Maminka.czZdraví

Poruchy imunity a možnosti léčby

, Časopis Maminka
22. 9. 2009
Poruchy imunity a možnosti léčby
Děti do tří let bývají často nemocné. Ve většině případů je to normální, protože jejich imunita se teprve vyvíjí. Někdy je ale příčinou porucha obranyschopnosti.

Klasický přístup

Otázka léčby imunity je velmi široká a ne vždy je příčinou časté rýmy, kašle a virózy snížená imunita. Jak říká alergoložka a imunoložka MUDr. Dagmar Pohlová, často nemocné dítě je takové, které má během roku čtyři a více infektů a jsou mu častěji předepisována antibiotika.
V takovém případě zbystřete a nechte dítě vyšetřit podrobněji odborníkem.
„Náš syn byl jako malý pořád nemocný. Buď kašlal, měl rýmu, nebo něco podobného.
Ve čtyřech letech jsme byli na alergologii a imunologii, kde mu vyšetřením zjistili sníženou imunitu. Jirka bere léky a i jinak se snažíme jeho obranyschopnost podporovat, ať už výživou, nebo fyzickou aktivitou,“ říká jedenatřicetiletá maminka Eva z Jičína.

Proč k tomu dochází

Z lékařského hlediska je imunita schopnost organismu bránit se proti vnějším nebo vnitřním škodlivinám a pro člověka je imunita nezbytná. Jak říká lékařka, se základy obranných reakcí se člověk již narodí, jedná se o tzv. vrozenou, nespecifickou imunitu. „Tělo je chráněno řadou bariér, které je oddělují od vnitřního prostředí, kůží a sliznicí. Dojde-li k průniku cizorodých částic přes tyto bariéry, aktivuje se imunitní systém během několika minut až hodin (u vrozené imunity), získané imunitní mechanismy se zapojí až později,“ říká lékařka. „Myslím si, že časté nasazování antibiotik způsobilo, že je dcerka častěji nemocná a že chytne každou virózu,“ říká maminka pětileté Veroniky.

Podle dr. Pohlové ale časté nasazování antibiotik poruchy imunity nezpůsobí, ovšem samozřejmě imunologické pochody v těle ovlivňuje. Antibiotika jsou dvousečná zbraň, pomáhají na jedné straně, na druhé mohou škodit (při jejich nadužívání). „Proto je nutné nasazovat je indikovaně, jen při bakteriálních infekcích na základě klinického vyšetření krevního obrazu, při pozitivním kultivačním nálezu a zvýšených zánětlivých parametrech při laboratorním vyšetření,“ dodává imunoložka.

Vyšetření a léčba

Při opakovaných či závažných infekcích by se měl každý nechat vyšetřit praktickým lékařem klinicky a laboratorně (to je sedimentace, krevní obraz, CRP, výtěry z krku a nosu) a absolvovat eventuálně vyšetření na ORL. Teprve pak vám doporučí návštěvu v alergologicko-imunologické ambulanci, aby se podezření na poruchu imunity potvrdilo, či vyloučilo. Na základě těchto vyšetření a výsledků se stanoví vhodný léčebný postup -imunologická léčba. „Otázka léčby imunity je velmi široká, v praxi běžné alergologickoimunologické ambulance se nejčastěji podávají po řádném předchozím vyšetření léky na tzv. posílení imunity či její modulaci, například bakteriální imunomodulátory (Luivac, Broncho-vaxom, Uro-vaxom či Ribomunyl), dále k posílení protivirové odolnosti (Imunor, Isoprinosine), substituční léky -injekční protilátky, v některých případech autovakcíny (vyrobené z materiálu odebraného pacientovi při výtěru), enzymové přípravky (například Wobenzym),“ objasňuje dr. Pohlová.


Maminčin odborník MUDr. Dagmar Pohlová IMMUNIA, Centrum prevence a léčby alergie a poruch imunity, Křižíkova 147/77, Praha 8

K této základní léčbě patří doplňková podpůrná léčba -například některé potravinové doplňky, režimová opatření (dostatek spánku, vhodná strava, pohyb na čerstvém vzduchu), zvlhčovače a čističky vzduchu, solné jeskyně, ozdravné pobyty. Závažné poruchy odolnosti se léčí ve specializovaných centrech. Některá preventivní opatření k posílení imunity u dětí jsou: co nejdelší kojení, nekuřácké prostředí a po antibiotické léčbě podávejte dětem k úpravě střevní mikroflóry probiotika.

Alternativní přístup

Nekonečné stonání není dvakrát příjemné, zvláště pokud se týká malých dětí. Příčinou může být v některých případech snížená imunita. Jak říká dr. Budková, imunita je schopnost bránit se onemocnění tím, že si dítě vytvoří obranné látky v krvi nebo v místě onemocnění (například angínou), kde si vytvoří shluk lymfatických zduření, která „čistí“ infekt. U dětí podporuje vyplavení protilátek vysoká teplota nad 39 °C (je to tedy správná reakce, že se dítě samo umí ubránit, většinou je to u akutně vzniklých onemocnění). U chronických stavů bohužel nemusí ani vzniknout jako příznak onemocnění teplota, spíše je dítě unavené, depresivní a trpí nechutenstvím.

Obranou je prevence

„Pro podporu správné obranné reakce je třeba preventivně působit již od útlého věku,“ říká dětská lékařka Věra Budková. Nejlépe už v době těhotenství a je třeba přihlížet i k prostředí, ve kterém dítě bude žít, a také ke zdravotnímu stavu matky. „Protože protilátky se tvoří z velké části v tlustém a tenkém střevě, doporučuje se maminkám v těhotenství dodržovat hypoalergenní stravu. Po narození dítěte pak dlouhé kojení, aspoň do šestého měsíce věku, bez přikrmování umělým kojeneckým mlékem a další nemléčné složky potravy, jako ovoce, zelenina a kaše, přidávat až později,“ dodává lékařka.

V homeopatii se nemocnému podává taková látka, která působí ve stejném směru jako celkový způsob reakce organismu, jako jsou jeho vlastní obranné mechanismy. Homeopatická léčba je vlastně léková regulační terapie. „Homeopatický lék je nositelem informace (rezonance). Minimální množství takto předané informace ,startuje‘ v organismu řetězec vlastních obranných pochodů. Pro vysokou účinnost a naprostou netoxičnost jsou doporučovány homeopatické léky dětem i těhotným ženám. Většina homeopatických léků pochází z přírody, rostlinné, živočišné a nerostné říše. Výroba homeopatických léků je uzákoněna v právoplatném homeopatickém lékopise, a je závazná. Proto všeobecně můžeme říct, že podpora imunitní odpovědi u pacienta je individuální.

Doporučené postupy

Ze zkušenosti můžeme nabídnout následující léky:

OSCILLOCOCCINUM - jako prevence chřipkových onemocnění na podzim, podáváme jednou týdně jednu tubu. Tento lék je složen z aminokyselin, které jsou schopny podpořit vyplavování obranných látek a způsobit to, že pacient vůbec neonemocní nebo že jeho onemocnění má lehčí průběh (záleží na době, kdy lék podáváme, zda je už nemoc rozvinutá, nebo začíná). Po proběhnutém onemocnění můžeme preventivně podávat nejméně tři týdny po sobě, ale i s úspěchem tři měsíce léky: SULFUR IODATI 9 CH -jednou týdně deset granulí. Lék při fyzické únavě, ztrátě tekutin, které způsobila teplota - CHINA 9 CH - podáváme dvakrát denně pět granulí po dobu dvou až čtyř týdnů. Při zhoršení psychiky a při únavě způsobené intelektuální zátěží (například studentů) pomůže lék KALIUM PHOSPHORICUM 15 CH, a to dvakrát denně pět granulí po dobu dvou až čtyř týdnů. S velkým úspěchem lze v předjarních měsících, kdy je pacient zesláblý a bez energie, podávat ráno dva týdny pět granulí léku PHOSPHORICUM ACIDUM 15 CH.
Pro podporu obranyschopnosti poslouží nejen homeopatika, ale i zdravá výživa, dostatečné množství spánku, pohyb na čerstvém vzduchu a optimistický duch výchovy a využití v zájmových činnostech, které přinášejí velkou radost.


Maminčin odborník MUDr. Věra Budková praktická lékařka pro děti a dorost s dlouholetou praxí ve standardní medicíně, rozšířenou o alternativní možnosti léčby

Léky pro oddálení infektů a pro zvýšení obranných mechanismů a imunity jsou PYROGENIUM, SILICEA, AVIARE, TUBERCULINUM, KALIUM MURIATICUM, BARYTA CARBONICA, CALCAREA CARBONICA a další. Třešnička na dortu je posouzení a vybrání tzv. léku konstitučního - léku, který vyjadřuje psychosomatiku pacienta. Podpoříme vlastní autoreagulaci celkovou a symptomatickými léky můžeme zajistit nejen léčbu, ale i prevenci.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Následující lék, Alternativní přístup, Vhodná strava, Homeopatická léčba, Dagmar Pohlová, Škodlivina, Zdravá výživa, Maminka Eva, Oscillococcinum, Alternativní možnost, Klinické vyšetření, Podpůrná léčba, Křižík, Snížená imunita

Mohlo by vás zajímat
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!

Horoskopy

Panna O spolehlivosti byste mohli kdekoho poučit. To už ví i nadřízený, který je s vaší prací velice…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zlata, Zlatuše, Aurelie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné