Maminka.czMaminka roku

„Poslouchejte svoje srdce,“ radí koučka Lenka Markovičová

Michaela Láchová 1.  5.  2018
Jak se mít ráda, a tím pádem být v pohodě, neřešit malichernosti a věčně se nestresovat (a hlavně v tomhle blaženém stavu vydržet!). To je asi otázka, na kterou hledá odpověď většina z nás. Možná vám napoví rozhovor s koučkou Lenkou Markovičovou. Ona to prostě umí a já jsem se rozhodla zjistit, jak to dělá…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Hodně se v poslední době řeší pozitivní přístup k životu, sebepřijetí, sebeláska... Jenže jak do takového stavu dospět a jak v něm hlavně vydržet?

Sebepřijetí a zdravá sebeláska jsou skutečně hodnoty, které nám velice pomohou k tomu, abychom žili naplněný a spokojený život, a to ve všech směrech. Každý, kdo si uvědomí svoji hodnotu a má se zdravě rád, tak se přijímá bez odsuzování, posuzování, sebeobviňování. Pokud respektujeme sebe, respektujeme i ostatní, a dokážeme si tak vytvořit prostředí, po jakém toužíme. Od sebelásky se v podstatě odvíjí úplně vše.

  Dalo by se říci, že většina problémů, se kterými se v sobě potýkáme, od nesebevědomí přes přebujelé ego, žárlivost, pocit kontroly nad vším, manipulace, citové vydírání, perfekcionismus, náladovost, má kořeny v nezpracované sebelásce. Zpravidla si ale tyto hodnoty začneme uvědomovat až v dospělém věku, kdy zjistíme, jak na tom s přijímáním sebe sama, se sebehodnotu a sebeúctou jsme. Pokud na tom začneme pracovat, postupně přeměníme staré vzorce myšlení a chování za ty nové, funkční a pozitivní. Je to ale proces a práce sama se sebou.

A jak dlouho nám to může trvat?

To je samozřejmě individuální. Podle mých zkušeností jsou lidé schopni nastavit změny, zbavit se starých modelů chování a začít žít život takový, po jakém touží, tak během půl roku, až roku pravidelné a systematické práce na sobě. Jedině změnou sebe sama dokážeme uzdravit i svůj život, své vztahy, práci, zdraví i finance.  Změny jsou pak trvalé, i když občas přijdou lekce a zkoušky – ale i to je součástí procesu sebelásky – přijmout se, nevinit se, ale uvědomit si, co příště udělat jinak.

Staňte se MAMINKOU ROKU. Můžete vyhrát ceny v hodnotě až 700 000 Kč!

Jak tedy pracovat sama na sobě, aby mi pozitivní přístup vydržel a já byla v pohodě?

Existuje řada návodů běžně dostupných v knížkách, ať jsou z oblasti koučinku či pozitivní psychologie, ale z vlastní zkušenosti vím, že úplně nejpodstatnější je poslouchat sebe sama. To, jak se cítíme, jaké máme myšlenky, co nám říká naše tělo. S těmito informacemi pak můžeme pracovat. Když bych to měla vyjádřit  jednou větou, řekla bych: Poslouchejte svoje srdce.

To neznamená vlát životem tak, jak to zrovna cítím, být s tím, do koho se zrovna zamiluju. Srdcem je myšlen náš vnitřní zdroj, intuice, potenciál, naše vnitřní moudrost, kterou máme v sobě úplně každý. Jen ji neustále přehlušují myšlenky, přesvědčení, zkušenosti, strachy a obavy.

Poslouchat své srdce může znamenat například to, že děláme, co je v souladu s námi, co nám nezpůsobuje sevření kolem žaludku nebo na hrudi, nepříjemné pocity na těle, stres, nervozitu a špatnou náladu. Pokud se nám podobné projevy trvale dějí v některé oblasti našeho života, je čas na změnu a na uvědomění si, zda v tom, kde jsem, chci setrvat. A pokud ano, tak co udělám jinak, abych se cítila dobře. Řešení je vždy a máme ho každý v sobě.

Témata: Finance, koučka, práva žen, srdce, A spokojený, Tvůrkyně, Velký dar, Ženskost, Manipulace, Nevědomí, Klientka, Poslání, Citové vydírání, Lenka M, Dnešní společnost, Pochopení, AHA!, Mark, Žárlivost, Lenk, Frustrace, Obviňování, Maminka Podnikatelka, Zamilování, Klient
Mohlo by vás zajímat

Video