Maminka.czKojenec

Poslanci zvýšili mateřskou na úroveň roku 2009

18. 5. 2010
Poslanci zvýšili mateřskou na úroveň roku 2009
Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala prezidentské veto zákona o nemocenském pojištění a vrátila tak mateřskou zpět na úroveň roku 2009. Od 1. ledna se vyplácelo pouze 60 místo 70 procent příjmu. Současně se snížil i denní vyměřovací základ, ze kterého se mateřská počítá, ze 100 na 90 procent.

Tvrdý boj o sociální stát jsme v této sněmovně zažívali po celé čtyři roky. Projednávání tohoto zákona je zápas o podobu této země. Nemáme pochybnosti o tom, že naše cesta je správná,“ uvedl během debaty šéf sociální demokracie Jiří Paroubek.

Poslanci nakonec veto prezidenta republiky přehlasovali 111 hlasy. Mateřská se vrátí na úroveň roku 2009 zpětně od začátku tohoto roku.

Mateřskou snížil úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty. Od 1. ledna se vyplácelo pouze 60 místo 70 procent příjmu. Současně se snížil i denní vyměřovací základ, ze kterého se mateřská počítá, a to ze 100 na 90 procent.

Zvýšení mateřské zatíží státní rozpočet dalšími 1,5 miliardami korun navíc. Přesto ji ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strana zelených podpořily. Předloha kromě toho ruší karenční dobu pro vyplácení ošetřovného a prodlužuje ji o tři dny. Tuto změnu formou pozměňovacího návrhu přidala k zákonu sociální demokracie. Ze státní pokladny si vyžádá dalších zhruba 400 milionů.

Navrhovatelka předlohy, poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) upozorňovala, že opatřeními Janotova balíčku, která začala platit od letošního ledna, se některým maminkám mateřská snížila až o 20 procent. „Je to jednostranná zátěž pro rodiny s dětmi,“ uvedla s tím, že by měl stát zajistit, aby národ nevymíral.

Témata: Děti, Kojenec, Novorozenec, Batole, Předškolák, Peníze a kariéra, KDU-ČSL, Státní rozpočet, Pozměňovací návrh, Rok

Mohlo by vás zajímat
Dvouměsíční dítě dostalo černý kašel od neočkované sestry. Matku to zaskočilo
Bojujete s opruzeninami a citlivou dětskou pokožkou?
Jak prožívají dospívající děti rozvod. Mnohdy hůře než batolata!
Už máte Mimibazar v mobilu? Nákup i prodej vybavení pro děti snazší než kdy předtím

Horoskopy

Beran Připravte se na to, že si nadřízení pohrávají s myšlenkou, že vás přesunou na jinou pozici. Zatím není…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zlata, Zlatuše, AurelieRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu