Maminka.czŠkolák

Posíláte své dítě na tábor?

redakce 21.  6.  2010
Děti už netrpělivě odpočítávají poslední týdny do letních prázdnin. My, rodiče, zase řešíme, co děti budou se spoustou volného času dělat. Rodinná dovolená celé dva měsíce nepokryje, a tak je třeba poohlédnout se i po nějakých dalších aktivitách. Jaké máme možnosti?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možná už máte o plánech svých dětí jasno, ale pokud stále ještě nevíte, jak naložit s volným časem vašich potomků, je nejvyšší čas se rozhodnout. Ideálním způsobem, jak zajistit, aby děti nestrávily léto u televize či počítače, je tábor. Dopřejte jim bezstarostné chvíle prožité s kamarády, noční bojovky, opékání buřtíků, sportování, nejrůznější soutěže, první lásky, nová přátelství, nezapomenutelné zážitky. Stačí jen správně vybrat a vaše děti budou mít celý život na co vzpomínat.

Proč zrovna tábor?

V první řadě je táborový pobyt skvělým místem pro rozvíjení dětské samostatnosti, týmové spolupráce, prosazování vlastních názorů a nápadů v kolektivu a vytváření přátelství. K tomu je třeba přičíst pobyt v přírodě a dostatek pohybu. Navíc pokud zvolíte nějaký tématicky zaměřený tábor, mohou si zde děti zdokonalit svoje dovednosti a záliby. Nabídka je dnes opravdu široká a vybírat můžete nejen podle zaměření, ale i podle délky a místa pobytu.

Prověřujte a vybírejte pečlivě

Prvořadým kritériem pro výběr tábora je kvalita. Zjistěte si co nejvíce informací o pořadateli, případně se přímo seznamte s vedoucími a na místo pobytu se zajeďte i podívat. Chtějte vědět vše ohledně ubytování, stravování, náplni času a zajištění bezpečnosti dětí. Nejlepší je poslat dítě na tábor na základě dobrých referencí.

Přínosem vám bude i rozhovor s psycholožkou Mgr. Kateřinou Beerovou.

Jsou dětské tábory pro děti nějak přínosné nebo je lepší poslat dítě k babičce na venkov?

Dětské tábory jsou zpravidla velmi přínosné, děti se učí bez dozoru rodičů větší samostatnosti, ohleduplnosti i týmové spolupráci. Pokud se rodiče rozhodují mezi dětským táborem a prázdninami na venkově u babičky, může to být u každého dítěte velmi individuální. I u babičky se dítěti dostane určité svobody, které s rodiči nemá, navíc pokud je zvyklé k babičce jezdit každý rok, určitou partu kamarádů tam také již má. Pokud nejde zrealizovat obě dvě možnosti, doporučuji rodičům dát především na názor samotného dítěte a jeho přání, kde by chtělo vytoužené prázdniny trávit.

"Nezvlčí" děti na táboře?

Dle mých zkušeností s dětskými tábory je to spíše opačné. Děti často své vedoucí považují za větší či jen jinou autoritu než své rodiče a mohou se naučit mnoho důležitých věcí pro život.

Jak se díváte na zájmové tábory s různým zaměřením?

Pokud jede dítě na tábor, které je zaměřené na aktivitu, jež dítě nezajímá či ještě hůře nemá ji rádo, pobyt dítěte na takovém táboře může být pro něj velmi nepříjemný a někdy až traumatizující. Samozřejmě i toto je velmi individuální a i dítě, které o danou aktivitu nejeví zájem, může z tábora přijet jako její největší fanoušek. Pokud se rodiče rozhodnou pro specializovaný tábor, doporučuji nejprve danou aktivitu vyzkoušet o víkendu s celou rodinou, snažit se dítě povzbudit a chválit jej, i když mu daná činnost hned nepůjde. Pokud bude jeho nezájem trvat, zkuste najít jinou činnost.

Lze zabránit stesku po rodičích? Jak často dětem psát?

I stesk po rodičích je v určitém věku přirozený. Dle mého názoru je v dnešní době mobilních telefonů mnohem snazší stesku předcházet nebo jej minimalizovat. Pokud rodiče vědí, že jejich dětem se bude velmi stýskat, doporučuji psát dopisy obden, někdy stačí i jen pohled či dopis s obrázkem, který potěší. Pokud je stesk opravdu velký, je důležité dětem vysvětlit, že odloučení od rodičů má omezené trvání a jednou skončí i s koncem tábora. Při smutcích dětí hrají také velkou úlohu samotní vedoucí, kteří pokud vymyslí dostatečně zajímavé a plnohodnotné aktivity, velmi rychle tím zaměří pozornost dětí na něco jiného a ty pak už nemyslí tolik na rodiče.

A co šikana, může dítě takový zážitek nějak poznamenat?

Šikana na táborech existuje, stejně jako v jakémkoli jiném školském zařízení. Předcházet šikaně se musí dlouhodobě, rodiče by měli své děti podporovat v jakékoli aktivitě, která jim jde, vychovávat z nich zdravé, sebevědomé osobnosti, které jsou však také tolerantní k nedostatkům ostatních. Dítě by se mělo naučit účinně bránit, znát svou hodnotu a mít důvěru ve své rodiče, aby se jim nebálo vše svěřit. Dítě by mělo vědět, že pokud se on někomu nebude líbit nebo o něm bude někdo říkat něco ošklivého, problém není v něm samém, ale v tom, který jej napadá. Je potřeba o šikaně s dítětem mluvit a nebát se jej podpořit v tom, aby na táboře vyhledalo, pokud je šikanováno, pomoc dospělého.

Rodiče se někdy bojí poslat své dítě na tábor kvůli zneužívání, znáte takový případ?

I zneužívání dětí je potřeba předcházet dlouhodobě. Děti by měly vědět, které dotyky jsou ty správné a které nesprávné, které již zasahují do jeho osobního tělesného prostoru. Měly by umět se ohradit a rychle zastavit tento nepříjemný dotyk. Agresor pak zpravidla v dalším obtěžování nepokračuje. Dítě by se pak nemělo bát vše svěřit blízkému dospělému, kterému věří. Pokud děti znají svá práva a vědí, že i něco takového se může stát, jsou připravené zareagovat tak, aby to pro ně mělo co nejmenší následky. Pokud se rodiče chtějí sami ujistit, že nic takového se nemůže na táboře stát, mohou se informovat u jiných dospělých na tábor, kam posílají své dítě, z předchozích ročníků. Na internetu existují diskuse rodičů, kde si mohou předat zkušenost s určitým táborem. Sám rodič může vyhledat vedoucího táboru a ujistit se, že on zná dobře všechny vedoucí, které s ním na tábor jedou. Dle mého názoru nemají pedofilní vedoucí tolik možností zneužít nějaké dítě na táboře, neboť velmi málo kdy je s nimi dítě o samotě. Větší riziko tvoří vedoucí skautských či jiných stálých oddílů, kteří mají možnost se svými svěřenci scházet opakovaně.

  • * *

Pokud nemáte žádný tip či doporučení a váháte, kde vybrat správný tábor, navštivte webové stránky www.cesketabory.cz. Tady lze najít databázi organizací, které tábory realizují. Vybírat tu můžete tábory podle krajů, tematického zaměření nebo třeba vybavení táborové základny. Na stránkách je i právní poradna, rady pro rodiče apod. „Těm, kteří příliš nedůvěřují internetovým zdrojům, bych rád sdělil, že partnerem těchto stránek je Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT), dále pak Národní institut dětí a mládeže (NIDM), Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) a Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže v České republice (SP DDM)“, řekl Miroslav Bocan z Národního institutu dětí a mládeže.

Témata: Děti, Rodina, Školák, Tábor, Ministerstvo školství, Zneužívání dětí, Školské zařízení, DDM, Dětský tábor, Předchozí ročník, ČRDM, Pomoc dospělého, Česká rada dětí a mládež