[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Věděli jste, že Česko se svými 208 týdny obsazuje první příčku žebříčku nejdelších rodičovských dovolených v Evropě? Přibližuje se jí Slovensko a Německo se 156 týdny, naopak maminky z Velké Británie či Portugalska, si mateřskou užívají jen 13 týdnů.
Na fakt neefektivního pracovního zapojení žen na rodičovské dovolené upozorňuje s novou aktivitou platforma MUMDOO, jejímž posláním je spojovat mámy s firmami, které shání odborné posily do pracovních týmů. S tématem přišlo v letním období, kdy nejen děti netrpělivě vyhlíží paní pošťačku s nějakou tou barevnou pohlednicí od babičky nebo kamaráda.
A tak vznikl nápad, že by mohly poslat pohled z mateřské, či rodičovské dovolené, právě maminky. Na stránkách MUMDOO najdou v aplikaci Pohlednice Online až do poloviny září speciální rámeček a pohlednici, kterou můžou zdarma poslat do světa.
Do graficky zpracovaného pohledu můžou nasdílet zážitky, radosti a výzvy všeho druhu, které během péče o své děti zažívají. Tyto osobní příběhy pak dohromady utvoří ucelenou výstavu, která čeká na návštěvníky v pražském OC Letňany až do 15. září letošního roku. Výstava je umístěna naproti jednomu z hlavních vchodů.
Pro návštěvníky obchodního centra je v provozu jako součást výstavy také speciální fotokoutek se selfie stojanem a speciálním rámečkem, kde se mohou maminky vyfotit se svými dětmi, a sdílet fotky na sociálních sítích. Do budoucna je v plánu výstavu nechat putovat i do dalších měst.
"Věříme, že sdílení radostí i strastí spojených s mateřstvím napomůže k rozvinutí debaty ve veřejném prostoru o tom, jak moc je důležité umožnit každé mámě volbu, zda při péči pracovat na částečný úvazek či nikoliv,“ popisuje spoluzakladatelka platformy MUMDOO Kristýna Cejnarová.
Psycholožka a psychoterapeutka Eliška Remešová poukazuje v rámci projektu zase na fakt, že pro řadu maminek je rozvíjení svých dovedností a udržování kontaktů se svým zaměstnavatelem klíčové. „V praxi na příbězích matek vnímám mnohdy bezmoc a bezvýchodnost, kdy ani nepočítají s možností, že by mohly být podpořeny zvnějšku, ať už partnerem, prarodiči, paní na úklid, chůvou, či konkrétní institucí a snaží se to všechno zvládnout samy," říká terapeutka.