Maminka.czPorod

Poslední dny před porodem - Co vás čeká ve finále?

Regina Rothová 11.  8.  2013
Nevidíte si na špičky bot a každý krok je k neudýchání? Oteklé prsty, kotníky, nepříjemné faldíky všude, kam si dosáhnete? A spánek se stal pouhou fatou morganou? I tak vypadá gravidita, respektive její finální etapa, tedy několik posledních týdnů před samotným porodem.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Teď už je opravdu namístě „zvolnit tempo a krok“, jak jste tvrdila (a nedělala) celé těhotenství. Potřebujete načerpat síly na blížící se porod a následné šestinedělí. Už kolem 32. týdne máte pocit, že se do vás miminko téměř nevejde (v té době měří kolem 40 centimetru a váží asi 2 kilogramy), ale nebojte. Tělo má rezervy a děťátko ještě potřebuje centimetry a deka nabrat.

- Co nepotěší: Velká děloha tlačí na močový měchýř, a jasným následkem je časté močení. Spánek s velkým bříškem už začne být problémem, budoucí maminky mívají velmi pestré a živé sny. Hormon progesteron stojí za nepříjemnostmi typu zácpa či infekce močových cest. Zpomaluje totiž střevní i močovou peristaltiku. Prsy jsou velké (to možná radu žen spíš potěší), ale hodně citlivé, mění se pigmentace – hnědší zabarvení prsních dvorců a častá je hnědá linie směrem od pupíku ke stydké sponě, ňadra jsou protkána modrými cévami. Způsobuje to zvýšený objem krve, který vám koluje tělem.

- Co potěší: Vše se po porodu postupně vrátí do původních „kolejí“. Už několik týdnu a po narození miminka.

- Prohlídky:Sledují se všechny běžné parametry u maminky, tedy krevní tlak, moč, rozbory krve (když je třeba), váha, případné bolesti zad, otoky nohou. Stejně tak zásadní je pohoda miminka: ta se pozná na jeho pohybové aktivitě a záznamu srdečních ozev. Lékař sleduje stav děložního hrdla, aby se ujistil o jeho přípravě k porodu.

Důležitá jsou v tomto období těhotenství mikrobiologická vyšetření poševního prostředí. Odhalí případnou přítomnost bakterií, které by mohly infikovat plod v průběhu porodu. Standardně se provádí vyšetření ve 35.–37. týdnu a tou nebezpečnou bakterií je streptokok (Streptococcus agalactiae nebo též streptokok skupiny B – group B Streptococcus – GBS). Pokud se přítomnost bakterie v porodních cestách potvrdí, není důvod k panice. Jeho hlavní sídlo je v konečníku, odtud cestuje do pochvy a nikdo tomu nezabrání.

S tímto nálezem se setká asi 20 % těhotných. Mikrob se nepřenáší pohlavním stykem, a když nedělá potíže, není potřeba léčit ho předčasně (situace se totiž může do porodu opakovat). Stačí podat antibiotika na začátku porodu, aby bylo miminko při procházení porodními cestami chráněno. Nezapomeňte nahlásit případné setkání s infekčními nemocemi ve svém okolí. Stále platí: vyhýbejte se jim, ovšem nyní už je případná nákaza méně nebezpečná než v prvním trimestru.

- Praktické rady: Začněte si připravovat tašku do porodnice, dbejte na dostatečné vyprazdňování močového měchýře a pitný režim. Nepijte dráždivé tekutiny – kávu a 100% ovocné džusy.

Při zácpě zkuste laktulózový sirup nebo glycerinové čípky, po ránu si dejte nalačno sklenici vlažné, mírně osolené vody. Masírujte pokožku, především bříško, prsy, boky a hýždě.
Děťátko se zvětšuje každým dnem.

Poslední čtyři týdny

Od 36. týdne vstupujete do posledního měsíce těhotenství (samozřejmě že můžete miminko porodit i o týden dva později nebo naopak). Máte obavy, že nejste dostatečně připravená, že svou roli a porod nezvládnete? Nepanikařte, je to běžné.

- Co nepotěší:Děloha sahá až k prsní kosti, to cítíte na dýchání i na jakémkoli pohybu. Tlak se přesouvá na močový měchýř, takže nucení na močení se znásobí a frekvence návštěv toalety bude ještě vyšší než v předchozích týdnech.

- Co potěší: Právě kolem těchto týdnů sestoupí plod níž do porodních cest (připravuje se na svět), tím se uleví tlaku na žebra, vnitřní orgány a konečně se po čase „nadýchnete“ (tak rovněž poznáte, že se porod blíží).

V pohotovosti

Každým dnem vás mohou zaskočit kontrakce nebo odtok plodové vody. Všechny tyto signály oznamují začátek porodu, tedy odjezd do porodnice. Nezmatkujte, buďte ve střehu. Obvykle máte ještě řadu hodin, než vaše dítě přijde na svět. V děloze už má minimum prostoru, takže můžete mít pocit, že jeho pohyby cítíte méně než dřív. Pokud si nejste jistá, navštivte lékaře. Z porodnického hlediska je plod donošený od 38. týdne, do té doby mluvíme stále o předčasném porodu. Je to samozřejmě individuální, ale v průměru už ve 36. týdnu těhotenství váží miminko kolem dvou a půl kilogramu a měří 45 cm (ve 40. týdnu to je asi 3–3,5 kg a 48–50 cm).

- Prohlídky: Probíhají jednou týdně. Kromě všeho, co už znáte, sleduje lékař otoky končetin (riziko preeklampsie) a může navrhnout natočení „monitoru“, tedy kardiotokografické vyšetření. Jeho záznam popisuje zhruba dvacetiminutový průběh srdeční frekvence plodu, děložní tonus (kvůli zjištění případných kontrakcí a jejich intenzity).

U fyziologických těhotenství se provádí od ukončeného 38. týdne, u dvojčat o dva týdny dřív a u jakkoli rizikové gravidity podle potřeby. Nestresujte se, je důležité hlídat, aby se plod v děloze měl dobře a miminko nepřišlo na svět příliš brzy.

- Praktické rady: Mějte sbalenou tašku do porodnice, můžete začít rodit ještě před vypočteným termínem. Platí, že do porodnice se máte odebrat vždy, když vám odteče plodová voda, respektive při podezření na její odtok, vždy, když začnete krvácet, a vždy, když jsou stahy pravidelné (asi po 5 minutách a méně, nejméně 2 hodiny). Děložní činnost bývá největší večer. Může se stát, že vás kontrakce vzbudí nebo nenechají usnout a pojedete. V případě, že nejste s partnerem manželé, musíte ještě před narozením miminka vyplnit na příslušném městském úřadě formulář o dohodě o příjmení dítěte a přiznání otcovství. Když budete rodit předčasně, lze toto učinit i dodatečně zcela bez problémů.

Článek vyšel v časopisu Maminka 7/2013

VIDEO: Jaké rady vám dá porodní asistentka? Tyto budou určitě užitečné.

Témata: Časopis Maminka, Porod, Fin, Pór, Vaš, Děložní činnost, Srdeční frekvence, Dostatečné vyprazdňování, Poševní prostředí, Půl kilogramu, Finále
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Dnes začíná advent. Co vlastně toto období znamená a na jaké tradice byste neměli zapomenout?
Procházková Simona
Advent
Tajemná linea nigra: Co znamená hnědá čára uprostřed těhotenského bříška?
Machová Martinasim
Těhotenství
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty