Maminka.czPředškolák

Posilování pánevního dna - pro lepší sex i prevenci inkontinence

7. 9. 2011
Posilování pánevního dna - pro lepší sex i prevenci inkontinence
Tak jako v posilovně dřeme, abychom si zpevnily břišní svaly či zadeček, neměly bychom zapomínat na tolik opomíjené posilování pánevního dna, která nám zajistí intenzivnější sexuální prožitek i snazší porod.

Pravidelným posilováním pánevního dna, a to kdykoliv a kdekoliv, se můžeme vyhnout také nepříjemnému úniku moči.

Pravidelný trénink svalů pánevního dna

Co si pod pánevním dnem představit? Jedná se o svaly, které zespodu uzavírají dutinu břišní. Jejich nejhlubší vrstva má tvar osmičky obkružující pochvu a konečník. Tyto svaly mají velmi důležitou podpůrnou funkci pro orgány ve spodní části pánve, tedy pro dělohu, močový měchýř a střeva. Aby pánevní dno mohlo plnit svou podpůrnou funkci, musí být co nejpevnější.

Pravidelným tréninkem pánevního dna můžeme předejít pozdějším nepříjemnostem. Tento typ cvičení by měl podle rad lékařů patřit k „základní výbavě“ ženy v každém věku. Řada problémů, které se mohou objevit až ve stáří, má totiž příčinu ve slabém a uvolněném pánevním dnu.

Viníkem oslabení pánevního dna je především těhotenství, porod a dědičné dispozice. Pánevní dno je oslabováno také nošením těžkým břemen, chůzí na vysokých podpatcích a nadváhou.

Cesta k lepšímu sexu

Svaly pánevního dna hrají nezastupitelnou roli při dosahování orgasmu, neboť při pravidelném posilování pánevního dna dochází ke zpevnění poševních stěn, a tedy i k zúžení pochvy, což ve výsledku znamená těsnější a intenzivnější sexuální prožitek. Přitom platí, že čím jsou svaly pánevního dna silnější, tím silněji žena prožívá orgasmus a sex jako takový.

Posilování svalů pánevního dna je tedy podle lékařů účinné při nemožnosti dosáhnout orgasmu a bolestivém pohlavním styku. Říká se, že cvičením těchto svalů lze bojovat i proti neplodnosti.

Prevence úniku moči

Posilování pánevního dna, a to zvláště po porodu, lze označit také za prevenci inkontinence, se kterou se nejčastěji setkávají ženy v menopauze a postmenopauze. Potíže s udržením moči má totiž v průběhu života až padesát procent žen.

Polovinu těchto případů tvoří inkontinence stresová, tedy únik moči objevující se během kašle nebo jakéhokoliv jiného zvýšení břišního tlaku, třetinu tvoří tzv. urgentní inkontinence, což je neschopnost udržet moč spojená s častou nebo stálou potřebou na močení, zbylé případy jsou kombinací jak stresové, tak urgentní inkontinence.

Příčinou inkontinence neboli neschopnosti organismu zadržet moč je tedy především ochabnutí svalů pánevního dna, anebo náhlé stahy svaloviny močového měchýře. Při správné funkci močového měchýře a močové trubice se měchýř stává nádobou pro shromažďování moči, močová trubice řídí a organizuje jeho vyprazdňování a svěrač v močové trubici při jeho plnění brání úniku moče. Pokud dojde k narušení této sehranosti, člověk náhle zjistí mimovolný únik moči.

Tip na posílení: Pánevní dno jako výtah

Představte si pánevní dno jako výtah. Na začátku cvičení stojíte v prvním poschodí, pak pojedete výtahem do druhého, zastavíte se a pokračujete do třetího patra, kde se znovu zastavíte, a se zastávkou ve druhém poschodí sjedete zpátky do prvního.

Po přestávce v prvním patře sjedete výtahem do přízemí a pak až dolů do sklepa, což souvisí s úplným uvolněním pánevního dna. Na závěr cvičení se vraťte do prvního patra, abyste obnovila základní napnutí svalstva.

Pokud budete tento cvik provádět častěji, můžete zvýšit počet poschodí. Nezapomínejte přitom „jezdit i do přízemí“, abyste pocítila rozdíl mezi napnutím a uvolněním. Tento cvik můžete provádět několikrát denně, a to kdekoliv a kdykoliv.

Maminka Roku 2019
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Láska a vztahy, Batole, Kojenec, Předškolák, Školák, Sex, Jen pro maminku, Pánev, Pravidelný trénink, Sexuální prožitek, Posilování, Inkontinence, DNA, Močová trubice

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Ryby Tento týden se vám v práci nedaří zabodovat a velice se tím trápíte. Malujete si něco, v čem nemůžete…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lucie, Lucia, Lucián

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné