Maminka.czHistorie

Posílání dětí poštou. Kuriozita, která vám vyrazí dech

Vanda Stöckbauerová 16.  1.  2024
Dokážete si představit, že byste své milované miminko poslali k babičce poštou? Ano, opravdu bizarní představa. Jakkoli to zní neuvěřitelně, tak v roce 1913 to bylo v USA legálně možné, jen se dítě muselo vejít do váhového limitu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V roce 1913 se v USA odehrálo několik unikátních příběhů spojených s doručováním zásilek. Poštovní služba Spojených států totiž zavedla přepravu velkoobjemových balíkových zásilek (do té doby musely všechny balíčky vážit maximálně 1,8 kg). Pravidla, co lze a nelze odeslat, byla zpočátku dost neurčitá, což vedlo ke kuriózním situacím. Lidé okamžitě začali testovat limity služby rozesíláním vajec, cihel, rakví, živých hadů a dalších neobvyklých balíčků.  S tím, že začnou někteří rodiče posílat dokonce své ratolesti, ale pošta nepočítala.

Klepněte pro větší obrázek

Podle historičky Národního poštovního muzea Nancy Pope se první známý případ odehrál v roce 1913, kdy manželé Beaugeovi z Glen Este v Ohiu poslali své desetikilové nemluvně do domu jeho babičky vzdáleného asi 1,5 km. Za službu zaplatili 15 centů. Tento bizarní příběh se brzy dostal do novin a následně se podobné historky opakovaly. Děti však nikdy nebyly zabaleny do balíčků, jak se někde uvádí. Buď byly neseny, nebo normálně šlapaly po svých.

Klepněte pro větší obrázek
Kuriozita: Podívejte se, jak vypadaly klece zavěšené z okna, v nichž se děti povinně větraly

Levnější než lístek na vlak

Pětiletá May Pierstorff byla 19. února 1914 poslána z Grangeville do Lewistonu ve státě Idaho za svou babičkou. Rodiče si totiž spočítali, že "poslat ji poštou" vyjde levněji než dceři koupit lístek na vlak. Poštovné v hodnotě 53 centů v poštovních známkách připevnili May na kabát a ona jela celou 117 km dlouhou cestu ve vlakovém poštovním kupé. Jak se však ukázalo, na cestě ji doprovázel matčin bratranec, který pracoval jako úředník u železniční poštovní služby.

Klepněte pro větší obrázek
May Pierstorffová. V roce 1997 o ní napsal Michael O. Tunnell  knihu Mailing May.

Dobrodružnou cestu o neuvěřitelné vzdálenosti 1158 km urazila také šestiletá Edna Neff. Ta byla poslána z Pensacoly na Floridě do Christiansbergu ve Virginii, kde žil její otec.

Klepněte pro větší obrázek

Tyto bizarní příběhy však záhy vzaly za své, když v roce 1914 zavedl generální poštmistr pravidlo o poště, které platí dodnes: zákaz přepravy živých lidí. A tím kuriózní období amerických dějin definitivně skončilo.

Klepněte pro větší obrázek

I když se to z dnešního pohledu jeví jako absurdní neschopnost nebo nedbalost matek a otců, z historického kontextu to svědčí také o tom, jak se lidé spoléhali na místní pošťáky a jak jim důvěřovali. Navíc rodiče, kteří své potomky poslali poštou, je zpravidla nepředali cizí osobě. Ve venkovských oblastech znali svého poštovního doručovatele poměrně dobře.

GALERIE: Návrat do minulosti, kdy bezpečnost nebyla prioritou. Historická dětská hřiště, která by dnešní rodiče vyděsila

VIDEO: Při jakých teplotách raději zůstat s malým miminkem doma?

Témata: Miminko, Kuriozita, Babička, Retro, USA, Historie, Idaho, May, Pošta, Virginie, Ohio, Posílání, Florida, Váhový limit, Balíček