Maminka.czVýživa a stravování

Poruchy trávení u malých dětí

Ivana Ašenbrenerová 13.  8.  2009
Poruchy trávení u malých dětí
Častým zdrojem starostí a úzkosti maminek v prvních měsících života jsou nejrůznější trávicí problémy – zvracení, koliky, škytavky či odmítání potravy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Klasický přístup

Stejně jako se dítě vyvíjí ve všech oblastech psychomotorických, vyvíjí se například i jeho trávení. Není tedy nic neobvyklého, když váš kojenec bude trpět průjmem, ublinkáváním nebo kolikami. Neznepokojujte se, kojené miminko může mít několik stolic denně a jindy zase ani jednu. Ono se to časem upraví...

Kolika

Poznáte ji snadno – miminko záchvatovitě pláče, trpí výraznou bolestí bříška a je podrážděné. Jak říká dětská lékařka MUDr. Alexandra Vidnerová, přesný mechanismus vzniku koliky není znám. „Většinou vzniká několik týdnů po porodu a může trvat 3–4 měsíce, a to většinou u větších jedlíků.“ Děťátko totiž rychle a nedočkavě saje, takže spolyká více vzduchu a postupně dochází k odcházení větrů ve větším množství a rozpínání střevních kliček.

„To vše je doprovázeno pláčem denním nebo nočním, někdy i celodenním,“ dodává lékařka. Tedy opravdu nic jednoduchého, zvláště ne pro unavené maminky. „V každém případě zklidňují rodiče. Při krmení je nutná pohoda, mamince radíme, ať si sedne do pohodlného křesla a pustí si oblíbenou hudbu a své děťátko v pohodě kojí nebo krmí z lahvičky. U jedlíků, ale i všeobecně, je vhodné před krmením miminko na několik minut položit (za přítomnosti maminky, samozřejmě) na bříško a jemně ho masírovat.

Při hltavém pití pak dítě zklidňovat a občas je nutné krmení i přerušit. Záleží na reakci vašeho dítěte. Přerušením se omezí i dráždivost,“ vysvětluje lékařka. Když už se krmí savičkou, je důležité kontrolovat otvor v savičce – pokud obrátíte a mléko stéká nebo padající kapky mléka mají mezi sebou delší interval, není to správně. „Říkejte si, kap kap, a tak je to správné,“ radí dr. Vidnerová.

Do šesti týdnů krmte miminko podle jeho chuti a požadavků, nejkratší interval je 1,5 hodiny a nejdelší přes den je 3,5 „V noci nechte dítě už klidně spát. Doba kojení by měla být přibližně dvacet minut, i z obou prsů. Během pěti minut dítě vypije maximum,“ dodává.

Pokud budete své miminko překrmovat (u kojených dětí to je také možné), začne docházet k ublinkávání.

Ublinkávání

Dítě, které ublinkává (z výše uvedených důvodů), bývá nespokojené ve dne i v noci, napíná bříško a má hodně plynů. Zpočátku můžete zaznamenat i velký přírůstek váhy, později však úbytek.

„Ublinkávání až zvracení lahvičku převýší dávky příjmu mléka a dítě neprospívá. Je neklidné, plačtivé. U nedostatku příjmu se zkracují intervaly mezi krmením a klesá váhová křivka u dítěte. U koliky je váhová křivka odpovídající, v tom je tedy hlavní rozdíl,“ vysvětluje dětská lékařka.

Pokud vaše dítě i nadále ublinkává, je možnost (v případě, že nekojíte) vyměnit kojenecké mléko za jiné, které dítě bude lépe snášet.

Existují dokonce mléka pro kojence s kolikami, například Nutrilon Comfort nebo Nutrilon AR. „V každém případě se poraďte vždy s pediatrem, nebojte se mu říct všechny své dotazy. Anamnéza je důležitá, někdy je ublinkávání důvodem závažnějšího onemocnění,“ dodává dr. Vidnerová.

--------------------------------------------------------------------------------

Maminčin odborník MUDr. Alexandra Vidnerová odborná dětská lékařka a praktická lékařka pro děti a dorost, soukromá ordinace, Poliklinika Spořilov, Praha 4

Jedním z příkladů pláče je nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka. Projevy mohou být záhy po převedení na umělou výživu. Dítě je neklidné, plačtivé, ublinkává, má průjmy i s příměsí krve a trpí nechutenstvím. Je nutné se poradit s lékařem a včas odhalit skutečnou příčinu pláče a chování děťátka. Jinak ujišťuji, že dítě trpící kolikou je v podstatě zdravé a potíže vymizí během několika měsíců. Zkusit můžete tzv. protikolikové kapky Sab Simplex, které se dávají na větry a potíže s bříškem. Jinak se žádné jiné léky nepředepisují.

--------------------------------------------------------------------------------

Alternativní přístup

Poruchy trávení nejsou v novorozeneckém věku ničím zvláštním, je ale důležité si všímat, jak a kdy se potíže objevily, za jakých okolností.

„Je důležité, jak dítě a zda vůbec začalo pít z láhve (často plně kojené děti přecházejí rovnou na stravu podávanou z hrnečku či lžičkou), je podstatné také vědět časové údaje, čím se dítě zlepší, čím zhorší, jaká je intenzita potíží. Rovněž by se měly zjišťovat také stravovací návyky,“ vysvětluje MUDr. Věra Budková. Je dobré, když se poradíte s pediatrem o množství krmení, převážit dítě po kojení, doporučit množství a frekvenci umělé výživy a nedávat předčasně nemléčné složky, jako je ovoce, zelenina či kaše.

Kolika

Je nejčastější příčinou bolestí v tomto věku. „O tuto diagnózu se může jednat v případě, že je vyloučena veškerá organická příčina. U kojených dětí se vyskytuje zřídka a v takovém případě je nutné hledat stravovací chyby u matky, naučit se dobře kojit a vysvětlit vše potřebné,“ říká dr. Budková.

U dětí, které se stravují umělou výživou, se koliky objevují častěji. „Tyto obtíže mohou přetrvávat celý den i mezi krmeními. Většinou dobře pomůže pohovor s úzkostnými a neklidnými rodiči, upraví se režim a frekvence i množství krmení. Velkými pomocníky jsou skutečně homeopatické léky,“ radí lékařka.

COLOCYNTHIS – je velmi často lékem první volby a používá se při extrémně prudkých, záchvatovitých bolestech, při nichž dítě křičí a kroutí se mamince v náručí. Bolesti se ztiší, když dítěti stlačíme rukama bříško, přičemž vyloučení plynů přinese úlevu, stolice je vodnatá, žlutá. Dávkujeme vždy 5 granulí rozpuštěných v malém množství vody nebo mateřského mléka a podáváme 3x denně (při potížích častěji 1 lžičku).

CUPRUM, NUX VOMICA – dávkování a indikace stejné jako u Colocynthis. DIOSCOREA – v případě, kdy se dítě propíná dozadu a uleví si v pozici chování vsedě. Všechny uvedené léky předepisujeme v ředění 5 nebo 9CH, zpočátku v často opakovaných dávkách (před každým krmením), později při zlepšení stavu, dávky postupně vysazujeme. Dbejte na to, aby dítě pilo pomalu, při krmení ho uložte do polohy vsedě nebo vleže na břiše nebo boku, podle toho, v jaké poloze se potíže zmírňují.

Ublinkávání

Bývá časté při překrmování dítěte nebo při nedostatečném odříhnutí před kojením i po kojení. „Může být také projevem probíhajícího respiračního onemocnění, teploty, námahy při kašli, ale může být také součástí těžšího onemocnění močových cest či neurologického onemocnění.

Nejčastěji je ublinkávání spojeno s odmítáním potravy, při potížích se sáním a následným polykáním, říháním a škytáním,“ dodává lékařka. IPECA – dává se při zvýšeném slinění, zvracení, které nepolevuje, dítě má čistý jazyk. Tito kojenci bývají velcí jedlíci a jedí velmi hltavě.

MAGNESIA CARBONICA – dítě dobře nesnáší umělé kravské mléko, má časté zelené zpěněné stoličky, časté je opruzení z dráždivé kyselé stolice.

NUX VOMICA – v případě velkého, netrpělivého jedlíka, který pije hltavě, polyká velké množství vzduchu a má velmi často sklony k zácpě.

CUPRUM METALLICUM – když je nauzea, zvracení, průjem, pokašlávání nebo když je dítě v noci neklidné. Dáváme 5 granulí večer před usnutím, preventivně rozpuštěných v mateřském mléce nebo vodě, při potížích opakujeme po lžičkách. Cuprum je lékem první volby při škytání – v dávce 5 granulí rozpustíme v troše vody a podáváme opakovaně po lžičce třeba každých 5 minut do vymizení příznaků.

IGNATIA AMARA – při ublinkávání a kolikách, které jsou způsobeny psychickým napětím v rodině.

--------------------------------------------------------------------------------

Maminčin odborník MUDr. Věra Budková praktická lékařka pro děti a dorost s dlouholetou praxí ve standardní medicíně, rozšířenou o alternativní možnosti léčby

Podstatný je také vliv psychický – rodiny, a hlavně matky. Dítě naprosto jasně vnímá úzkostnost a nejistotu maminky, na podvědomé úrovni vycítí slabost. Často maminkám říkám, že musejí být šéfem, který se musí naučit rozhodnout i laskavě poručit. A děťátko tu jistotu vnímá, cítí se v bezpečí a okamžitě se ztiší a věci se dají do pořádku. Kojením a stravou vlastně maminka předává dítěti lásku, teplo, radost i něhu, rozkoš z kontaktu – a tomu je tak třeba v přirozenosti počínání a klidném přijetí.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Výživa a stravování, Malý, Uvedený důvod, Trávení, Hlavní rozdíl, Alternativní přístup, Zvýšené slinění, Kojené miminko, Pór, Neurologické onemocnění, Dítě trpící, Poliklinika, Přesný mechanismus, Věra Budková