Maminka.czZdraví

Poruchy příjmu potravy u dětí

12. 4. 2011
Poruchy příjmu potravy u dětí
Když se řekne porucha příjmu potravy, valné většině z nás se asi vybaví mladá modelka nebo tanečnice, která se zhlédla v nějaké módní ikoně, a proto extrémně omezila jídlo, několik hodin denně cvičí a možná i zvrací nebo používá projímadla.

Porucha příjmu potravy se však může objevit i u dítka čerstvě školou povinného bez ambicí na Miss či baletku.

Mentální anorexie či bulimie vznikají nejčastěji mezi 15 a 18 rokem, objevují se však i u dětí výrazně mladších. S jistou můžeme potvrdit výskyt u dětí kolem osmého roku, objevily se však i případy mladších pacientů. V pubertálním věku se jedná o nemoc značně rozšířenou, odhaduje se, že trápí až každou dvacátou mladou dívku. Častěji se objevuje u holek než u chlapců. Je to poměrně vážné onemocnění, které může končit smrtí.

U dětí mladších 15 let se bulimie téměř neobjevuje, ale s anorexií se setkáváme. Projevuje se velmi podobně jako v pozdějším věku. Dítě se snaží snížit svou hmotnost, a to buď cvičením nebo omezením jídla. Své tělo nevnímá reálně, i když je dívenka štíhlá či dokonce vychrtlá, má pocit, že je stále tlustá a je třeba zhubnout.

U dětí je to nebezpečné i vzhledem k opoždění nebo zastavení fyzického vývoje. Toto onemocnění nemá jednu příčinu, většinou vzniká tehdy, když se jich několik nakupí. Jako rodiče máte možnost částečně zasáhnout do prevence. Někteří rodiče mají tendenci komentovat postavu svých dětí již v útlém věku. Maminka na pískovišti ukazuje svým kamarádkám, jak její čtyřletá holčička má velké bříško po tatínkovi a větší zadeček po babičce, přičemž holčička je tomuto přítomna, navíc slouží jako figurína. Stejně tak maminky, které jsou extrémně vysazeny na svůj vzhled a váhu, dávají svým dcerám jistý příklad.

Do poruch příjmu potravy se řadí i další, které jsou charakteristické právě pro dětský věk:

Infantilní mentální anorexie

Objevuje se u dětí od 6 měsíců do 3 let. Dítě je po fyzické stránce v pořádku, nicméně odmítá jídlo. Jedná se o jakýsi „boj“ s matkou, která ho do jídla nutí. Maminka se vytrvale snaží dítě nakrmit, dítě však ještě vytrvaleji jídlo odmítá.

Emoční porucha spojená s vyhýbáním se jídlu

Dítě odmítá jídlo, nicméně neobjevuje se přehnaná touha po štíhlosti nebo nerealistické vnímání vlastního těla. Dítě si většinou spojuje jídlo s nějakým negativním zážitkem, má například strach, že ho bude bolet bříško nebo bude zvracet.

Vybíravost v jídle

Toto onemocnění se týká zejména chlapců v období 8 až 12 let. Dítě jí pouze velmi omezené množství potravin, například dvě nebo tři. Kromě narušení fyzického dozrávání to často narušuje rodinné vztahy. Extrémní vybíravost však většinou v období puberty spontánně vymizí.

Ruminace

Děti s touto poruchou si často ublinávají, přičemž nejeví žádné známky nevolnosti. Objevuje se zejména u dětí s mentální retardací. Nebezpečím je značná dehydratace a podvýživa. Neplatí to samozřejmě pro kojence, u kterých je ublinkávání zcela přirozeným jevem.

Pika

Děti trpící pikou jedí věci, které nejsou určeny k jídlu. Jedná se například o hlínu, písek, odpadky, ale i vlastní vlasy či nehty. Objevuje se častěji u dětí ze sociálně slabších rodin, u dětí s mentálním postižením, nebo u dětí zanedbávaných či týraných.

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Témata: Děti, Zdraví, Mentální postižení, Mentální anorexie, Dětský věk, Velké bříško

Mohlo by vás zajímat
Co skutečně cítí miminko v děloze? Doteky, pohyby, ale i stres či radost
Proč jsou prarodiče pro vnoučata tak důležití? Tady je sedm důvodů
Rozčiluje se, vzteká a odmlouvá? Takhle ho rychle zklidníte!
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Kozoroh Budete zvýšeně aktivní v záležitostech, které se týkají financí. Nebojte se do toho pořádně šlápnout,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otmar, Otomar, DaisyRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu