, jak naučit dítě pít a bez nucení
VIDEO: Přirozená výuka angličtiny funguje a děti ji zbožňují!
Je tu nová Maminka s Lucií Vondráčkovou na titulce. Už ji máte?
Tahle máma má pět dětí a jejich focení si užívá. Je to vidět!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu