Maminka.czKoronavirus

Covid způsobuje u dětí multisystémový zánětlivý syndrom. Jak ho poznáte?

13. 5. 2021
FOTO: Istock
Covid způsobuje u dětí multisystémový zánětlivý syndrom. Jak ho poznáte? | FOTO: Istock
Vyrážka, horečka, červené skvrny na dlaních nebo ploskách nohou, bolest hlavy a břicha, zarudlé oči, to jsou jen některé z varovných signálů, že vaše dítě prodělává takzvaný postcovidový multisystémový zánětlivý syndrom. Objevit se může po prodělaném onemocnění covidem, a to i v případě, že infekce proběhla bez příznaků. Kdy zpozornět a vyhledat lékaře? A o jak závažnou zdravotní komplikaci se jedná? Máme odpovědi.

Mezi poněkud záhadnými záněty u dětí, které se stále častěji objevují po celém světě, a nákazou koronavirem je nejspíše souvislost, říkají vědci. Dlouhou dobu jsme přitom z médií i úst lékařů slyšeli uklidňující zprávy, že děti a mládež tento rychle se šířící virus šetří a onemocnění bylo prokázáno jen u zlomku jedinců ve věkové skupině do 18 let. Podle dat z dubna letošního roku prodělaly postcovidový multisystémový syndrom (PIMS-TS nebo také MIS-C) již více než dvě stovky dětí v Česku. 

VIDEO: Příběh pacienta s meningokokovou meningitidou

"Jedná se o závažné, život ohrožující onemocnění, postihující různé orgány. Závažnost stavu souvisí zejména s postižením srdce a krevního oběhu. Jak již vyplývá z názvu, jde o zánět různých orgánů v těle, často srdce, oběhového systému, plic, ledvin a dalších. Pozánětlivé změny pak mohou způsobovat různé potíže a budou vyžadovat sledování těchto dětí po delší dobu. U nerozpoznaného onemocnění je uváděna poměrně vysoká smrtnost," uvádí MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Jak správně měřit teplotu kojenci? A srážet, nebo ne?

Syndromem trpí nejvíce dospívající a chronicky nemocné děti

Projevy tohoto onemocnění jsou často kombinací příznaků typických pro vzácný tzv. Kawasakiho syndrom a syndrom toxického šoku, které jsou charakterizovány kromě jiného horečkou, zarudnutím a otokem jazyka, bolestmi břicha a hlavy a postižením srdce. U většiny z těchto dětí byl testováním zjištěn pozitivní nález (buď PCR testem nebo sérologickým, krevním testem) na virus SARS-CoV-2. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo oficiální varování před podivnou nemocí, která postihuje výhradně děti a mladé lidi do 21 let a o níž se odborníci domnívají, že má vazbu na onemocnění COVID-19. Choroba byla nazvána multisystémovým zánětlivým syndromem a je již známo rovněž několik desítek případů, kdy děti tomuto onemocnění podlehly. Z prozatímních výzkumů vyplývá, že nejnáchylnější jsou děti, které prodělaly onemocnění COVID-19 bezpříznakově, obézní děti, ty s chronickým onemocněním a jinými zdravotními problémy a také puberťáci.

Odvážné mámy se nebály přiznat: Takhle nám pandemie změnila život!

Jak nemoc poznáte?

Onemocnění se rozvine obvykle tři až šest týdnů po nákaze COVID-19. Podle dostupných dat je příčinou rozvoje nemoci opožděná přehnaná imunitní reakce organismu, která může přerůst až v multiorgánové selhání. Nemoc se projevuje širokou škálou příznaků, z nichž některé jsou podobné jako při nákaze covidem. Respirační potíže, dušnost a silný kašel se objevují jen u méně než poloviny malých pacientů, stejně tak bolesti hlavy. Mezi typickými symptomy, které se objevují u vyšetřených a hospitalizovaných dětí, převažuje zvýšená teplota nebo horečka, kožní vyrážka, zduřelé uzliny, zarudnutí kůže, bolest břicha, žaludeční a střevní problémy, zvracení nebo průjem. Ani samotní lékaři nemohou s jistotou určit přesnou diagnózu, pokud není dítěti proveden test na koronavirus (případně zjištěna hladina protilátek v krvi).

Většinou je nutná hospitalizace

Nemoc se obvykle léčí nitrožilním podáním imunoglobulinů a kortikoidů, což má za cíl upravit imunitní reakce organismu a chránit před poškozením orgány, zejména srdce. Lékaři podávají rovněž antibiotika nebo také léky proti srážení krve. "Dítě s podezřením na postcovidový zánětlivý syndrom je potřeba odeslat do nemocnice, podrobně vyšetřit a léčit na příslušně vybaveném dětském oddělení. Léčba není jednotná a jednoduchá, odpovídá klinickým projevům a jejich závažnosti. Velmi často je potřeba děti léčit na dětské jednotce intenzivní a resuscitační péče, péče je multioborová. Po prodělání onemocnění mohou zůstat i trvalé zdravotní následky," popisuje MUDr. Hülleová.

Domácí testy na Covid: Jaké jsou jejich výhody a dá se jim věřit?

Kdy raději s dítětem k lékaři?

Pokud se dítě necítí dobře, má zvýšenou teplotu, je unavené nebo nemá chuť k jídlu, není to automaticky důvod k přehnaným obavám. Co byste ale měli hlídat a kdy zpozornět?

Příznaky postcovidového multisystémového syndromu:

MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost 

 • vysoká teplota nebo horečka, která přetrvává déle než 72 hodin a neklesá
 • bušení srdce a bolest hlavy
 • na kůži se objeví vyrážka, ekzém, pupínky, kopřivka zarudnutí či červené skvrny, mohou svědit nebo být bolestivé na dotek
 • zvětšení a citlivost lymfatických uzlin
 • křeče, bolesti kloubů a svalů

 • kašel a potíže s dýcháním

 • zánět očních spojivek
 • změny v oblasti rtů a sliznice úst (otok, jahodový jazyk)
 • změny na rukou a nohou (otok, zatvrdnutí tkáně, modřiny, olupování kožních buněk, tzv. šupinkovatění)
 • pocit tísně, pálení nebo tlaku na hrudi
 • nauzea, zvracení nebo průjem
 • poruchy močení

FOTO: Istock

VIDEO: Jaká je hlavní příčina opožděného vývoje řeči u dětí? Budete se divit!

Za poslední rok až deset kilo navíc! Děti se nehýbou a tloustnou. Lékaři varují před epidemií obezity
Jak funguje vakcína proti Covidu?
Jak vaše krevní skupina ovlivňuje riziko, že se nakazíte koronavirem?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Děti, Koronavirus, Imunita, Děti a nemoci, Bolest hlavy, Kašel, Nemoci, Vyrážka, CDC, Lékař, Covid, Syndrom, Příznaky, PCR, Kawasaki, Česká republika, Horečka, Onemocnění, Infekce, Ilona Hülleová, Břicho

Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Jaká je příčina opožděného vývoje řeči u dětí? Budete se divit!
Budete plakat dojetím: Darovala holčičce kostní dřeň, pak ji pozvala na svou svatbu
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!

Horoskopy

Panna Milé Panny, nepodléhejte lenosti a zkuste se dokopat k lepším výsledkům. Právě na ně je nadřízený…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vít, Vítek, Lothar

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné