Maminka.czČasopis Maminka

Pošlete své děti ven

, Časopis Maminka
14. 7. 2009
Pošlete své děti ven
Kam? No přece na zahradu. Nejdřív jim ale vytvořte království plné těch nejzábavnějších venkovních hraček. Jakých? Stačí čtyři nejpopulárnější - pískoviště, houpačku, zahradní domek a skluzavku.

Jak se říká, kdo si hraje, nezlobí, a dětí se to týká dvojnásob. Pamatuji se, jak jsme jako malé děti běhali za barákem a prolézali všechny možné kouty, schovávali jsme se a byli nadšení, když nás rodiče nenašli. Dnes už dětem můžete vykouzlit tajemná a dobrodružná zákoutí na vlastní zahradě beze strachu, že by se jim něco za plotem přihodilo. Zahrada a příroda vůbec děti odjakživa fascinuje. Tak jim v tom nebraňte a vybavte zahradu nejrůznějšími zahradními hračkami, z nichž budou děti doslova okouzlené.

Pískoviště

Obvykle patří k tomu prvnímu, co rodiče na zahradu svým potomkům pořídí. Zhruba od dvou let totiž přitahuje děti jako magnet. Je to také místo, kde si děti hrají nejraději. Kromě toho, že se dá na pískovišti zažít spousta legrace, také se na něm děti něco naučí.

Seznamují se totiž s novými tvary a materiálem a trénují si také zručnost a fantazii.

Hra na pískovišti je přirozený způsob, jak podpořit fyzickou aktivitu dítěte. K pískovišti neodmyslitelně patří lopatky, kyblíčky a formičky. Ovšem ještě předtím, než si začnou děti hrát, byste měli přemýšlet o tom, jaké pískoviště dětem pořídíte. Rozhodně není vhodné vysypat pískem lecjakou jámu, ale pískoviště byste měli pořídit skutečně takové, aby nehrozil jednak úraz a také aby bylo chráněno ve chvílích, kdy si dítě nehraje, před deštěm, cizími pejsky apod. Mělo by být asi 1 m hluboké a opatřené dostatečnou drenážní vrstvou, která zajistí odvodnění. Obruba by měla být asi 25 cm vysoká, aby děti písek nevyhazovaly ven, ale aby ji mohlo dítě bez problémů přelézt. Vyrobit ji můžete z prken, cihel nebo přírodního kamene. Ovšem můžete pískoviště také dětem koupit - jsou k dispozici ve dvou variantách, otevřené pískoviště a pískoviště s poklopem na zakrytí. Obvykle jsou plastová. Pískoviště, která lze po hraní zakrýt poklopem, jsou praktičtější, protože se snižuje riziko znečištění písku například domácími zvířátky. Pokud má pískoviště zase pevné dno, můžete jej v létě využít jako malý improvizovaný bazének. Pískoviště oceníte především u batolat a dětí předškolního věku.

Klouzačky

Moje děti zbožňují v bazénech všechny možné skluzavky. Vůbec jsem nepochopila, že neměly strach, a to ani v době, kdy ještě neuměly pořádně plavat. Prostě se sklouzly a skončily pod vodou. Nadšeně toto klouzání opakovaly do aleluja (většinou do chvíle, než jim začaly modrat tváře). Potvrzuji tímto i názor odborníků a lékařů, že skluzavky patří k nejoblíbenějším hračkám na zahradě (a nejen na ní). Máte tedy zahrádku a nechce se vám jezdit pokaždé do bazénu, kde mají skluzavky, můžete dětem pořídit skluzavku domácí. Dají se sehnat v různých barvách a variantách - pro nejmenší děti i pro starší. Pořídit se dají z plastu či kombinované s jiným materiálem. Chcete-li se rozšoupnout, pořiďte dětem skluzavku jako součást hrací sestavy s prolézačkou či houpačkou. Klouzačka prostě do zahrady patří - nahradí schůdky, umožní rychlou jízdu a děti se na ní skutečně vyřádí dosytosti. Vyrábí se v různých délkách (volte podle věku dítěte). Rozhodně dbejte na výběr materiálu. Laminátové jsou sice mohutnější a pevnější, ale jsou asi 5x dražší než plastové. Myslíme, že pro domácí zahradu docela postačí plast - je dobře omyvatelný, tvarově stálý, trvanlivý a nepřejímá okolní teplotu.

Plechové skluzavky se dokážou pekelně rozžhavit, a to je nebezpečné. Koupit se dají klouzačky, u kterých lze zvolit výšku opěrné konstrukce a umožnit tak správný spád do písku nebo do bazénku.

A k čemu jsou dobré? Podporují u dětí fyzickou aktivitu a zvyšují jejich sebedůvěru. Není úžasné naučit děti překonávat strach? Výšku ale rozhodně volte podle věku. Jsou vhodné pro děti od 2 do 8 let.

Dětské domečky

Když ještě nebyly na trhu dřevěné a plastové domečky pro batolata, rodiče vyráběli domky z vlastních zdrojů. Můj bratranec měl postavený domek od tatínka v korunách stromů, já jsem si domeček vyrobila sama mezi stromy s pomocí staré deky. Nebylo to sice ono, ale kouzlo to mělo také. Dnes už je na trhu samozřejmě spousta zahradních domků, které splní přesně ty vaše představy a nemusíte být ani kutil, který jej bude stloukat ze dřeva sám (i když, i to má své kouzlo).

Domky podporují u dětí sociální hru a prostřednictvím toho rozvoj jejich sociálních dovedností. Zejména děti v předškolním věku si v nich užijí - zkoušejí si v rámci her různé sociální role (hrají si na doktory, na paní učitelku či na domácnost), které v budoucnu mohou získat. Kromě toho si v domečku mohou děti vytvořit své vlastní království, do kterého nikdo dospělý nesmí vstoupit - vytvářejí si v něm soukromý prostor a útočiště před okolním světem. V domku si dítě zdokonaluje motoriku, jako je lezení, koordinaci pohybů a prostorovou orientaci. Domečky seženete jednoduché nebo složitější s příslušenstvím, jako jsou květináče, lopatky, konvičky... Koupit se dají i tzv. interaktivní domečky se zvuky, které mohou u dětí rozvinout vnímání různých zvuků. Plastové zahradní domky pořídíte od 2790 Kč (jednoduché), za interaktivní už budete muset připlatit (stojí kolem 8 tisíc).

=====Houpačky=====

Dají se sehnat od devíti měsíců -samozřejmě podle druhu. Houpačkou ale nepohrdnou děti ani v předškolním či dokonce školním věku! U dětí jsou totiž houpačky a nejrůznější houpadla velmi oblíbené. Proč? No to je přece jasné, houpačka dodá dítěti pocit, že letí, dodá mu patřičné „vzrůšo“, ale zároveň uklidňuje. Houpání je přece základním pohybem, který zná každé dítě od maminky, houpavý pohyb svou podstatou uklidňuje, a možná i proto mají děti houpačky tak rády. Kromě toho se houpáním podporuje hrubá motorika, dítě se učí udržet rovnováhu, správné držení těla, koordinaci vlastních tělesných pohybů a posiluje si i svaly (především na nohách a rukách). U domácích houpaček je důležité, abyste zkontrolovali stav tyčí, na kterých houpačka visí, aby se neutrhla. Houpačky pro batolata jsou určena dětem již od devíti měsíců, jsou maximálně bezpečné (to zajišťuje příčná závora a ramenní popruh se sponou). Pokud odstraníte závoru, uděláte snadno z houpačky pohodlné křesílko pro předškolní děti. Odtokové otvory zabraňují zadržování vody v houpačce a všechny materiály jsou voděodolné.

Pokud se chcete houpat spolu s dítětem, pak dejte přednost raději dřevěné klasice, ta mívá nosnost až do 100 kg!

Témata: Děti, Časopis Maminka, Hrubá motorika, Houpavý pohyb, Základní pohyb

Mohlo by vás zajímat
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!

Horoskopy

Panna O spolehlivosti byste mohli kdekoho poučit. To už ví i nadřízený, který je s vaší prací velice…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Andrea, Justína, Damir

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné